PSV pakt draad weer op lm jl V_« 2M Ajax mist de aanvallende impulsen van Davy Klaassen 34 SPORT DOELLIJNTECHNOLOGIE Dankzij doellijntechnologie heeft arbitrage het bij Feyenoord-NAC bij het rechte eind. itf ,vr/rl* PSV is enige tegenstander van PSV In een belangrijk lijstje ontbrak Guardado nog. Sinds afgelopen za terdag is ook hij eindelijk doel puntenmaker in het seizoen waar in PSV de titel niet meer lijkt te kunnen ontgaan. Het gejuich na de 0-3 tegen Go Ahead Eagles leek op de vreugde bij PSV na het bereiken van dezelfde stand in De Galgenwaard, vier maanden gele den. Destijds was het Guardado die blij was voor Jorrit Hendrix, die zijn allereerste goal maakte. Zaterdag waren de rollen omge draaid. Hendrix kon de Mexicaan omarmen nadat hij de bal katach tig had binnengewerkt en een fraai staaltje teamgeest van PSV in rendement omzette. Hendrix en Guardado, die twee liggen elkaar wel in het veld. Bij PSV is het talent uit eigen jeugd inmiddels Oscar Hiljemark voor bijgestoken. Met hem aan de af trap is er meer balans op het mid denveld en kan PSV Guardado of fensief beter gebruiken. Trainer Phillip Cocu kan echter ook kie zen voor een middelste linie met de steeds beter acterende Adam Maher, waarbij Guardado de eni ge controleur is. Nu Maher kamp te met een hamstringblessure, kreeg de net van een blessure te ruggekeerde Hendrix in Deventer de kans. „Ik had al voor de winter stop fysieke klachten, sinds het duel met Feyenoord", zei de jonge Limburger na afloop. „Ik had zelf verwacht dat ik zou spelen, jullie niet hè", kaatste hij met een glim lach terug naar de reporter die voor Go Ahead Eagles-PSV een foute opstelling had voorspeld. Nu de slotfase van het seizoen is ingetreden, worden de kranten en internetsites merkbaar beter gele zen door staf en spelers. De irrita ties liepen afgelopen week bij Memphis Depay flink op, bleek in de Deventerse spelerstunnel. Hij kapittelde tv-analist René van der Gijp en ook de krant die uitlicht te dat het na zijn solistische optre dens goed voor hem zou zijn om eens een rotschop op de training te ontvangen. Depay gaf in Over ijssel het goede antwoord op de kritiek van de laatste weken door op bijzondere wijze de 0-1 aan te tekenen. Zijn vrije trap was zo fraai uitgevoerd dat het op tv-beel- den leek alsof centrale verdediger Jop van der Linden de bal nog be roerde. In werkelijkheid was een vooraf bedachte zwabber voldoen de om iedereen de mond te snoe ren. Ook bij de 0-3 was te zien dat PSV na het verlies tegen Ajax als team overeind is gebleven. Depay en Jetro Willems leken te strijden over het nemen van de vrije trap. De aanvaller speelde echter af op de weggelopen Willems, waarna PSV via de voorzet van de assis- tenkoning toesloeg. Tussendoor had Joshua Brenet de 0-2 van Van der Linden ingeleid. Een speler die bepaald niet het vertrouwen van de PSV-achter- ban geniet. „Maar wel van de trai ner en daar gaat het me om", al dus Brenet. „Ik doe mijn stinken de best om beter te worden en er voor het team en de fans te staan. Ook ik probeer eraan bij te dra gen dat we snel kampioen kun nen worden." ROTTERDAM - De overwinning van Feyenoord op NAC Breda (3-0) verdiende gisteren een stem pel als 'zakelijk' of'degelijk'. Na af loop ging het niet over de twee goals van Mitchell te Vrede of het debuut van het pas zeventienjari ge Feyenoord-talent Calvin Ver donk. Voor het gegeven dat de Rotterdamse ploeg het duel ein digde met zeven zelf opgeleide spelers was ook weinig aandacht. Het ging namelijk vooral over de techniek, die tot vreugde van de arbitrage zijn waarde bewees. De KNVB startte