Dries van Kuijk Na sjabbat nog een dag tijd om te vertrekken Druk op zorgverzekeraar CZ voor regiovisie Zeeuwse ziekenhuiszorg 30 ZEELAND NAR-DEBAT De vertrekregeling bij de provincie deed de politieke gemoederen gisteren opnieuw hoog oplopen. „U wilt niet luisteren!" zaterdag Binnenkort wil ik een keer naar het Museum aan de Parade in Bre da. Daar is nu een expo sitie van niet eerder vertoonde spullen van Elvis en Dries van Kuijk. Dries van Kuijk, alias Co lonel Tom Parker, was een gebo ren en getogen Bredanaar en de manager van Elvis gedurende diens hele artistieke leven. Ik vond dat als kind maar vreemd, mijn grote idool had een Neder lander met een doodgewone Ne derlandse naam als manager. Dries van Kuijk. Het was altijd alsof je het over de melkboer had, de achterbuurman of de se cretaris van de voetbalclub. Dat moet hij zelf ook gedacht heb ben, Colonel Parker klinkt veel indrukwekkender. Of het moet zijn geweest omdat hij wilde verbloemen dat hij illegaal in Amerika was. Dan valt een naam als Dries van Kuijk wel op. Hij zal gedacht hebben dat hij een naam moest kiezen die zo over de top was dat het bij niemand nog op zou komen dat hij illegaal was. Colonel Parker, dan denk je meteen aan echte onverzettelijke Amerikaan die voor de stars en stripes oorlo gen en veldslagen heeft getrot seerd, en niet aan een illegale Brabander. Aan Colonel Parker durf je niet te vragen of hij wel Amerikaans is, aan Dries van Kuijk wel. Toen kon dat nog, te genwoordig zouden ze via inter net zo zijn doopceel hebben ge licht en was hij na een week al door de mand gevallen. Toen wist jarenlang niemand dat hij Dries van Kuijk was. Het was dat een van zijn broers of zus sen hem herkende op een foto waarop hij naast Elvis stond. Dan kijk je toch vreemd op, je weet niet waar je broer geble ven is, blijkt die ineens de ma nager van de grootste artiest al- lertijden te zijn. Een neefje van hem heeft toen een brief ge schreven met de vraag of zijn oom echt de manager van Elvis was. Hij kreeg een bevestigend antwoord. Ongelofelijk hè. Ik zou raar staan te kijken als ik de krant open zou slaan en ik zou ineens m'n broer naast Madon na zien staan. Dan zou ik m'n dochter ook een briefje laten schrijven met de vraag of Ome Jan echt haar manager was. Ik droom weg, ik zit straks ge woon weer met hem aan de kof fie, misschien wil hij wel mee naar Breda. Tot dan toe heeft manager Ro- bert-Jan Provoost zich positief uit gelaten over zijn gasten. Vanwege de sjabbat, van zonsondergang vrijdag tot zonsondergang zater dag, krijgt de groep tot maandag de tijd om de sleutels in te leve ren. Reden voor vertrek: overlast door jongeren uit de groep. Daarvan is eerder op de dag niets te merken. Gehuld in hun traditio nele gebedsmantels, hun hoofden heen en weer wiegend in de rich ting van Jeruzalem, staan tiental len orthodoxe Joden voor een va kantiewoning aan de rand van Hof van Zeeland. Op de Boeren- dijk steken twee joggende vrou wen in hun zuurstokroze sport- pakjes scherp af tegen zoveel wit te vroomheid. Volgelingen van de omstreden rabbijn Eliezer Berland verblijven sinds zaterdag in Heinkenszand. Voor drie weken zijn er huisjes voor tweehonderd personen ge huurd. Het zijn vooral mensen uit Israël en België die naar Neder land komen om hun 'holy man' te ontmoeten. Sommigen komen voor een paar dagen, anderen voor een paar weken. Berland kan zelf niet naar Israël omdat hij in dat land wordt verdacht van