Badmuts levert Grunberg niets op voor roman DIZZIE 27 Maarten't Hart over zijn moeder Prachtig en liefdevol portret Magdalena Ingenieus verhaal met twee halfzussen 'Anneeh Wordt HET EINDELIK WEER ZÖArLS HET NOOIT Gewone jongen groeit op in een inrichting David Nicholls doet boekje open Terwijl hij schreef aan zijn nieu we roman Het bestand, werd de hersenactiviteit van Arnon Grun berg gemeten door onderzoeksbu reau TNO. Hij kreeg daarbij een soort badmuts op met elektroden die verbonden waren met een computer. Onderzocht werd welke delen van zijn hersens tijdens het schrij ven extra activiteit vertoonden en of dat andere delen van de hersenen waren bij humoristische passages, bij spannende, bij seksu ele. Interessant, maar er is slechts één vraag rele vant en dat is of het schrijven met een bad muts op een goede ro man heeft opgeleverd. Helaas is dat niet het ge val. Het begint goed. Lilian is een jonge vrouw die onli ne leeft. De fysieke wer kelijkheid waarin men sen lichamen hebben, er vaart zij als hinderlijk. 'Intuïtief begreep ze dat de wereld pas echt verbe terd kon worden als ie dereen achter zijn com puter bleef zitten.' Nog beter zou het zijn als de mens zonder lichaam zou kun nen en louter als een intelligent wezen online zou leven. Spekkie voor het bekkie van Ar non Grunberg, die graag dit soort ideeënspinsels tot in het extreme onderzoekt en doorvoert. Wat eerst nog een aardig idee lijkt, krijgt bij iedere volgende stap een extra donker randje. Tot dat randje duister wordt en daar na zelfs sinister. Lilian wordt receptioniste bij een internetsecuritybedrijf, waar ze in de ban raakt van twee mannen. Van een van hen denkt ze dat hij haar mentor Banri Watanuki is die ze alleen van online kent. De ander is Axel, de baas van het bedrijf. Beide he ren zijn totaal van de we reld vervreemd. Jammer dat Grunberg niets doet met de mogelijkheid dat Axel eigenlijk haar ano nieme mentor is. Op driekwart van de ro man lukt het Grunberg niet meer het verlangen van Lilian om te leven zonder lichaam tot in de uiterste consequenties door te voeren. Waar door Het bestand een on bevredigend einde kent. Nergens in het boek is te zien welke emoties Grunberg bij welke pas sages heeft ervaren. Wat zou het aardig zijn ge weest dat in de marges, of met gekleurde passa ges, zinnen of alinea's zichtbaar was gemaakt waar hij tijdens het schrijven met problemen heeft ge kampt of juist heel tevreden is ge weest. sche thriller'. „Crime is iets dat er als van zelf in is geslopen. Ik houd van boeken waarbij je om middernacht denkt: 'Nog één hoofdstuk', en dat je dan tot vier uur ligt te lezen. Mysteries, puzzels, verrassen de wendingen. Ik kruip graag onder de huid van mensen. Ik zoek altijd naar de mo tor die het personage aandrijft." Hij is inmiddels aan zijn derde boek begon nen, vertelt hij. „Mijn vrienden en ik spre ken graag over boeken in termen van een relatie. Eerst flirten met een idee. Je gaat een band aan, een huwelijk met het idee. Maar dan verschijnt er een ander idee, al net zo verleidelijk. Daar krijg je een affaire mee. Daarom ben ik blij dat boek twee is verschenen. Nou hoef ik niet meer stiekem te doen over mijn affaire met het idee voor mijn derde boek." Recent viel het hem op dat er in zijn boe ken zo veel badkamers en wc's voorkomen. „Het zijn vaak de enige ruimtes in een huis met een slot op de deur. Waar we onge straft alleen kunnen zijn. En in een badka mer is er een spiegel. Daar kun je onge stoord naar jezelf kijken, bloot ook. Sta je naakt voor de spiegel, welke versie van je zelf zie je dan?" 'Prachtige getuigenis.' -Vrij Nederland 'Het vloeiend geschreven portret van zijn moeder is hard en openhartig, maar niet zonder empathie en humor.'-Wegener-kranten 'Een prachtboek.' -hp/de Tijd Maarten't Hart RECENSIE In Bed breakfast laat Jet van Vuuren zien dat zelfs familie niet altijd te vertrouwen is. „Het plot is ingenieus, je ziet het alle maal niet aankomen", aldus een recensie op Dizzie.nl over het verhaal van twee halfzussen met een bed breakfast. GE WE ESI HU B71 TIPS In het boek Wanneer wordt het eindelijk weer zoals het nooit is geweest van Joachim Meyerhoff groeit een jongen op tussen honderden psychiatrische patiënten. Dat past helemaal in het thema 'waanzin' van de Boekenweek. Meer tips op Dizzie.nl MAANDAG 9 MAART 2015 INTERVIEW David Nicholls, auteur van tv-series en boeken, vertelt op Dizzie.nl over het ver schil tussen schrijven voor televisie en boeken. Hij brak door als scriptschrijver van de dramaserie Co Id feet Zijn boek Wij is een beststeller. VAN EIGEN BODEM door Theo Hakkert Het bestand Arnon Grunberg 171 blz. Nijgh Van Ditmar 18,50 euro Blog over dit boek op Dizzie.nl S.J. Watson foto Ruud Pos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28