in september 2013 met een proef, waarbij doel lijntechnologie werd geïnstal leerd en getest in het stadion van FC Utrecht. De apparatuur ver huisde later naar de Amsterdam Arena en de Kuip, waar het gister middag eindelijk twee keer van pas kwam. Na twee minuten haal de Elvis Manu hard uit met links, zijn schot stuitte twee keer tegen de onderkant van de lat en daarna weer terug het veld in. Geen doel punt oordeelde de arbitrage. „Want we kregen geen signaal", zei Pieter Vink later. Dat signaal kreeg de scheidsrech ter acht minuten later wel. Lex Im mers schoot een corner van Jens Toornstra via het been van een NAC-speler binnen, maar Ruben Het horloge trilde en in mijn oortje hoorde ik 'goal goal goal'. Ligeon leek op de doellijn red ding te brengen. Vink wees al snel richting de middenlijn. „Het speciale horloge dat ik aan had trilde en in mijn oortje hoorde ik 'goal goal goal'." Aan de NAC-spe- lers die om uitleg kwamen vra gen liet Vink zijn horloge zien. „Kijk maar, zei ik. Het was met een klaar. Geen gezeik zoals we dat al zo vaak hebben gehad. Dankzij de techniek bleef dat ge zeur nu achterwege. Gaaf hoor!" Met het blote oog was niet waar te nemen of de schoten van Manu en Immers wel of niet als doel punt aangemerkt moesten wor den. De televisiebeelden bewezen dat het HawkEye-systeem en dus ook de arbitrage het bij het rechte eind hadden. De inzet van Manu was de doellijn niet volledig ge passeerd, het schot van Immers duidelijk wel. „Zonder de tech niek hadden we het doelpunt niet goedgekeurd", aldus Vink. „Bij het eerste moment met Manu twijfelde ik. Bij twijfel kun je geen doelpunt toekennen. Nu wis ten we door de techniek bij het tweede moment met Immers dat we goed zaten. Dat is fantastisch." De afgelopen twee seizoenen wa ren er veel vergelijkbare gevallen in de eredivisie. Wel of niet de doellijn gepasseerd? Het arbitrale kwartet moest het antwoord dan vaak schuldig blijven. „De pest was dan", zo vertelde Vink, „dat het in de Galgenwaard gebeurde terwijl de apparatuur in de Arena stond. Iedereen heeft nu kunnen zien dat het van cruciaal belang kan zijn. Deze wedstrijd eindigde in 3-0 maar stel dat het bij dat ene doelpunt was gebleven? Dan zou DEVENTER - De enige tegenstander voor PSV op weg naar de landstitel is PSV zelf. Die conclusie trok trainer Phillip Cocu zaterdag na de over tuigende zege van zijn ploeg op Go Ahead Eagles (0-3). PSV spoelde in De venter de kater weg van de verloren top per van vorige week tegen Ajax (1-3). „Als wij op dit niveau blij ven spelen, dan heb ik geen twijfel", zei Cocu. „We kunnen al leen onszelf nog in de weg zitten, wij zijn onze enige tegen stander. Het is heel simpel: we hebben het in eigen hand." In de Adelaarshorst bleek dat de onfor tuinlijke nederlaag te gen Ajax geen sporen heeft achtergelaten. „We speelden met flair, lef en uitstra ling. Tegen Ajax verlo ren we onverdiend, maar dat hebben we snel van ons afgezet." De beelden zullen deze week als studiemateriaal dienen. Er valt, in aanloop naar de Europa Lea gue-ontmoeting met Dnjepr Dnjepropetrovsk, genoeg van op te steken. Davy Klaassen is - zul len de beelden aantonen - bijvoor beeld weliswaar een rustpunt als controleur, maar zijn aanvallende impulsen worden node gemist. Donderdag in Oekraïne zal het be ter moeten. Anders is - na het ver spelen van de titelkansen - ook Europese uitschakeling aanstaan de. Zoveel vuur er logischerwijs vorig weekeinde in de uitwed strijd tegen PSV zat, zo weinig geïnspireerd leek Ajax gistermid dag tegen Excelsior. Er werd veel te weinig bewogen zonder de bal, de fantasie ontbrak. Pas