in liefdevolle herinnering 66 Ik zeg: Dat vind ik nou een mooi paard. Hij kocht het ter plekke en ik was, achteraf gezien, verkocht ZEELAND 39 Vrijgezel Jewannes gaf het leven van Wim en Nona richting. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Als Wim Bal 's zondags een rondje door de wei doet, be seft hij inmiddels dat alles wat hij ziet van zijn vrouw Ilona Weezepoel en hemzelf is. Maar dat heeft zeker een jaar of zes ge duurd. „Het was al die tijd in mijn hoofd nog van Jewannes. Met hem hebben we het bedrijf hier in Heinkenszand opge bouwd; eerst de fokkerij en later het heng- stenstation. En eigenlijk allemaal door toe valligheden. Het staat als een paal boven water dat wij nooit in deze branche terecht gekomen zouden zijn als Ilona niet bij Jewannes was gaan paardrijden op haar achtste", vertelt Wim Bal. „Want zo is het begonnen", vult Ilona aan. „Ik was een paardenmeisje zonder paard. Wij hadden thuis vijf kinderen, geld voor paardrijles was er niet, laat staan voor een paard. Bij Je wannes de Roo kwamen veel meer mei den. Hij vond dat gezellig. Hij woonde toen nog met zijn zuster Koos, die een persoon lijkheidsstoornis had. Sinds de dood van hun ouders was ze steeds meer in de war maar Jewannes was goed voor haar en ik kon ook wel met haar opschieten." Jewannes de Roo was van huis uit een vee boer: koeien en paarden. Het waren de paar den die ervoor zorgden dat Jewannes altijd wel gezelschap had. Ilona: „Voor mij als kind was het mijn tweede thuis. Ze waren ook hartstikke goed voor mij. Toen ik in Goes naar school ging, kreeg ik een nieuwe fiets. Jewannes vond dat als iedereen op een nieuwe fiets naar Goes ging, ik dan niet op een tweedehandsje moest rijden." Hoeveel meiden er ook over de vloer kwa men, als ze verkering kregen, was het meestal gedaan met de paardenliefhebbe- rij. Wat er gebeurde toen Ilona verkering kreeg met Wim, kan gerust worden gezien als een welbegrepen eigenbelang bij Jewan nes, al hebben Ilona en Wim het eigenlijk nooit zo bekeken. Wim: „Ik had helemaal niks met paarden, al werkte ik wel bij mijn oom met beesten in die tijd. Wij waren achttien, hadden verkering en ik ging mee met Ilona naar Jewannes en Koos. Net op die middag had Jewannes een paard ver kocht en dat werd opgehaald. In dezelfde trailer stond een werkpaard, groot en sterk. Ik zeg: 'Dat vind ik nou een mooi paard'. Hij kocht het ter plekke en ik was, achteraf gezien, verkocht. Binnen twee jaar waren er vier werkpaarden, allemaal fokmerries." Het was omstreeks die tijd, Ilona en Wim waren twintig jaar, dat Jewannes ging na denken over bedrijfsopvolging. „Hij was bang dat als er iets met hem zou gebeuren, Koos in de kou kwam te staan", vertelt Wim. „Gelukkig heeft Jewannes Koos over leefd, maar pas na ruim twintig jaar samen werken hebben we een VOF opgericht. Wij hadden helemaal geen verstand van die dingen en Jewannes eigenlijk ook niet. Pas toen het allemaal veel groter werd en er ook nieuwbouwplannen kwamen, gin gen we er goed over nadenken. Toen had den we zelf al hengsten omdat Jewannes het maar niks vond om merries weg te brengen. Als hij daar geen moeite mee had gehad, waren we nooit aan hengsten begon nen. Nu zijn we een belangrijk dekstation voor werkpaarden. Daar hebben we nooit spijt van gehad." „Hij was een bijzondere man", overweegt Ilona, „hij liet niet met zich sollen. Dat heb ik ook nooit gedaan, ook niet toen hij ging dementeren. De mensen vonden dan dat ik weieens nieuwe gordijntjes bij hem kon op hangen maar Jewannes was zijn eigen baas, al werd hij op het laatst erg afhanke lijk van ons. Dat is weieens belastend ge weest. Dan gingen Wim en ik een dagje naar België en dat was van tevoren uitge breid met hem besproken. Zodra we weg waren, was hij ons kwijt en ging hij zoe ken: op de fiets. Omdat hij na een inslui ping in zijn huis bang geworden was, bel de hij steeds, soms wel drie keer op een nacht. Het viel niet altijd mee. Wat rusti ger werd hij nadat wij een caravan achter de schuur lieten zetten toen we aan het bouwen waren. Hij vond het prettig om ons in de buurt te hebben, Koos was toen al een tijdje overleden." In het najaar van 2008 ging de eerste paal de grond in voor de traditionele boerderij die die van De Roo op Kruissewegje 1 in Heinkenszand moest vervangen. „Jewannes keek er erg naar uit want we lieten meteen een appar tementje voor hem bouwen. In zijn huis hadden wind en regen al lang vrij spel. Hij had één koude kraan op emmerhoogte bij de achterdeur. Toen hij een keer in de mist- pit was gevallen, zijn we hem bij ons thuis in 's-Heer Abtskerke onder protest gaan douchen. Sindsdien deden we dat weke lijks en hij ging ermee akkoord." Ilona moet er nog steeds om lachen. „Het is ontzettend jammer dat hij gestor ven is voordat hij in zijn warme, droge ap partementje heeft kunnen wonen. Een her seninfarct heeft hem geveld, hij was 87 jaar." Wim denkt dat als Jewannes van zijn wolkje naar beneden kijkt, hij tevreden is. De rouwkaart die Ilona en Wim verstuur den, is gedrukt op een foto van vier werk paarden. Daartussen staat Erna, het eerste merrieveulen dat op Kruissewegje 1 gebo ren werd. „Erna was voor Jewannes heel be langrijk. Hij was zijn leven lang bang van zijn vader, maar toen die in de oorlog een eerdere Erna voor een kapitaal aan een fok ker wilde verkopen, heeft hij op zijn poot gespeeld. De afbeelding hebben we boven de voordeur laten brandschilderen." „Hoewel er weinig mensen over de vloer kwamen, behalve wij ook zijn vriend Kees Traas, de klompenmaker, kletste hij met ie dereen. Ik weet zeker dat hij hier dag in dag uit in de kantine zou hebben gezeten." zegt Ilona. Nu ligt daar in een warm mand je zijn hond Anka, een levendige Mechelse herder van 16 jaar. „Jewannes had altijd Me- chelaars en ze heetten altijd Anka." ZATERDAG 7 MAART 2015 Johannes de Roo (Jewannes) 28-02 1921 -31-05 2008 Hij kletste met iedereen door Mieke van der Jagt Wim Bal Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl Jewannes de Roo foto Niek Clarijs, reproducties Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39