Run op flesjes Heineken in Azie Mooi Afrika Korting op alle reizen! IN HET NIEUWS 3 De wolfis nu écht gezien in ons land. Hij lijkt tam, maar het is raadzaam de schapen toch maar achter schrikdraad te zetten. NOORD-SLEEN - Gezocht: territo rium voor een eenzame wolf. Bij voorkeur een plek waar wild ver toeft van het formaat ree of jong zwijn. En liefst ook nog met ruim te en rust om een nest te bouwen. Sinds zaterdag is Nederland - op nieuw - in de ban van de wolf. Bij het Drenthse Noord-Sleen moest een automobilist remmen voor een andere auto en zag plots in de berm een wolf voorbij komen. Hij filmde het dier en sindsdien heeft Leo Linnartz van Wolven in Neder land geen rust meer. Iedereen wil weten of het nu wél echt is. Na het debacle van 'de wolvin uit Luttelgeest' is voorzich tigheid geboden. De 'doodgere den' wolf die daar in 2013 werd ge vonden, was helemaal niet op ei gen houtje naar Nederland geko men. Het dier was in Polen neer geschoten en in Nederland langs de weg gedumpt. Nu is er echter geen twijfel moge lijk, verzekert Linnartz. De beel den die dit weekend op internet opdoken, bewijzen dat er écht een wolf de grens over is gelopen. De eerste sinds ruim honderd jaar. Althans, de eerste waarvan het onomstotelijk vast staat. Of het een mannetje of een vrouwtje is, durft Linnartz nog niet te zeggen. Het dier is wel dui delijk op zoek naar een nieuw leef gebied, vertelt hij. Het is typisch gedrag voor een wolf. Het dier loopt in z'n eentje lange afstan den op zoek naar een geschikt ge bied. „Als hij denkt dat gevonden te hebben, blijft hij. Het dier trekt nu naar het noorden en zal waar schijnlijk Groningen of Friesland binnenlopen. Maar als het daar niet bevalt, loopt hij net zo mak kelijk weer naar het zuiden of te rug naar Duitsland." Als het dier besluit zich ergens de finitief te vestigen, wil dat nog niet zeggen dat de wolf definitief terug is. Dan begint immers het lange wachten op een partner. Een kans die niet echt groot is in een land waar al honderd jaar geen wolf is gezien. Linnartz: „Er zijn dieren die zes of zeven jaar op een partner wach ten. Anderen sterven eenzaam. Maar ze trekken niet verder om een partner te zoeken. Als ze een territorium hebben, blijven ze daar." Inmiddels is de eerste melding binnen van een schapenboer. Hij zag de wolf tussen zijn dieren en wist hem te verjagen. Dat bewijst volgens Linnartz dat het écht om een wilde wolf gaat. „Een tamme zou zich niet laten verjagen." Dat het dier op de foto's en film pjes op internet zo tam lijkt, bete kent dat het geen slechte ervarin gen heeft met mensen, denkt hij. „Hij vindt mensen niet interes sant. Net als een groot rund. Te groot om te vangen en op te eten, en ongevaarlijk." Schapen zijn wel een lekker hap je. Net als reeën, herten, zwijn tjes, hazen en konijnen. Als er toe vallig ergens een dode eend ligt, zal de wolf die met plezier op eten. En kippen? Nee. Als de ren zo is gemaakt dat er geen vossen bij kunnen, zal de wolf ook weg blijven. „Maar als er toevallig een kip voor z'n poten loopt, wil hij misschien wel even een sprintje trekken om die te vangen." Wie schapen wil beschermen, kan die het best achter schrik draad zetten, zegt Linnartz. Geen slechte investering, want ook als de wolf het land weer verlaat, is het een kwestie van tijd totdat er eentje wel definitiefin het land blijft. Grijpt het dier toch nog een schaap, dan mag de eigenaar de schade declareren bij de staat, meldt de provincie Drenthe, die het dier juichend welkom heet. Het zal binnenkort wel meldin gen regenen, verwacht Linnartz. Dat gebeurde ook na de vondst in Luttelgeest. Tien boeren meldden dat hun schaap door haar was ge beten. Zelfs uit de regio Venlo kwamen meldingen, terwijl het dier dus dood vanuit Polen naar Nederland was gebracht. Een ver velende bijkomstigheid bij het grote nieuws van dit weekend, concludeert de wolvenliefhebber. Immers, de terugkeer van het dier in Nederland bewijst dat het be ter gaat