missen goud liefst Hassan haastig naar zekere 36 SPORT WK ALLROUND Verweij na paar slagen al klaar Friese schaatser pakt zijn zevende wereldtitel allround. Dat doet hij soeverein. „Ik hou van saaie wedstrijden." Toch was het voor de Brabantse een rare gewaarwording, dit week einde. Normaal gesproken wordt ze gaandeweg het schaatsseizoen alleen maar beter, dit jaar raakten de krachten langzaam maar zeker op. „Ik doe dit allemaal op karak ter, misschien heb ik wel gedacht wereldkampioene te kunnen wor den tegen beter weten in. Je hoopt op die vorm die je verder brengt. Maar die komt maar niet. Helaas." „Maar het is ook niet slecht wat ik heb gepresteerd", vervolgde ze. „Europees kampioene, zilver hier op het WK. Maar het is niet de standaard-Ireen die ik wil laten zien." Het klonk als een peptalk, als een motivatiepraatje voor het nieuwe seizoen. „Eerst vakantie. Ik heb niet eens zin om naar Erfurt te gaan voor de World Cup-finale over twee weken." Wüst neemt nu na een seizoen af scheid van haar trainers Marianne Timmer en Gianni Romme, het Ik heb niet eens zin om naar Erfurt te gaan voor de World Cup-finale kader van Team Continu. „Ik heb nog geen idee wat er volgend sei zoen gaat gebeuren. Misschien zijn de managers bezig, ik was al leen maar bezig met het WK. Het is in elk geval een leerzaam jaar, geen weggegooid jaar. Ik had graag een trainingskamp in janua ri gehad, maar door al die wed strijden is het daar niet van geko men. Ik ben een wedstrijddier, ik zeg niets af. Achteraf had ik het NK sprint moeten afzeggen. Maar dat is achteraf. Mijn karakter helpt me aan mooie prijzen, maar zit me ook weieens in de weg." „Weet je, de afgelopen jaren in de aanloop naar Sotsji hebben veel energie gekost. Alles stond in het teken van de Olympische Spelen. Misschien daarom logisch dat het dit jaar niet weer zo'n succesvol jaar kan zijn. Maar goed, nu eerst vakantie. Of een week slapen. Heerlijk. Ik ben er echt aan toe." CALGARY - Sinds Sven Kramer de allroundtoernooien wint, heeft hij niet meer verloren. Of het nou een nationale titelstrijd betreft, een EK of een wereldkampioen schap, zoals dit weekeinde in het Canadese Calgary, Kramer is on verslaanbaar, zo demonstreert hij sinds 2007. Als junior deed hij al mee met de mannen, alleen als tiener kon hij op zijn nummer worden gezet. Sinds de Heeren- vener zelf volwassen is, is nie mand beter, sterker of slimmer dan hij. Dat kunnen grootheden van voor de Tweede Wereldoorlog en legen darische schaatsers als Ard Schenk, Eric Heiden, Johann Olav Koss en Rintje Ritsma hem niet nazeggen. Op hen is in de loop der tijd succesvol gejaagd. Schenk verloor (op EK's) vaak van Kees Verkerk en de Noren Fred Anton Maier en Dag Fornaess, Heiden werd ooit onttroond door Hilbert van de Duim, Koss had veel last van Roberto Sighel, Falko Zand- stra van Ritsma en Ritsma op zijn beurt van Ids Postma en Gianni Romme. In die tijd stond de kampioen vooraf niet zo vast als in deze nieuwe eeuw. Kramer had op zijn gewonnen WK's eigenlijk nooit iets noemenswaardigs te duchten van Enrico Fabris, Havard Bokko (in totaal drie keer runner-up), Jo nathan Kuck en Jan Blokhuijsen. In Calgary was dit weekeinde de verwachting dat titelverdediger Koen Verweij (Kramer liet zich vorig jaar helpen aan zijn verstop te luchtwegen) of Denis Joeskov Kramer een keertje bij de kladden kon pakken. Maar na een dag schaatsen bleek de voorpret het echte feest ge weest te zijn. Het toernooi werd nooit spannend omdat Verweij viel en Joeskov minder in vorm bleek dan drie weken geleden in Heerenveen, toen hij de afstands wereldtitel op de 1500 meter met een fabuleuze tijd (r.43,36) opvis te. Aan de top komen is vaak het pro bleem niet, hoor je topsporters re gelmatig zeggen, aan de top blij ven, dat vereist pas echt discipli ne. Alleen al om die reden mag Koen Verweij kon er zaterdag in Calgary met zijn verstand niet bij. De Noord-Hollandse schaatser was er naar eigen zeggen hele maal klaar voor om zijn wereldti tel allround eervol en kansrijk te verdedigen. Na de eerste slagen op de 500 meter was zijn toer nooi echter al voorbij. Hij ging pijnlijk onderuit waarna hij de strijd meteen staakte. „Het is nog een beetje onwerkelijk allemaal", sprak Verweij bij de NOS een tik je aangeslagen. „Stom is het niet, maar zuur is het wel." Sven Kramer gerekend worden tot de eeuwige eliteatleten van ons land. Zijn keizerrijk begon in 2007, toen hij Shani Davis van de troon stootte. Die