,g a S Bijna-beauty 42 SPORT OPENING ZEEUWS WIELERSEIZOEN De eerste retro-toertocht, met renners op klassieke fietsen en in oude tricots, trekt acht deelnemers. Het moet nog groeien. Waarom staat de panenka van Panenka ons nog altijd helder voor de geest? Hoe komt het dat we ons de doelpunten her inneren van Maradona tegen Engeland, in 1986? En waarom staan de goals van de EK-finale van 1988 nog in ons, al dan niet voorgeboortelijke, geheu gen gegrift? De voornaamste re den is meteen ook de simpel ste: ze gingen erin. Dat klinkt een beetje als het bekende flau we antwoord op de vraag wat er fout ging bij een gemiste strafschop, maar het is geen on belangrijk detail. Er zijn name lijk vele acties in de voetbalge schiedenis die briljant, oogstre lend en wonderschoon waren, maar net geen doelpunt ople verden. Het zijn momenten die hun trein naar de onsterfe lijkheid hebben gemist, simpel weg doordat een bal niet tus sen de palen wilde belanden. Gistermiddag zag ik zo'n mo ment. FC Barcelona speelde weer eens een thuiswedstrijd in de middag, tegen Rayo Valle- cano. Na de wedstrijd ging het vooral over de eindstand van 6-1, de hattrick van Messi en de heroverde koppositie in de competitie. Het ging niet over de wereldgoal in de 32e mi nuut: Luis Suarez die met een bekeken boogballetje Lionel Messi vrijspeelde, waarna de Argentijn de bal vanuit de lucht met de linkervoet over doelman Cristian Alvarez aai de, de keeper voorbijliep en on der toeziend oog van de lente zon zag hoe de bal centimeters naast ging. Het is de tragiek van de bijna- beauty: gaat zo'n bal erin, dan is het een wereldgoal en een wereldgoal die zijn naam eer aandoet, gaat de wereld over. De gemiste kans van Messi gis teren, gaat niet de wereld over. In plaats daarvan schiet het moment rakelings langs de we reld, in soevereine schoonheid op weg naar de vergetelheid. Jammer. HEINKENSZAND - Anton Koens is er vroeg bij in De Stenge in Hein- kenszand. Met een petje van Cera Sport en een knalrode koerstrui met regenboogbandjes erop valt hij goed op tussen de normale toerfietsers. En op zijn fiets, ook van Cera, is hij extra zuinig. Hij zet 'm niet als alle anderen buiten, maar troont 'm mee naar binnen. „Mooi is-ie nog, hè?" De inwoner van Heinkenszand rijdt mee in de retro- toertocht van vijftig kilometer door de Zak van Zuid-Beveland. Met nog ze ven anderen. „Het was voor ons een gok hoeveel er mee zouden doen", zegt Leo Bakker, betrokken bij het evenement Cyclémotion, de opening van het Zeeuwse wie- Ierseizoen. „In België zijn dit soort wedstrijden al groot. Hier moet dat nog komen. We kijken de ko mende drie jaar of het aanslaat." De 69-jarigeKoens heeft recent het wielrennen weer opgepakt. „Ik was één van de eersten die een racefiets had om alleen te toeren, dus niet om wedstrijden te rijden. Daar ben ik in de jaren zeventig mee begonnen. De fiets die ik nu heb, is m'n derde." De Bevelander is trouw aan het merk Cera, van Cees Raas uit 's-Heerenhoek. „Voor veel fietsers was de zaak van Raas een soort ontmoetinsgplek. Op de maandag avonden, dus na het weekeinde waarin ze gekoerst hadden, kwa men renners daarheen om dingen te laten repareren. En om een praatje te maken." Koens wil z'n racefiets nog voor geen goud wegdoen. Maar hij weet wel iemand die 'm wil heb ben. „Ik heb 'm al aan Milan Vader beloofd", vertelt hij. Vader is zijn kleinzoon en geldt als toptalent op de mountainbike. „Hij droomt er al van, maar zal nog even moe ten wachten." Kort voor de start om 10.00 uur - de normale toerrijders zijn dan al vertrokken - druppelen ook Gree en Lieven van Belzen bin nen. Zij is gestoken in een outfit van Kwantum hallen-Decosol, hij draagt kleding van Bianchi. Lie ven: „Wij zijn met die retro-toer- tochten in aanraking gekomen toen we de toertocht van de Ron de van Vlaanderen reden. Twee maanden later bleek eenzelfde tocht te zijn voor mensen met oude fietsen en kleding van tien tallen jaren terug." Gree: „Toen zijn wij er mee besmet geraakt. Het is het sfeertje dat die re- tro-toertochten zo aantrekkelijk maakt." Lieven: „Wij proberen nu ook wel het hele plaatje compleet te hebben. De racefiets en de kle dij, alles moet kloppen. Ik heb zelfs schoenen uit die tijd, gekocht van de zoon van een oud- prof. Ze zitten een beetje apart, maar je moet