Burenruzie I SPECTRUM 15 standplaats Griekenland Thijs Kettenis Maar voor de rechter verloren de be woners die samen met de milieu-orga nisatie een zaak tegen Lapindo had den aangespannen. „Zelfs het hoogste gerechtshof concludeerde in 2009 dat de ramp een natuurlijke oorzaak had en dat Lapindo geen schadevergoe ding hoeft te betalen", zegt Rere. „De ze zaak stinkt. En weet je waarom? Lapindo behoort tot het miljardenbe drijf van Indonesisch machtigste poli ticus Aburizal Bakrie. Niemand durft hem aan te pakken." Aburizal Bakrie (68) is de voorzitter van Golkar, de partij die door zijn leer meester generaal Soeharto ooit werd opgericht en 32 jaar aan de macht was. Tijdens de modderramp in Sidoardjo was Bakrie minister van Economische Zaken. Hij bezit bedrijven in de verze keringsbranche, scheepvaart, onroe rend goed, agrarische, mijnbouw, con structie en cementindustrie. Zijn per soonlijke vermogen wordt geschat op 890 miljoen dollar. De uitspraak van de rechter leidde tot woedende demonstraties zowel in het Oost-(ava als in Jakarta. Met nieuwe verkiezingen voor de deur, besloot Ba krie een handreiking naar de slachtof fers te doen. Hij beloofde iedere bewo ner te compenseren. Niet omdat hij verantwoordelijk was voor de ecologi sche ramp. Zijn moeder had hem op haar sterfbed gevraagd 'de arme drom mels te helpen'. Maar de verkiezingen zijn al lang weer voorbij. Zakenmagnaat Bakrie beweert door de wereldwijde finan ciële crisis niet over voldoende cash te beschikken. Het opruimen van de blubber kost een miljard dollar. De schadevergoeding voor de bewoners wordt op nog eens een miljard dollar gerekend. De vorige regering onder president Susilo Bambang Yudhoyo- no durfde Bakrie niet de duimschroe ven aan te draaien. De president had Bakrie en zijn partij te hard voor poli tieke steun nodig. Een staatsfonds keerde willekeurig enkele slachtoffers een beetje geld uit. „We kregen twee miljoen roepia's (140 euro)", schampert dorpsbewoon ster Harwanti. „Het geld waren we kwijt aan de medische kosten van mijn man. Hij stierf uiteindelijk aan kanker." Harwanti heeft geen huis meer. Ze woont bij haar familie in. Met haar bromfiets verdient ze de in komsten voor haar gezin door nieuws gierige toeristen over de dijken te rij den. De nieuwe president Joko Widodo kan met zijn minderheidsregering niet zonder de politieke steun van de invloedrijke Aburizal Bakrie en diens Golkar partij. Maar hij vindt wel dat er nu na negen jaar een oplossing voor de bewoners van de getroffen re gio moet komen. Daarom heeft hij het Lapindo-concern een lening van een miljard dollar aangeboden om de resterende slachtoffers te compense ren. In het dorp Gempolsari lachen ze cynisch om de oplossing van de presi dent. Niemand vertrouwt Bakrie. „Het geld dat Lapindo van de over heid leent, verdwijnt in de zakken van corrupte ambtenaren", hoest de buurman van Sulastri. Zelf wil ze graag zo ver mogelijk weg. „Voor de gezondheid van mijn kinderen. Straks gaan we allemaal dood!" Niemand wil haar huis kopen en geld heeft ze niet. „We bidden opdat de vulkaan weer gaat slapen", zegt ze. Maar dat kan nog wel even duren. Volgens de meest negatieve berekening van vulka- nologen kan het 'moddermonster' ge makkelijk tachtig jaar blijven spuiten voordat het zich weer te ruste legt. et is gezellig in de kroeg totdat mijn Nederlandse vriend vertelt dat hij naar Macedonië gaat. „Thes saloniki?", vraagt een van de Grie ken belangstellend. Mijn vriend kijkt niet begrijpend. „Nee, Skopje." Aan de blik ken van de Grieken zie ik dat de doos van Pandora zojuist is geopend. Ik probeer de situatie te red den. „Je bedoelt de Voormalige Joegoslavische Re publiek Macedonië, toch?" vraag ik mijn vriend enigszins dwingend. „Eh... ja", is het antwoord. Macedonië zeggen als je het over de noorderburen hebt, is in Griekenland vragen om moeilijkheden. Want er zijn twee Macedonië's. Er is de republiek Macedonië die zich in 1991 afscheidde van het toenmalige Joegoslavië. En er is de Griekse provin cie Macedonië met als hoofdstad Thessaloniki, vol gens de Grieken het enige echte Macedonië. Histo rici aan beide kanten komen sindsdien aan de lo pende band met 'bewijzen' dat 'hun' Macedonië het centrum was van het rijk van Alexander de Grote. Daar komt bij dat Griekenland vreest dat de buren territorium in willen pikken. „Bombardeer ze", zegt Fivos resoluut. Dan moet hij lachen. „Grapje. Maar serieus, ze vervalsen de geschiede nis. Ze willen ons land, maar Slavische Macedo- niërs hebben nooit een eigen staat gehad. Dus waarom nu wel?" De Grieken wisten 24 jaar gele den af te dwingen het buurland door het leven gaat als Voormalige Joegoslavische Republiek Ma cedonië. Formeels is die situatie tijdelijk, maar sindsdien is tevergeefs naar een oplossing ge zocht. Intussen blokkeert Griekenland elke toena dering tot de Europese Unie en tot de Navo. Beide kampen gaan ver. 'Welcome to the real Ma cedonia', staat op een groot bord als je vanuit het noorden Griekenland binnenrijdt. 'Welcome to Macedonia, the cradle of civilisation' (de wieg van de beschaving), zie je op je telefoon als je landt in Skopje. Wat vinden wij daar nou van, als Nederlanders. Daar was ik al bang voor. Want hier openbaart zich een gapende cultuurkloof. Mijn vriend houdt wijselijk zijn mond. „Ik geloof niet dat wij ons zo druk maken om de naam van een land", probeer ik neutraal. „En wie ook gelijk heeft - is het nou redelijk dat Griekenland de vooruitgang van twee miljoen arme mensen blokkeert? Juist nu Grieken land zelf om internationale solidari teit vraagt?" Niet goed. Fivos' ogen spuwen vuur. „Maar ze belazeren de boel! Ze zijn gevaarlijk! Hoe zouden jullie dat doen, als je ineens een nieuw buurland had dat jouw geschiedenis claimt?" Ik probeer me voor te stellen dat, pakweg, Belgisch Limburg zich los zou maken en we een nieuw buurland 'Limburg' zouden hebben. Zouden we ei sen dat die zich Voormalige Belgische Provincie Limburg noemen? „Waarschijnlijk zouden we on ze schouders ophalen en denken: maar wij heb ben Maastricht, en het échte Limburg. En verder zo veel mogelijk geld proberen te verdienen aan handel met het buurland." De Grieken fronzen de wenkbrauwen. „Laten we het over voetbal heb ben", zegt Fivos. ZATERDAG 7 MAART 2015 Kleine foto's van bovenaf: Harwanti; Een Ja vaanse vrouw bij haar huis; Sukamto op de plek waar zijn huis stond; Sulastri met haar zieke buurman. Grote foto: Het monument voor de slachtoffers bestaat uit levensgrote, ge boetseerde figuren, foto's Wilma van de Maten reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72