66 Hoewel ik Blatter niet persoonlijk ken, kwam hij op mij vriendelijk en betrokken over 66 Met mijn beperkte talenten heb ik een heel kwartier in het eerste elftal gespeeld 46 SPORT Pascal Martens uit Heinkenszand voelt zich thuis bij de wereldvoetbal bond in Zürich. ZÜRICH - In de winter blinken de skipistes van het koude goud, in de zomer schittert het smeltwater in het uitgestrekte meer. „Wonen en werken in Zürich is bepaald geen straf', zegt Pascal Martens. In deze sprookjesachtige entoura ge mag de uit Heinkenszand af komstige Martens zich ook nog 's onderdompelen in zijn grote hob by: voetbal. Hij is sinds enkele maanden jurist bij de wereldvoet balbond Fifa. In het hoofdkantoor van de Fifa in Zürich werkt Martens met drie honderd vakgenoten. Niet alle maal juristen, maar wel allemaal collega's die zich bezighouden met het wel en wee van het mon diale voetbal. Martens is een ra dertje in deze machinerie. Hij werkt op de afdeling met de wel luidende naam 'Legal Counsel at the Players' Status and Governan ce Department of FIFA'. Dat is een mond vol. Wat betekent die volle mond in de praktijk? „In gewone-mensentaal komt het er op neer dat ik één van de stafju risten voor arbeidsrechtelijke za ken van voetballers over de hele wereld ben. Op hoofdlijnen krijg ik zaken op mijn bureau over con tractbreuk van de club of de spe ler, achterstallig salaris, solidari teitsbijdrage of trainingsvergoe dingen. Ik toets die zaken aan de hand van de Fifa Regulations, een set regels die de wereldvoetbal bond heeft ontwikkeld om het voetbal wereldwijd in goede ba nen te leiden." „De zaken spelen over de hele we reld, wat helaas niet inhoudt dat ik zelf ook de wereld rondreis. Het kan in de dagelijkse praktijk zo zijn dat ik 's ochtends een dos sier krijg van een speler uit Vene zuela, die vijf maanden achterstal lig salaris heeft van zijn club uit Israel, 's Middags kan ik een zaak behandelen waarin een club om een solidariteitsbijdrage vraagt, omdat zij een speler in de jeugd hebben getraind die nu een grote transfer maakt." „Dat is het verhaal van Arjen Rob ben, die elke keer als hij een mooie transfer maakt, ook de clubkas van zijn voormalige ama teurclub VV Bedum spekt. Dat is echt big business. Dat had ik niet verwacht. Er vinden duizenden transfers plaats en bij elke trans fer kunnen zijn vorige clubs een claim indienen voor een solidari teitsbijdrage, ook al heeft hij er maar drie weken gespeeld. Je kunt je voorstellen hoeveel zaken dat zijn." Hoe kom je bij de Fifa terecht? Word je daarvoor gevraagd of solliciteer je daarvoor? ..Na mijn studie in Tilburg heb ik vijfjaar als advocaat in Eindhoven gewerkt. De afdeling waar ik werkte, was redelijk sport min- ded en zo kwam er wel eens een sportgerelateerde zaak voorbij. Na een tijdje begon het te kriebelen om meer met sport te gaan doen. Vanaf mijn jonge jaren ben ik al erg geïnteresseerd in sport en al les wat er omheen gebeurt. Op de middelbare school heb ik mijn profielwerkstuk geschreven over de televisiezender Sport7 en mijn afstuderen op de universiteit ging over transfervergoedingen en de verhouding met recht van de Eu ropese Unie." „Uiteindelijk heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben gaan rondkijken of er sportgerela teerde banen beschikbaar waren. Via een jongen die ik uit mijn stu dietijd kende, heb ik contact ge legd en het advies gekregen mijn cv en brief op te sturen. Op het moment dat ik solliciteerde, was er niet direct een passende vacatu re beschikbaar. Ik werd door een wat bedremmelde mevrouw ge beld. Ze gaf aan dat ze helaas geen passende vacature hadden, maar dat mijn sollicitatie erg interes sant was." En toen? „Nou goed, dan denk je 'jammer maar helaas'. Maar nog geen week later werd ik gebeld met de vraag of ik niet wilde solliciteren op de pas vrijgekomen functie van Le gal Counsel. Vanaf toen is het snel gegaan: wat mails, skypege- sprekken en een 'echt' sollicitatie gesprek in Zürich - waar ik één dag voor de halve finale