er wat voor over hebben." Tinus van der Plas uit Heijningen is er ook. Hij is een fanaat en gaat veel retro-toertochten af. Hij heeft zo'n 25 fietsen thuis staan. Hij heeft nu een Gazelle bij zich en heeft er een bijpassend tricot bij gezocht. „Of ik een hang naar nos talgie heb? Ja, dat kun je wel zeg gen. Maar daar zijn er veel meer van in Nederland. Op 22 maart is de 'Stalen Ros beurs' in Neerkant. Met veel show en een onderdelen- verkoop. Daar komen al die gek ken samen. Maar het is mooi dat in Zeeland ook iets is opgestart." OVER DE GRENS Onverwacht ontstond de ellende niet. Eerder in het duel probeer den supporters zich al op het gras te begeven. Het kamp van West Bromwich pookte het vuurtje flink op. Uit frustratie over het scoreverloop trokken ze kuipstoel tjes los en wierpen die van de tri bune. Een twintigjarige fan werd vol geraakt. Het bloed zat over zijn hele lichaam. Van zijn kruin tot zijn witte sportschoenen. Terwijl de teamarts van Aston Villa zijn hoofdwond lijmde in de spelerstunnel, floot arbiter Anthony Taylor af. Het vormde een teken voor de thuissuppor- ters om scènes uit de donkere jaren zeventig, waarin hooliga nisme hoogtij vierde, in een nieuw jasje te steken. De club kan een torenhoge boete verwach ten. Een gebrek aan stewards en het draaien van opruiende mu ziek zal niet licht worden opgeno men. Voor Aston Villa passen de wei nig fraaie taferelen in een jaar vol spanning en onrust. Eigenaar Randy Lerner zette de club te koop, in de hoop een deel van zijn investering terug te krijgen. De Amerikaan geloofde er niet meer in de eeuwig slapende reus wakker te kussen na in acht jaar tijd ongeveer 325 miljoen euro te hebben uitgegeven. Naar verluidt hoeven kopers hem minder dan rr 'Racefiets en kledij, door Roeland van Vliet FC Barcelona heeft gisteren optimaal ge profiteerd van de 1-O-nederlaag van con current Real Madrid, een dag eerder bij Athletic Bilbao. De Catalanen haalden fors uit tegen Rayo Vallecano (6-1) en na men daardoor de koppositie in de Prime- ra Division over van Real Madrid. De Ar gentijn Lionel Messi (foto) onderscheidde zich weer eens met een hattrick, zijn 32e in alle competities namens Barcelona. Nooit eerder slaagde een speler er in voor een Spaanse club zo vaak ten minste driemaal te scoren in één duel. Bayern München heeft zaterdag een belangrijke zege geboekt in de strijd om de landstitel. De koploper van Duitsland zegevierde bij Han nover 96 met 2-1 en liep daardoor drie punten uit op het VfL Wolfs burg van Bas Dost. De nummer twee van de ranglijst ging bij FC Augsburg met 1-0 onderuit. Huub Stevens hoeft niet te vrezen voor zijn baan als trainer bij VfB Stuttgart. Technisch manager Robin Dutt heeft dit zaterdag gezegd. „We zijn ervan overtuigd dat hij absoluut de juiste man is voor onze situatie", aldus Dutt over de Nederlandse trainer. „Hij heeft de over tuiging en de ervaring die we nodig hebben." Na het gelijkspel vrijdag tegen Hertha BSC (0-0) leek de positie van Stevens nog meer onder druk komen te staan. De Engelse voetbalbond FA heeft Papiss Cissé van Newcastle United en Jonny Evans van Manchester United een forse straf opgelegd van wege het spugen naar elkaar. Cissé moet zeven wedstrijden aan de kant blijven. Evans kreeg een schorsing van zes duels. Hooligans Villa door Geert Langendorff BIRMINGHAM - Duizenden fans van Aston Villa bestormden zaterdag het veld van Villa Park na een 2-O-overwinning op West Brom- wich Albion in de kwartfinale van de FA Cup. Een feestsfeer hing er allerminst. Een grensrechter rende voor zijn leven. Spelers werden be dreigd. Aanvoerder Fabian Delph werd tot zijn ontzetting zelfs gebe ten. De chaos typeerde de desolate staat waarin de club zich momen teel bevindt. Jo de Roo, de voormalige klassiekerkoning uit Biezelinge, is één van de eregasten bij Cyclémo tion. Hij heeft z'n oude Locomotief meegeno men naar Heinkenszand, waar hij een routebordje van een naar hem ver noemde fietsroute door Zeeland en Noord-Bra bant in ontvangst neemt. Anto Heinl fietse Anton Koens (69) uit Heinkenszand heeft het fietsen kortgeleden weer opgepakt. Hij rijdt op een fiets van Cees Raas uit 's-Heerenhoek. Als hij er zelf niet meer op kan rijden, is-ie voor zijn kleinzoon Milan Vader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43