on- tucht. Op de fiets, te voet of met de auto doen de mannen met hun keppeltjes en hoeden boodschap pen. Ze vallen op in het dorp door hun traditionele kleding en haardracht. In de supermarkt is de vraag naar avocado's en andere exotische vruchten enorm geste gen. Vlees en melk komen niet in het boodschappenwagentjes. De chassidim zijn al de hele week het gesprek van de dag. De eerste dagen waren er geen problemen. Donderdagavond liep het echter uit de hand in hotel Arion in Vlis- singen, waar de groep, samen met geloofsgenoten uit Antwerpen, Poerimfeest wilde vieren. Volgens parkmanager Robert-Jan Provoost waren de gebeurtenissen in Vlis- singen voor de groepsleiding re den om een aantal jongeren on middellijk weg te sturen. Provoost gaat vrijdagmiddag in ge sprek met de vertegenwoordiger van de groep. „We hebben duide lijke afspraken met de groep. Er zijn enkele incidenten geweest op het park. Dat betekent dat de hele groep het park moet verlaten." De contactpersoon moet aan de bak op zoek naar plaatsen om de mensen elders onder te brengen. Voor een oudere man hoeft hij geen moeite te doen. „Moeten we weg? Ach, ik zou zondag toch al te rugvliegen naar Tel Aviv." MIDDELBURG - Een gedeputeerde die getergd uitroept dat een Sta tenlid 'onzin' verkoopt. Een Sta tenlid dat vindt dat een gedepu teerde zich 'misdraagt'. Het ging gisterochtend zeldzaam hard te gen hard in de statencommissie bestuur, financiën en welzijn. In zet: de al even veelbesproken als kostbare vertrekregeling voor ambtenaren bij de provincie. Waar ging het debat over? In het kader van een reorganisatie gingen in 2012 zo'n 160 provincie ambtenaren van 57 jaar en ouder akkoord met de Non-Activiteits Regeling (NAR). Zij konden ver trekken met behoud van gemid deld ruim zeventig procent van hun salaris. Dat leidde destijds tot veel rumoer. De discussie is weer opgelaaid door de fiscale boete van zestien miljoen euro die de provincie over de regeling moet betalen. De rechtbank heeft het bezwaar van de provincie daarte gen afgewezen. Deskundigen heb ben recent opnieuw vraagtekens gezet bij onder meer het finan ciële voordeel van de regeling. Hoe stelde oppositie zich op? Met name Leen Harpe van Groen- Links ging er met gestrekt been in. De wijze waarop Gedeputeer de Staten in deze kwestie hebben geopereerd, noemde hij 'in- en in triest' en 'onverteerbaar'. „En dan zeg ik het nog netjes. Ik heb er geen goed woord voor over." Bij de rechter zou de provincie boven dien andere argumenten hebben gebruikt dan in het collegepro gramma, wat hij een 'opzettelijke dwaling' noemde. „Het is ontzet tend ongepast dat zo met het recht wordt omgesprongen." Ook andere oppositiepartijen be zigden oorlogstaal. Ruud Haaze (PW) vroeg meteen bij het begin van het debat of gedeputeerde Ge orge van Heukelom wel het 'boe tekleed' bij zich had. Ruud Muste (Partij voor Zeeland) vond dat Pro vinciale Staten 'verkeerd zijn voor gelicht' en repte van 'verkeerd per soneelsbeleid'. Hoe reageerde de coalitie? CDA deed er volledig het zwijgen toe en ook PvdA en SGP hielden zich grotendeels afzijdig. Alleen WD'er Kees Bierens roerde zich in een verbaal tweemansgevecht met Leen Harpe. „Als er één par tij boter op zijn hoofd heeft, dan is het GroenLinks", aldus Bierens. Hij wees erop dat het 'luxe sociaal statuut' bij de provincie is vastge steld op het moment dat Groen Links in het college zat. „U hebt daar mede verantwoordelijkheid voor gedragen en