bleek daarna zo geschrokken van dat talent uit Oudeschoot dat de Amerikaan na 2008 geen allroundtoernooi meer heeft gereden. Winnen was immers uitgesloten toen Kramer jaar in jaar uit ieder een meedogenloos knock-out sloeg. Kortom, degene die Kramer ooit kielhaalt, zal geschiedenis schrijven. De vraag is alleen, houdt diegene het net zo lang vol als de levende legende die eind volgende maand 29 jaar wordt? De concurrentie komt steeds dich terbij, dat wel. De kloof tussen Kramer en de op positie is niet meer zo levens groot als bij eerdere Europese en wereldtitels die hij veroverde. Dat ziet Kramer zelf ook, maar hij mag blijven vertrouwen op zijn onverwoestbare mentaliteit. Fy siek is hij de jongste niet meer, zijn geest is dat wel. Hij wil nog steeds van alles, in dat kwetsbare lijf brandt nog steeds dat heilige vuur. Kramer kent zichzelf vooral als winnaar. Daarmee heeft hij ook een voorsprong op de rest. Die weet amper wat winnen is. In Cal gary veroverde hij alweer zijn 22ste wereldtitel, zijn zevende in de grote vierkamp. Het liefst be slist hij een toernooi in een vroeg tijdig stadium. „Ik hou van saaie wedstrijden", liet hij zich zaterdag na de eerste wedstrijddag ontvallen, toen bleek dat de afstand tussen hem en Joeskov nog niet zo groot was. „Ik had er het liefst een klap op ge geven. Nu sta ik er net zo voor als vanochtend. Daarvoor ben ik niet de hele dag aan het werk ge weest." De torenhoge favoriete pakte een grote voorsprong, maar leek het op het einde toch nog lastig te hebben met het binnenhalen van de gouden medaille. „Ja, ik ging te snel weg. Het was niet echt een makkie", beaamde ze na afloop van de race, die afgeklokt werd in een voor haar doen modale tijd van 4.09,04. „Maar het was wel de bedoeling om zo vroeg in de aan val te gaan. Het was de bedoeling om mijn eigen race te maken", zo verzekerde ze in de volgepakte O2 Arena. Hassan gold vooraf als het gouden zekerheidje van de Nederlandse ploeg op het EK indoor. Sinds ze vorig jaar voor het eerst verraste op het buiten-EK in Zürich, vliegt de ranke Afrikaanse van de ene snelle tijd naar de andere. Ze liep dit seizoen al een tijd (4.00,46) die zes seconden sneller is dan de nummer twee op de Eu ropese ranglijst van de 2500 me ter. Geen wonder dat Hassan er geen gras over wilde laten groeien. „Ik wilde zo graag die gouden medail le pakken. Maar ik voelde me ook een beetje ziek. Zaterdagavond werd ik plots niet lekker. Een beet je misselijk, een beetje duizelig. Daarom durfde ik na de eerste rondjes ook niet vol te doortrek ken. Ik was bang om te verzuren en spaarde daarom energie voor de laatste ronde." Het verklaarde volgens haar het feit dat de concurrentes in de laat ste honderden meters iets dichter bij kwamen. „Ik heb niet omgeke ken. Want hoe gemakkelijk het ook lijkt te gaan, ik moet me wel blijven focussen om goed te lo pen." Zelfs Hassan kan niet ongelimi teerd gas geven. Het is volgens haar de reden dat ze vanaf nu lie ver de 3000 (indoor) en 5000 me ter laat vallen. Hoewel ze op de laatste afstand vorig jaar zilver won op het EK in Zürich. Haar coach Honoré Hoedt vindt dat Hassan ook de 5000 meter erbij moet blijven pakken. „Ja, maar hij voelt niet wat ik voel in mijn be nen", reageerde Hassan gevat. „Om een kans te maken op de 5000 meter moet ik 14.30 of 14.20 kunnen lopen. Dat is niet eenvou dig, hoor. Voor mij is die 5000 te ver. Ik voel dat de 1500 meter be ter bij me past." 1 wüst gaat na Kramer doet wat een week slapen nl) het IietSte doet door Renze Lolkema CALGARY - Wat Ireen Wüst nu het liefste zou doen? Een week slapen, zoals Doornroosje dat kon. „Als ik zo'n slaappil kon vinden, slikte ik die nu meteen in." Ze zei het di rect nadat ze het zilver omgehan gen had gekregen, nadat Martina Sablikova haar had verslagen op het WK allround in Calgary. „Ik heb alles gegeven. Ik kwam hier voor de titel. Maar ik kan mezelf niets verwijten, meer zat er niet in." Ireen Wüst door Renze Lolkema Ireen Wüst is teleurgesteld na de afsluitende 5000 meter. door Ad Pertijs Sifan Hassan (links) passeert haar concurrentes buitenom en slaat vervol gens een groot gat. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP PRAAG - Hassan had haast. Zoveel was gistermiddag duidelijk tijdens de finale van de 1500 meter op het EK indoor in Praag. Nog voor het veld het eerste rondje van 200 me ter had afgelegd, was ze al gevlo gen. -»■ _PRAHA20t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37