'Merve en Marco zien elkaar pas over jaren terug" Nonnen roepen 8 BINNENLAND ZONSVERDUISTERING Over twee weken beleven we een zonsverduistering. Zomaar naar boven turen is gevaarlijk. www.dejongintra.nl/paasreizen De twee hoorden de eis schijn baar emotieloos aan. Op de tribu ne met slachtoffers klonk nog net geen applaus. In zijn slotwoord zei Marco van der P. dat de verkla ringen van zijn slachtoffers, woensdag, hem en zijn partner niet koud hadden gelaten. Merve B. sprak geen laatste woord. Eer der gaf ze al aan geen spijt te wil len betuigen. Haar advocaat Peter Plasman vond de aanduiding 'Bonnie en Clyde' ongepast. Die is tot op de officiële site rechtspraak.nl ge bruikt. Dat Amerikaanse paar trok moordend rond. „Hier is een verliefd stelletje delicten gaan ple gen en op de vlucht geslagen." Volgens de verdediging speelt bij de maximale strafeis 'het Bonnie en Clyde-effect'. Hij noemde de eis buitensporig. Als de rechters de eis volgen en de twintigers zich achter tralies netjes gedragen, komt Marco (met strafvermindering) in 2026 vrij. Het Openbaar Ministerie toonde zich bezorgd over hun toekomst. „Beiden zijn jong en maakten zich schuldig aan ernstige, volwas sen feiten." Volgens de aanklaagsters Henriet- te Louwes en Alice Waterman handelden Merve en Marco koel bloedig op hun criminele plunder tocht vorig jaar waarbij ook oude- Als de rechters de eis volgen en Marco zich achter tralies netjes ge draagt, komt hij in 2026 vrij ren en kinderen slachtoffer wer den. „Er werd totaal niet over na gedacht, met niemand werd reke ning gehouden." Hun motieven: puur winstbejag en persoonlijke vrijheid. Louwes wees erop dat het koppel leed en doodsangst heeft verspreid. Het OM ging deels mee in de schadeclaims van de slachtoffers. Zo moet een vrouw uit Meppel die is gegijzeld en mishandeld, 25.000 euro smartengeld krijgen. Een neergeschoten campinggast zou 25.000 euro moeten krijgen. In totaal vorderde het OM om bijna 220.000 euro toe te wijzen. Het OM noemde het 'jammer' dat het rapport van het Pieter Baan Centrum over de Enschedese, die geen strafblad heeft, niet naar bui ten is gekomen. Merve vroeg de rechtbank over haar achtergron den te zwijgen. Duidelijk is ge worden dat ze uit een problema tisch gezin stamt, waarin ze regel matig zou zijn afgetuigd. Die 'vui le was' moest binnenskamers blij ven. Het OM noemde het juridisch on mogelijk om tbs voor Marco te vra gen. Hij weigerde mee te werken aan ieder onderzoek. De geadop teerde Braziliaan kreeg in zijn le ven twee keer jeugd-tbs voor eer dere vergrijpen. Uitspraak 2 april. Verklaringen van slachtof fers zouden de twee ver dachten niet koud hebben gelaten ROTTERDAM - „Hoho, dat kun je beter niet zomaar doen!", roept dokter Tjeerd als de leerlingen massaal de zonsverduistering wil len bekijken. De kinderoogarts stormt de klas binnen op het mo ment dat meester Ronald de acht- stegroepers van basisschool Passe- Partout in Rotterdam heeft uitge daagd om de zonsverduistering eens goed te bestuderen. Er is nog tijd, op 20 maart pas schuift de maan voor de zon, en valt een groot deel van het zon licht weg. Sterrenkundigen spre ken dan van een eclips. De perio de tot de verduistering is nuttig om de schooljeugd, maar eigen lijk ook alle anderen die van dit ta melijk zeldzame natuurverschijn sel willen genieten, te waarschu wen. Met blote ogen naar de eclips kijken, kan ernstige schade aan de ogen opleveren, kan zelfs tot blindheid leiden. Daarom heeft een grote keten van optiekwinkels 200.000 gratis eclipsbrilletjes in de aanbieding. Deze beschermende brillen zijn ook - voor een gering bedrag - te koop bij bijvoorbeeld volkssterren wachten. Voor leerlingen van ze venduizend basisscholen in heel het land is er een lesbrief waarin astronaut Eduard Clips uitlegt dat voorzorgsmaatregelen absoluut noodzakelijk zijn. „Wie is hier het zonnetje in huis?", vraagt de docent, en Arjan steekt als eerste zijn vinger in de lucht. Met twee klasgenootjes speelt hij vervolgens het spel van de hemellichamen, die om elkaar heen draaien. Als de maan zich precies tussen aarde en zon be vindt, roept de meester 'Stop', want dat is het moment van de verduistering. Dan wordt het donker, zij