SPECTRUM 7 aanhangers abortus plegen. Ongewenste zwanger schappen staan immers los van religie. Deze kerken en het katholicisme met één baas die van alles ver biedt - en deze paus is net zo erg als zijn voorgan gers - baren me meer zorgen dan de islam. Als het over abortus gaat, is islam veel toleranter dan het het christendom. Binnen de islam zijn veel verschil lende stromingen, veel verschillende imams die niet allemaal één doctrine prediken." De meisjes in Jordanië en Saudi-Arabië waren dan ook 'toevallig' allebei Arabische voorbeelden, bena drukt Gomperts. En hoe schrijnend situaties daar soms ook zijn, we moeten niet de illusie hebben dat in Nederland alles kan. „Abortus is nergens zo normaal als in Nederland, maar het staat nog steeds in het wetboek van strafrecht. Gebeurt het illegaal, dan gaat een arts vier jaar de gevangenis in. Een vrouw moet nog steeds vijf dagen verplicht naden ken. Daar ben ik het volstrekt mee oneens. Dat hoeft voor een knie-operatie toch ook niet? Er zijn achttien abortusklinieken in Nederland, maar ze zijn nu bezig die in Goes te sluiten. Waar moeten vrouwen van de overkant dan naartoe? De abortus pil moet gewoon via de huisarts verkrijgbaar wor den. Het is niet anders dan een miskraam. De lande lijke vereniging van huisartsen is dat met ons eens, alleen de inspectie wil er nog niet aan." Rebecca Gomperts is 48. „Ik zie mijn omgeving met pensioen gaan. En ik merk dat ik niet meer zo'n zin heb om te reizen. Mijn organisatie staat, over een jaar of drie nemen mijn mensen het over. Ik ben daarom al met andere projecten bezig. Met het Karolinka Institutet in Stockholm, een van de grootste medische universiteiten van Europa, ben ik aan het uitzoeken of we mifepriston ook kunnen inzetten als voorbehoedsmiddel. Ik wil het filosofi sche verschil tussen het voorkomen van zwanger schap en het afbreken ervan doorbreken. Maar ik denk er ook wel eens over de huisartsopleiding te gaan doen. Ik zou graag de eerste huisarts zijn die abortuspillen verstrekt. De rechtszaken die daarop volgen, die voer ik graag." WOMEN ON WAVES ZATERDAG 7 MAART 2015 9 Abortusarts Rebecca Gomperts wil wel de eerste huisarts zijn die abortuspillen verstrekt. „De rechtszaken die daarop volgen, die voer ik graag." foto Ruben Oreel De stichting Women on Waves werd in 1999 opge richt door abortusarts Rebecca Gomperts. Vanaf abortusboot Aurora kan Women on Waves anti conceptiemiddelen verstrekken, trainingen geven en veilige en legale abortus aanbieden buiten de territo riale wateren van landen waar abortus illegaal is. De organisatie Women on Web, eveneens opgericht door Rebecca Gomperts, licht vrouwen voor over hoe zij abortus kunnen plegen en verwijst door naar een apotheek in India, die abortuspillen kan opsturen. Tot de twaalfde week van een zwangerschap kunnen vrouwen zelf abortus plegen middels de combinatie van Mifepristone en Misoprostol, ofwel Cytotec. De Amerikaanse producent Diana Whitten maakte een documentaire over Gomperts. De inmiddels veel- bekroonde film is te zien via www.vesselthefilm.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64