met de natuur. „En als de ze zich in Nederland vestigt, zou dat écht de kers op de taart zijn." WOLVEN IN NEDERLAND Waarom de vraag uit het oosten explodeert, weet de brouwer niet. Een woordvoerster van branche vereniging CBL zegt in De Tele graaf dat in Azië 'de indruk is ont staan dat het Nederlandse bier toch anders smaakt dan het Hein- eken-bier in exportflesjes'. Eerder ontstond op de Nederland se markt schaarste aan babymelk poeder omdat Chinezen dat op kochten en doorverkochten aan fa milie en handelsrelaties in China. Dat leidde in Nederland regelma tig tot schaarste. In 2008 werden Chinese baby's zwaar ziek van Chinees babymelkpoeder. Een aantal stierf eraan. Chinezen blijken een enorme voorkeur te hebben voor westerse producten die daadwerkelijk in het Westen zijn gemaakt voor de Westerse markt. Een dure crème van een bedrijf uit Europa wordt gewantrouwd als op de verpak king Chinese karakters staan of als die in Azië is gemaakt. Tests wijzen ook uit dat er soms een be hoorlijk kwaliteitsverschil is. Daarom gaan Chinezen voor arti kelen die aantoonbaar uit Europa komen, ook al kosten soms drie tot vier keer zoveel. Intussen zegt Heineken bevreesd te zijn dat het opgekochte bier eenmaal aangekomen in Azië, niet zal smaken zoals het hoort omdat de kwaliteit goed bewaakt moet worden bij export. Chinezen betalen vaak drie tot vier keer de Europese prijs voor artikelen die aan toonbaar uit Europa komen. MAANDAG 9 MAART 2015 Een wolf loopt langs de N381 bij Emmen. Het is zo'n 150 jaar gele den dat het dier voor het laatst in het wild in Neder land is gezien, foto Jan van der Aa/ANP door Paul Bots als kers op de taart De laatste officiële waarne ming van een wolf in Ne derland stamt uit 1897. Het dier werd toen gezien in Heeze. In juni vorig jaar kwamen er drie meldingen van mensen die bij Ootmar- sum een wolf zouden heb ben gezien. Hard bewijs ontbrak echter; de meldin gen zijn niet als echt er kend. Wolven zijn beschermde dieren. Volgens Europese regels is de jacht op wol ven dan ook verboden. Op zoek naar een nieuw territorium lopen de die ren soms wel 1000 kilome ter. Meestal blijft de 'wande ling' beperkt tot ongeveer 300 kilometer. Wolven zijn over het alge meen bang voor mensen. Als ze mensen ruiken, blij ven ze uit de buurt. Veel waarnemingen worden daarom vanuit de auto ge daan. De minister van Milieu in de deelstaat Nedersaksen, Stefan Wenzel, pleit voor nationaal 'wolvenmanage- ment'. In zijn regio, waar de 'Nederlandse' wolf waarschijnlijk vandaan komt, woedt een felle dis cussie over wolven. m m AMSTERDAM - De Heineken-flesjes van 25 centiliter met draaidop blij ken in Nederland massaal te wor den opgekocht voor de Aziatische markt. Een Aziaat zou onlangs voor 45.000 euro aan bier in een Deven ter supermarkt hebben gekocht. Heineken grijpt in: er komt een be tere verdeling onder klanten in de Nederlandse detailhandel. O pagina 10 en 11: Wat van ver komt, is beter Tot 100 korting p.p, Beleef de prachtige natuurroutes, indrukwekkende Nationale Parken en bijzondere steden. Onze rondreizen zijn inclusief vliegreis, hotels, ontbijt en deskundige reisleiding. 'Skitterend' Zuid-Afrika Ontdek de wildparken en koninkrijken met o.a. ijjjrr; Kruger Park, Durban en Drakensbergen. Klantbeoordeling 8,5: "Ademrovend" Zie: Kras.nl/36553 I ITfJ Classic South Africa Reis vol variatie met o.a. Panoramaroute, Kruger ■ÉMfl| Park en Kaapstad. Bodemprijs vertrek 24 maart! I Klantbeoordeling 8,6: "Schitterende reis" Zie: Kras.nl/25059 IrfcrJ Grand Tour South Africa BlilEHB Beleef alle hoogtepunten van Zuid-Afrika met o.a. Drakensbergen, Knysna en Kaapstad. i/ Klantbeoordeling 8,5: "in 1 woord geweldig!" Zie: Kras.nl/36542 H'frJ Safari Kenia Tanzania KETTlTflfll Unieke tweetanden safarireis met o.a. Masai ■HjjjHM Mara, Serengeti, de Ngorongoro Krater en méér. I Klantbeoordeling 8,5: "Droomreis" Zie: Kras.nl/36167 T+t-J-M kras.nl/kortingsdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3