Ieder gedicht in mooi decor 66 Ik houd van boeken waarbij je om midder nacht denkt: 'Nog één hoofdstuk', en datje dan tot vier uur ligt te lezen 26 DIZZIE Dizzieni Steinz interview S.J. Watson had een prima baan in een ziekenhuis. Maar dat was niet voldoende. Schrijven wilde hij. Tweede leven is de opvol ger van zijn succesvolle debuut Voor ik ga sla pen. „Je krijgt een affaire met een idee." Deel je mening over boeken met anderen 'i I'L& De wereldliteratuur volgens Pieter Steinz Waanzinnige rondleidingen Ze schijnen echt nog te bestaan: kinderen die van poëzie houden, die voor hun lol gedichten lezen in plaats van te voetballen of met de PS-zoveel te spelen. Wat een geluk, want daardoor zijn er ook dichters die poëzie voor kinderen blijven schrijven. Waar (ook) vol wassenen dan weer van kunnen genieten. Ik blijf altijd bij je is het nieuwe boek van schrijver en dichter Sjoerd Kuyper. Een hele reeks titels staat er op zijn naam en daar zaten de nodige dichtbun dels tussen. Af en toe heeft hij kennelijke poë tische oprispingen die de ruimte moeten krijgen. Gelukkig maar, want dit is een mooi boek gewor den. Het boek begint wat raar. Met een gedicht waarin elke regel eindigt op een fantasiewoord. Zo kan ie dereen rijmen, denk je dan. Het is het kind in Kuyper dat zich even warm huppelt alvorens aan het serieuze werk te beginnen. Daarna gaat het namelijk echt los. Soms met iets dat aan een kinderliedje doet denken, dan weer een zwaar thema als de dood of de liefde dartel behandelend. En met mooie technische grap jes, zoals Rozenmond slaap zacht, waarin de regels in gespiegelde vorm terugkeren. Juist dat soort spielerei maakt het boek ook voor ouderen zo mooi. En anders gebeurt dat wel door een mooie, kleine ode aan wijlen dichter Willem Wil mink. Dat het boek met soms zware the ma's niet zwaar op de hand is, is bovenal de verdienste van Marit Törnqvist. Zij heeft elk gedicht in een fantastisch decor geplaatst. De tekening is niet een illustratie bij het gedicht, het gedicht is geen onderstreping van de illus tratie, maar tekst en beeld vloeien naadloos in elkaar over. Beide vor men een mooi geheel, elkaar prik kelend, strelend, versterkend. Wat een juweel van een boekje. Ie zou nog van gedichten gaan hou den als je dat al niet deed. ptimistisch was hij. Want hij zou vast wel een uitgever vinden, dacht S.J. Watson toen hij in 2on zijn eerste psychologische thriller klaar had. Dat had hij goed gezien. Voor ik ga slapen werd een van de bestverkochte thrillers van de laatste ja ren. Veertig vertalingen, een verfilming. Maar op een ander niveau bleek hij zich te hebben vergist. „Ik meende dat ik iets had geschreven dat op geen enkele wijze auto biografisch was", vertelt Watson. „Later rea liseerde ik me dat deze thriller in sommige opzichten wél autobiografisch is. En dan bedoel ik niet het veelgehoorde verhaal dat alle fictie autobiografisch is. Omdat de schrijver voor één verhaal uit vele heeft ge kozen en zich dus blijkbaar persoonlijk aan gesproken voelde." Watson zag dat de grove lijn van dit eerste boek zijn leven weerspiegelde. Met name het gevoel van teleurstelling van iemand in de dertig die terugkijkt op zijn leven en vaststelt dat dit niet veel voorstelt. Dat so wieso geen van de dromen of ambities is gerealiseerd. „Een meisje heeft ervan gedroomd met Brad Pitt te trouwen en hoopt op een grote wetenschappelijke carrière. Op een dag wordt ze wakker en vraagt ze zich af of dit het nou is." Hij lacht. „Niet dat dit mijn dromen waren toen ik jong was, maar ik herkende dat teleurgestelde gevoel. Ik wil de schrijver worden en boeken op planken zien staan die ik had geschreven. Ik wilde mensen aanspreken met verhalen, met taal, met woorden." Toen hij midden dertig was, keek hij terug. Een aardige baan in het ziekenhuis, gespe cialiseerd in de behandeling van slechtho rende kinderen. Schrijven deed Steve Watson (1971) ernaast. „Niet dat ik op een slechte plek zat; ik was zelfs gelukkig. Geen misère, maar toch was het niet wat ik echt wilde. Dat is het onderliggende idee van mijn eerste boek geworden. Op een be paald niveau is het een boek over