daarna gewoon de rotzooi over de grens van de bestuursperiode gekieperd." Wat was het verweer van het college? „Het ging helemaal niet over geld", zei gedeputeerde Van Heu kelom. Hij benadrukte dat het in 2012 vooral noodzakelijk was om snel een einde te maken aan de 'verkokerde' cultuur in het (in sec toren verdeelde) provinciehuis. Het in één keer naar huis sturen van 160 ambtenaren was de enige logische optie. „Kiezen voor na tuurlijk verloop zou ons nóg acht jaar met dezelfde sectoren opzade len." Welk onderwerp werd angstval lig vermeden? De vraag in hoeverre het kiezen voor natuurlijk verloop achteraf gezien niet gunstiger was ge weest, zeker nu de fiscale boete van zestien miljoen euro niet is af gewend. Opmerkingen daarover leidde slechts tot grote irritaties bij het college. „U wilt niet luiste ren", verweet Van Heukelom Alex Hijgenaar (D66). „Onzin!", be stempelde een duidelijk geprikkel de gedeputeerde Kees van Beve- ren (financiën) de inbreng van Leen Harpe, die zich daarop tot commissievoorzitter Koos Meu- lenberg wendde. „Ik maak be zwaar tegen de houding van deze gedeputeerde. Ik vind dat u moet ingrijpen als deze man zich we derom zo misdraagt." Heeft de discussie ook nog er gens toe geleid? Nee. De oppositiepartijen, die over hetzelfde onderwerp twee Vorige week werd bekend dat mi nister Edith Schippers binnen drie maanden een toekomstplan voor de ziekenhuiszorg in Zee land verwacht van de verschillen de partijen in dit speelveld. Meer samenwerken kan en is noodzake lijk, vindt de bewindsvrouw. In de Statencommissie Bestuur, Fi nanciën en Welzijn kreeg CZ vrij dag een ferme tik op de vingers. De zorgverzekaar moet in deze kwestie de regierol op zich ne men, vinden met name PvdA, CDA en SGP. De regiovisie die CZ zegt te hebben, moet nu einde lijk eens op tafel komen. „Als je daar naar vraagt, beginnen ze alleen maar te oreren. Ik ben te leurgesteld in de inzet van CZ. Ze hébben invloed op deze materie, heel eenvoudig door financiële middelen in te zetten en zo een oplossing af te dwingen", zei Frans Babijn (CDA). „Ik vind ze heel zelfingenomen." Gedeputeer de George van Heukelom (SGP) verhulde niet dat ook hij z'n buik vol heeft van het gedraal van de grootste zorgverkeraar in Zeeland en op dat hoofdpijndossier iets be ter slaapt dankzij de inmenging van de minister. „CZ geeft keer op keer aan dat er een regiovisie ligt, maar die heb ik ook nog nooit gezien." De provincie wil een hoorzitting houden over de kwestie. Maar eerst wordt met be langstelling het toekomstplan af gewacht. Komt daar inhoudelijk niks uit, dan is zo'n hoorzitting urgent, aldus Van Heukelom. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Theo Ciele HEINKENSZAND - De verklaring van de parkmanager van vakantiepark Hof van Zeeland komt vrijdagmid dag toch als een verrassing: over leg met de contactpersoon van de groep ultra-orthodoxe joden heeft geleid tot het besluit dat de hele groep uit Heinkenszand vertrekt. 57+-regeling blijft door Rolf Bosboom Vanwege overlast moet een groep orthodoxe joden va kantiepark Hof van Zeeland in Heinkenszand verlaten door Marcel Modde MIDDELBURG - „Er lopen een hoop ego's rond in de zorg in Zeeland. Dan is het best moeilijk om over die eigen schaduw heen te stap pen." Fractievoorzitter Annebeth Evertz van de PvdA is blij dat de so res van de Zeeuwse ziekenhuizen eindelijk ook is doorgedrongen tot Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30