Neder- land-Argentinië op verzoek van de Fifa werd ingevlogen - en half juli was het duidelijk dat ik per november aan de slag kon." De eerste paar maanden verbleef Martens met zijn vriendin Leslie in een appartement van de Fifa; sinds 1 februari hebben ze een eigen appartement net buiten het centrum van Zürich. „Hier wonen en werken is bepaald geen straf. Bij zonnig weer is Zürich echt een van de mooiste steden van Zwitserland en aan het Zürichmeer kom ik als Zeeuw ook nog een beetje aan het op snuiven van mijn zeelucht toe." Ook in zijn kantoor verloochent hij zijn roots niet. Fier pronkt er aan de muur een vaantje van zijn jeugdliefde W Luctor'88. Of zo als zijn collega's zeggen: Vau Vau Loektor. In 1990 werd Martens als zesjarige lid van de club uit Hein kenszand. Ergens in 2005 hing hij zijn kicksen aan de wilgen. „In middels had ik met mijn beperkte talenten en stug verdedigings werk welgeteld een heel kwartier in het eerste elftal gespeeld." Voetbal je zelf inmiddels weer in Zürich? „Nog niet in competitieverband, maar er is bij het hoofdkantoor van de Fifa wel een eigen sport complex waar je als Fifa-werkne- mer gebruik van mag maken. Door fikse sneeuwval zijn de vel den de afgelopen maanden onbe speelbaar, maar vanaf maart kun nen we op een 'mini-pitch' op het hoofdkantoor terecht. Er wordt ook een futsalcompetitie gestart. Daar ga ik zeker aan mee doen, zodat ik ook het voetballen in de praktijk kan oppakken." Als intake bij de Fifa hoefde je vast geen balletje hoog te houden, maar was jouw affiniteit met voetbal een pre? „Het is natuurlijk belangrijker dat je een goede juridische basis hebt, met enige affiniteit voor de sport. Tijdens mijn sollicitatiegesprek ken was aan de hand van mijn cv wel duidelijk dat ik van voetbal hield. En nadat ik mijn oude club je Luctor nog even ter sprake had gebracht en nog een klein foutje uit de officiële Fifa-kaart wist te vissen - Australië speelt toch echt sinds 2006 in de Aziatische kwali ficatieronde mee - wisten ze ge loof ik wel genoeg over mijn affi niteit met voetbal." Heb je Fifa-baas Sepp Blatter wel 's ontmoet? „Ja, ik heb hem wel eens ont moet. De eerste keer tijdens de driemaandelijkse personeelsbij- eenkomst en de tweede keer tij dens het kerstfeest voor werkne mers, waar hij vrijwel iedereen persoonlijk een prettig kerstfeest heeft gewenst. Hoewel ik hem niet persoonlijk ken, kwam hij op mij vriendelijk en betrokken over. Overigens kom ik hem in mijn da gelijkse werkzaamheden niet al te veel tegen. Het zijn vooral mijn di recte collega's met wie ik de za ken behandel." De Fifa staat er de laatste jaren niet zo fraai op met allerlei verhalen over omkoping. Kun je daar iets over zeg gen? „Daar kan ik eigenlijk niet zo veel over zeggen, omdat het onder zoek dat daarnaar loopt, nog in volle gang is. Over de inhoud van die onderzoeken moet ik verwij zen naar de officiële verklaring van de Fifa, die niet zo lang gele den is uitgegeven. Wel is het jam mer dat deze verhalen zijn ont staan, want in de korte tijd die ik nu bij de Fifa werk, zie ik vooral hoeveel goede dingen er worden gedaan voor het voetbal. Het is zaak om de uitkomsten van het onderzoek af te wachten en voor alsnog te focussen op het verbete ren en verspreiden van het we reldwijde voetbal." Ben jij een blijvertje in Zwitserland? „Vooralsnog zit ik hier prima op mijn plek en is het mijn doel de fijne kneepjes van mijn baan goed onder de knie te krijgen. Zo dra ik dat beheers, kunnen we eens kijken wat er voor doorgroei mogelijkheden binnen de Fifa zijn." Dus als Michael van Praag niet in zijn missie slaagt om de hoogste Fifa-baas te worden.Wie weet. Zeeuwse jurist in Fifa-dienst door Rudy Boogert 3 In het hoofdkantoor van de Fifa in Zürich werkt Pascal Martens met driehonderd vakgenoten. Niet allemaal juristen, maar wel allemaal collega's die zich be zighouden met het wel en wee van het mondiale voetbal, foto Leslie Folker Pascal Martens Pascal Martens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47