teleurstel ling." Het enorme succes van de roman legde druk op zijn schouders toen hij aan zijn tweede boek ging beginnen, het nu ver schenen Tweede leven. „Het valt niet te ont kennen, die druk was er", zegt Watson in een restaurant dichtbij zijn huis in Lon den. „Mijn eerste schreef ik voor mezelf. Ik kon niemand teleurstellen. Bij mijn twee de moest ik niet de fout maken mijn lezers te willen pleasen. Niet een roman in de lijn van Voor ik ga slapen, maar juist weer een verhaal dat ik voor mezelf schreef. In het vertrouwen dat als ik dat deed lezers zich opnieuw aangesproken zouden voelen." In Tweede leven draait het om Julia. Die ont dekt, wanneer ze de dood van haar zuster onderzoekt, dat deze Kate een dubbelleven heeft geleid. Het maakt meer in Julia los dan goed voor haar is. „De eerste sporen van het verhaal dateren al van voor mijn eerste boek. Ik volgde een tijd een blog van een jonge vrouw. Ze schreef over haar eigen leven, in mooie taal. Een paar keer per week las ik haar blog. Het voelde na een tijdje alsof ze een vriendin was. Maar dat was natuurlijk niet zo. Ik kende haar niet eens. Ik realiseerde me dat ik alleen die kanten van haar kende die zij aan de wereld wilde laten zien. Op zo'n moment wordt de wantrouwende thrillerauteur in mij wakker." Internetprofielen, verschillende identitei ten tonen en andere verbergen. Daar kon hij wat mee. „Vervolgens hoorde ik een vriend een terloopse opmerking maken: 'Verslaving is een geduldige ziekte'. Toen begon het karakter van Julia voor mij duide lijk te worden." Watson gaf haar een kleurrijk verleden met ongebreideld drugsgebruik. „Ze meent dat ze die periode heeft afgesloten en dat ze haar leven weer op de rit heeft. We kun nen heel gelukkig zijn met het leventje dat we om ons heen hebben gecreëerd. Zeker als er een heftig verleden is, een wilde jeugd. Dan zijn we blij dat we erin zijn ge slaagd dat alles achter ons te laten. Maar je kunt daar, al dan niet op den duur, toch ook nostalgische gevoelens bij krijgen. Iets in jou maakt dat je de persoon die je toen bent geweest toch gaat missen." Ook al omdat veel beslissingen in het leven helemaal niet zo bewust worden genomen als we denken. Hij heeft daar een aardig verhaal over, gehoord van een vriendin. „Haar moeder had haar herhaaldelijk ver teld dat zij ooit in betrekkelijk korte tijd twee huwelijksaanzoeken had gekregen. Een van de man die haar vader was gewor den. Een keurige heer, niets op aan te mer ken. Een man met goede schoenen. Het an- dere aanzoek was gekomen van een in het leer geklede rocker met een Harley. Haar moeder had gezegd: 'Wat zou er van mijn leven zijn geworden als ik voor die rocker had gekozen? Wat niet wilde zeggen dat ze ongelukkig was in haar huwelijk, want dat was ze niet. Puur als gedachtenspel. Nog een verhaal, een ander voorbeeld, van de man die op 9/11 van plan was 's middags zijn pak van de stomerij te halen. In een op welling ging hij 's morgens. Daardoor was hij niet in de Twin Towers toen de vliegtui gen naar binnen vlogen." De twee boeken van S.J. Watson worden ge rangschikt onder de noemer 'psychologi- Dizzie.nl is de online boekencommu- nity van deze krant waar lezers me ningen delen, recensies schrijven en blogs aantreffen. Verder biedt Dizzie.nl volop nieuws, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Ga na naar Dizzie.nl ACTIE Dizzie.nl geeft drie gesigneerde exemplaren weg van de Gids voor de wereldliteratuur van Pieter Steinz. Hij vertelt daarin over schrijvers en hun romanpersonages. Kijk op de website hoe je kans maakt. BOEKENWEEK Tijdens de Boekenweek zijn er in mu seum Het Dolhuys in Haarlem dage lijks rondleidingen. Maak op basis van Waanzin in de wereldliteratuur van Pie ter Steinz een tocht langs auteurs en hun waanzin. Meer info op Dizzie.nl JEUGDBOEK door Rob Krabben LOL DOOD JUWEEL Ik blijf altijd bij je Sjoerd Kuyper Marit Törnqvist 46 blz. Querido 13,95 euro door Theo Hakkert SJ WATSON TWEEDE LEVEN 398 blz. Ambo Anthos 19,99 euro Blog over dit boek op Dizzie.nl Tweede leven S.J. Watson Vertaling Ernst de Boer en Ankie Klootwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27