REIZEN 25 IJslandse paarden zien er aaibaar uit, maar vergis je niet: het zijn geen doetjes. Ze trekken zich niets aan van rotsen of rivieren. Op de rug van zo'n dier het ruige binnenland van IJsland ontdekken, is een avontuur. WAAR EN WAT Lichte paniek in berghut Hungur- fit. Vulkaan Katla, zeker geen kleintje, is onrustig. Het advies van de meteorologische dienst is alle mobiele telefoons aan te laten. Dan kan iedereen in het gebied bij echte problemen di rect op de hoogte worden gebracht. De Amerikaanse dames die meerijden op de vijfdaagse paardrijtour Saga Trail, door het zuidelijke binnenland van IJsland, kij ken verschrikt. Waar ligt Katla? Erg dicht bij, zegt Sigurdur Ingibergur Björnsson (Siggi), tourgids en eigenaar van Riding Ice land. Hij wijst uit het raam van de donkere berghut richting de bergen. Wat doen we als het echt tot een uitbarsting komt? Ma ken dat we wegkomen, lacht Siggi. De Amerikanen vertrouwen het niet. Wor den we niet in onze slaap overvallen door lava of as? Hoe redden we de paarden? Sig gi stelt de dames gerust. Er is echt genoeg tijd om jezelf in veiligheid te brengen voor dat Katla uitbarst. En de paarden? Die voe len gevaar en zetten het op een rennen. Het is de derde dag van de rij tour. Als de Amerikaansen enigszins gekalmeerd zijn, verloopt de avond als elke avond in een berghut tijdens een rit met Riding Iceland. Drank komt op tafel, gitaar erbij en een boek met songteksten; van Take me home country roads van John Denver tot Britney Spears' Baby, one more time. En dan komen, als vanzelf, ook de sterke verhalen. De berghut is knus, op het benauwde af. Lange tafels in het midden, stoelen ernaast, matrassen in een hoek. Wie wil slapen, moet een matras pakken en ergens langs de kant neerleggen. Wie privacy zoekt of ongestoorde nachtrust wenst, is bij een IJs landse paardentrektocht aan het verkeerde adres. Niet elke nacht is zo primitief; vaak zijn er bedden, soms zelfs aparte kamers in de hutten. Maar een avontuurlijke en flexi bele instelling is een vereiste. Tientallen paarden vergezellen onze groep. Dieren die niet worden gereden, lopen als losse kudde mee. Ruiters ervoor en erach ter dirigeren de paarden in het juiste spoor. Siggi houdt van het rijden door IJsland zo als dat vroeger gebeurde, toen het IJslandse paard het enige vervoermiddel was. Hij zit vol kennis over de geschiedenis en de litera tuur en organiseert graag tours met een his torisch thema. Zo was er de Wittgenstein- tour, rond de reis die filosoof Wittgenstein en een vriend maakten door IJsland, zo'n honderd jaar geleden. In 2015 kunnen rui- ters de weg volgen die de koning van Dene marken aflegde tijdens een bezoek in 1907. IJsland was toen onderdeel van Denemar ken. Onze Saga Trail-tour is een rit die deels voert door het gebied waar een van de be roemdste saga's van IJsland zich afspeelt: Njals Saga. Dat verhaal over moord en ver gelding begint, net als onze tocht, in Vellir. Destijds de locatie van de boerderij van de wijze Mord, nu een modern bedrijf waar de paarden op ons staan te wachten. IJslandse paarden zijn niet groot, wel sterk. Ze zien er aaibaar uit, met hun lange ma nen en in de winter wollige vacht. Maar ze bezitten het IJslands vuur, wat ze perfect maakt voor lange rijdagen. Over rotsen, door rivieren; het IJslandse paard brengt je veilig van hut naar hut, merken de ruiters. Ze zijn extra bijzonder vanwege hun 'gan gen'. Behalve stap, draf en galop hebben de paarden de tölt - een soort snelwandelen waarbij altijd een voet aan de grond is - en de telgang, die alleen op hoge snelheid ge reden wordt. Vooral de tölt is comfortabel. Na enkele uren in het zadel, en een goede maaltijd, komt gelijk de eerste dag de saga aan bod. Mary uit Florida leest voor. Een van de helden van het verhaal, Gunnar van Hlidarendi, gaat op pad om Otkell te ver moorden. Dat lukt. Niets bijzonders in de saga's. Onder meer een vete tussen de vrou wen van de vrienden Gunnar en Njall zorgt ervoor dat over en weer naar harten- lust moorden worden gepleegd. Ledema ten vliegen in het rond, bloed vloeit. De sa ga's zijn niet voor gevoelige zieltjes. De volgende rijdagen gaan door een prach tig, onwerkelijk landschap. Groene heu vels, stenige vlaktes, langs gletsjers, over sneeuw; elke minuut lijkt het landschap te veranderen. De berghutten staan op prach tige locaties. Ruiters kiezen hun favoriete paarden en iedereen slaat zich er zonder klagen doorheen. De relatief korte dagen (vier tot vijf uur te paard) zorgen ervoor dat de spierpijn binnen de perken blijft. Na dagen vol vergezichten en avontuurlij ke rijpaden en avonden vol drank en ge zang, eindigt de tour in Hlidarendi, waar Gunnar woonde. Hier speelt zich een van de beroemdste episodes van Njals Saga af. Gunnar wordt na de moord op twee leden uit dezelfde familie verbannen voor drie jaar. Met zijn broer gaat hij te paard rich ting zee om per boot IJsland te verlaten. Onderweg struikelt zijn paard. Hij kijkt om en ziet Hlidarendi liggen. Hij besluit dat hij deze plek niet kan missen en keert om. Njal heeft hem voorspeld dat als hij niét gaat, hij binnen afzienbare tijd zal ster ven. En zo gebeurt het ook. De ruiters kijken naar de groene heuvel, met een kerkje, en zijn het eens: zij zouden misschien ook wel zijn gebleven. De liefde voor IJsland is tijdens de reis alleen maar groter geworden. En Katla? Niets meer van gehoord. ZATERDAG 7 MAART 2015 Op Keflavik, vliegveld van IJsland, ben je met een directe vlucht vanaf Schiphol met Icelandair binnen 3,5 uur. Vanaf Keflavik gaan bussen naar hoofdstad Reykjavik. De tour Kings Road staat zowel begin juli als begin september op de agenda. Vooraf kan een workshop worden gevolgd over het door Miriam van den Brand rijden van IJslandse paarden. Zie ook www.riding-iceland.com. Deelnemers aan een meerdaagse tour moe ten paardrij-ervaring hebben. Wie wil ken nismaken met de tölt van IJslandse paar den, kan terecht bij bedrijven die tochten van enkele uren organiseren. Reykjavik VULKAAN KATLA Boven: foto Siguröur Ingibjörg Hilmarsdottir Links: foto Sander van der Meijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82