in de 83e minuut braken de Amsterdam mers de ban. De invallers Daley Sinkgraven en Richairo Zivkovic zorgden voor de inleiding van één van de weinige sprankelende momenten; Anwar El Ghazi kop te voorbeeldig in: 1-0. Uit in Rotterdam (0-2) was de eer ste Ajax-goal nota bene in dezelf de minuut gevallen, dus de ploeg van Frank de Boer was vooraf ge waarschuwd. Niettemin leek het te ontbreken aan enthousiasme en met name durf en fantasie. De Amsterdammers hadden welis waar vrijwel voortdurend de bal, maar in en rond de vijandelijke zestien gebeurde weinig tot niks opzienbarends. De Boer had het zelf ook gezien. „Ik miste de gre tigheid. In wedstrijden als deze moet je je voor elkaar opofferen, door ook zonder de bal diepgang te zoeken. Doe je dat niet dan moet je tegen een muur opbok sen." Met name de eerste helft was saai. Ajax stichtte nauwelijks gevaar. Zeven keer werd een doelpoging geturfd, echter niet éénmaal was er een schot tussen de palen. Da vy Klaassen: „Tot bepaalde hoog te, wat wij dan de eerste en twee de fase noemen, ging het wel goed. Maar we bewogen te weinig om de tegenstander pijn te doen, stichtten niet of nauwelijks ver warring. In de rust kwamen we met z'n allen tot de conclusie dat we veel te weinig met het balbe zit deden." De opdracht daar iets op te vin den, rendeerde amper. Het naar het centrum halen van Anwar El Ghazi - Lasse Schone verhuisde naar rechts - bood nauwelijks soe laas. Het inbrengen van Sinkgra ven en Zivkovic bracht even reu ring, maar ook die 'storm' ging snel weer liggen. Klaassen, die vlak na rust overi gens een inzet van Daan Boven berg maar ternauwernood van de doellijn haalde, voelde zich zelf of fensief ook tekortschieten. „We hadden een stapje extra moeten zetten, een tempootje hoger moe ten spelen." Als '6', de controleur op het middenveld, wilde hij zich in eerste instantie echter aan zijn verdedigende taken houden. „Ik kan niet zomaar mijn plek verla ten en overal en nergens gaan lo pen. Ik krijg deze positie welis waar steeds beter onder de knie, maar kan - en dat is niet meer dan logisch - aanvallend wel min der brengen. Tuurlijk vind ik dat jammer, ik ben een aanvallend in gestelde voetballer." Zijn creatieve geest op het mid denveld ontbrak gistermiddag dui delijk. Riechedly Bazoer en Thula- ni Serero deden weliswaar weinig fout, maar zij zetten de aanvallers nauwelijks aan het werk met in spirerende steekballetjes. De Boer zou er goed aan doen Klaassen donderdag in Kiev iets offensie- ver te laten spelen. De middenvel der - die al sinds 10 december (Ajax-Apoel) niet meer gescoord heeft - wil dat zelf ook liefst. „Daar kan ik mijn kwaliteiten la ten zien, gevaarlijker en beslissen der zijn." Het is meer dan nodig. Techniek door Rik Elfrink DEVENTER - In bijna alle eredivisie lijstjes prijkt de naam van Andrés Guardado dit seizoen bovenaan. De geslepen maarschalk beschikt over in de eredivisie zeldzame routine en klasse. Guardado (28) is zonder te overdrijven de fundering onder het nieuwe PSV-huis. Een multi functionele middenvelder die het spel van PSV vaak op eigen helft al vormgeeft. door Barry van der Hooft Pieter Vink i fCLS. SINCE 188 Andres Guardado wordt gefêteerd vanwege zijn eerste doelpunt voor PSV in de eredivisie, foto Ronald Bonestroo/ANP door Edward Swier AMSTERDAM - De suggestie dat Ajax-Excelsior (1-0) een wedstrijd was om snel te vergeten, werd door Frank de Boer terzijde gescho ven. „Anderen mogen dat doen, wij kunnen er weer wat van leren." Ajacied Richairo Zivkovic in duel met Daan Bovenberg, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35