het dat het pas écht donker wordt in noor delijker streken, waar het zonlicht helemaal wordt weggenomen door de maan en waar het flink af koelt. Hier blijft een sikkeltje van de zon zichtbaar, en daalt de tem peratuur slechts een fractie. Maar ongetwijfeld zal de natuur reage ren: vogels kwetteren, vissen schieten weg. En mensen turen naar de hemel. Als het onbewolkt is, tenminste. De witgejaste oogarts Tjeerd de Faber van het Oogziekenhuis in Rotterdam kan maar niet genoeg nadruk leggen op het belang van veiligheidsmaatregelen. „Zet de bril op voordat je naar boven kijkt, een korte blootstelling aan het felle zonlicht kan al tot scha de leiden." Het kan zelfs ook op la tere leeftijd nog oogaandoenin gen veroorzaken, stelt hij. „Kin derogen zijn gevoelig voor zon licht: de ogen zijn nog niet volle dig ontwikkeld en bevatten min der pigmenten. Maar voor ouders en opa's en oma's geldt de waar schuwing net zo goed: niet onbe schermd naar de eclips gaan kij ken!" Er zijn meer waarschuwin gen: een zonnebril verduistert on voldoende, en zelfs mét eclipsbril moet je niet langer dan dertig se conden naar de zon turen. Kijk dan naar beneden en neem dan pas de bril af. Dan is het tijd voor de gulle me neer van de optiekwinkels. Hij deelt de eclipbrilletjes uit. Als alle kinderen eentje hebben, gaat groep 8 helemaal uit zijn dak. Op een bewolkte voorjaarsdag, in de beslotenheid van het klaslokaal spelen de kinderen zonsverduiste ring. In koor roepen ze, naar bo ven wijzend: „Waar is die zon? Daar is die zon!" ZELDZAAM NATUURVERSCHIJNSEL Het einde van een tijdperk is in zicht, maar aan herinneringen geen gebrek. De invloed van de zusters zit nog steeds diep in het DNA van vele lezers. Dat blijkt wel uit de tientallen reacties van lezers die al binnenkwamen op onze vraag uw herinneringen, per soonlijke ervaringen en verhalen over de Zusters van Liefde op te sturen. Wij vragen onze lezers: 'Zijn er nonnen geweest die een verschil hebben gemaakt in uw leven of in dat van uw familie?'. De nonnen maakten veel verschil, dat is al duidelijk. Grofweg twee derde van de eerste inzenders prijst de Zusters van Liefde, de rest be- door Bert Janssen ASSEN/ENSCHEDE - Merve B. (20) en Marco van der P. (26), de lief despartners in crime, kunnen el kaar mogelijk pas over vele jaren weer in de armen sluiten. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste gis teren veertien jaar cel tegen de Turkse Enschedese en zestien jaar tegen haar vriend. Dat is de maxi male straf voor pogingen tot dood slag, diefstal met geweld, afpersin gen en gijzelingen. Waar is de zon? Daar is die zon! Tekening van het 'gangsterduo' Marco en Merve. bron ANP door Paulus Smits Een eclips is de bedek king van een ster door een ander hemelli chaam. De zonsverduistering van 20 maart ervaren we in Nederland als een gedeeltelijke eclips, een 'partje' zon blijft zicht baar. Op het hoogte punt is circa 80 procent van de zon bedekt. Goed waarneembare eclipsen doen zich ge middeld een keer in de tien jaar voor. De vorige die in Nederland waar neembaar was, was in 1999. De eerstvolgende komt in 2021. Op 20 maart is de zons verduistering het best te zien in Spitsbergen en op de Faeröereilan- den. Bij een onbewolkte he mel is de zonsverduiste ring voor iedereen waar neembaar. De meeste volkssterrenwachten bie den belangstellenden de mogelijkheid door grote telescopen naar het na tuurverschijnsel te kij ken. Pas in 2135 valt in ons land een totale zonsver duistering waar te ne men. De vorige was te zien in 1715. door Birgitta Hermans DEN BOSCH - Het ene na het andere nonnenklooster sluit. De gemiddel de leeftijd van de nog aanwezige paters, broeders en zusters is ver boven de 80. Pasen in Heidelberg en het Odenwald De romantische dalen van de Rijn, Lahn en Moezel Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Reissom excl.€ 17,50 reserveringskosten en 2,50 calamiteitenfonds. Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau 5-daagse busreis Luxe Comfort Class Touringcar Stadgids in Heidelberg Reiscode: eblud04 6-daagse busreis Luxe Comfort Class Touringcar Rijndal: UNESCO Werelderfgoed Reiscode: ebrud02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8