ZEELAND 25 32 recreatieappartementen, 58 hotelapparte menten en 96 zorgappartementen. Het creë ren van 8000 vierkante meter winkelruimte en de bouw van een revalidatiecentrum ma ken het plaatje compleet. De geplande woning bouw zal het op tien miljoen euro begrote plan haalbaar maken. Architect-stedenbouwkundige A. Bhalotra van het kantoor Kuiper Compagnons presen teert de ruimtelijke visie voor het complex. Hij zegt dan: „In Zeeland moet je altijd met beide benen op de grond staan, zeggen ze. Maar met twee benen kun je ook heel goed een dansje maken." De praktijk zal het moe ten leren en die kan tegenvallen, zal later blij ken. De boulevard worden in 2007 nog mooier op de tekentafels. Architect Sjoerd Soeters en het gerenommeerde Arcus Projectontwikkeling opperen het idee om het plan uit te breiden met een driehoekig gebouw in burchtvorm. Dat kasteel van 170 bij 170 meter moet zeven verdiepingen hoog worden. Tegenwind komt er allereerst van de provin cie Zeeland. Gedeputeerde Harry van Wave- ren roept dat er in het plan een veel te grote plaats is ingeruimd voor verblijfsrecreatie. Bo vendien zet hij vraagtekens bij de haalbaar heid van het droomproject. De locatie ligt te ver weg van de kust. Datzelfde bezwaar geldt ook voor de inwoners van Vlissingen en Mid delburg. De meeste inwoners wonen nogal ver bij Vrijburg vandaan. De bezwaren die vanuit de Abdij worden geuit zijn nog weg te onderhandelen, maar er duiken meer hobbels op. Zo blijkt in 2006 al dat het complex twee miljoen euro meer zal kosten dan de eerder begrote tien miljoen. Het feit dat Vlissingen voor sportaccommoda ties hogere huren rekende dan Middelburg maakt het er ook al niet gemakkelijker op. Het plan verdwijnt vervolgens voor vier jaar uit zicht, wanneer de gemeente Vlissingen om financiële redenen afhaakt. De stad trapt op de rem op het onderwerp woningbouw. Het bestuur van de armlastige stad geeft uit eindelijk de voorkeur aan bouwen op het Scheldeterrein. April 2008 oppert de Vlissingse wethouder Piet Polderman het idee om de sportboule vard helemaal naar de prullenbak te verban nen. Hij suggereert om de locatie te gebruiken voor de bouw van een klein ziekenhuis. Dan hoeven er ook helemaal geen woningen te ko men en zijn de gemeenten toch uit de kosten. Hoe het dan verder moet met de sportclubs die azen op Vrijburg? „Of we bouwen die ac commodaties naast het ziekenhuis, of we knappen de bestaande locaties op. Middelburg en Vlissingen liggen ook weer niet zo ver van elkaar. Dan gaan de Middelburgse hockeyers Vrijburg zou gedomineerd worden door een zeven etages hoog kasteel achtig gebouw van 170 bij 170 meter. maar in Vlissingen spelen en de atleten uit Vlissingen in Middelburg hardlopen", conclu deert Polderman doodleuk Zover komt het niet. Middelburg en Vlissin gen worden het in hetzelfde jaar alsnog eens over de aanleg van de drie geplande hockeyvel den en de atletiekbaan. Het kleine Olympisch dorp dat lonkte aan de horizon blijkt een fata morgana te zijn ge weest. Op Vrijburg verrijst een bescheiden sportpark. De opening op 3 september 2011 maakt een eind aan jaren wachten op nieuwe atletiek- en hockeyvoorzieningen. Het is een zonnige dag en het publiek is massaal samen gestroomd. Alhoewel kleiner dan gedroomd, is Vrijburg een mooi complex geworden. De gebruikers zijn er tevreden over, zo meldt se cretaris Greet Hazeborg van de gefuseerde Hockeyclub Walcherenin 2014. „We beschik ken nu over drie prachtige velden!" En terwijl elders in het land de animo voor hockey terug loopt kan Hazeborg opgetogen melden dat het ledental van haar club stijgt. Ook bij atletiekvereniging Dynamica overheer sen positieve gevoelens, meldt Anton Vael. Hij is wedstrijdcommissaris en verricht daarnaast veel hand- en spandiensten voor de club. „Wat er lag was een utopisch plan. Het heeft vijftien jaar geduurd voor we op Vrijburg te recht konden, maar met het eindresultaat zijn we dik tevreden", vertelt Vael. Hij heeft ook nog wat te wensen: „Het is een open terrein gebleven. Het zou dan ook mooi zijn als er wat bebossing komt." MAANDAG 9 MAART 2015 kleine sportboulevard Dames Hockeyclub Walcheren (rood/oranje/zwart) spelen op Vrijburg tegen Liberty, archieffoto Lex de Meester Het in 2004 gepresenteerde plan met van links naar rechts drie bolwerken, de atletiekbaan, de hockeyvelden en het zwembad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26