Nu bloeden voor oude fouten 22 23 BELASTINGAANGIFTE 2014 Huiseigenaren die energiebe sparende maatregelen tref fen, besparen fors op vaste lasten. Zonnepanelen en woningisolatie renderen, mits je nog jaren in je huis blijft wonen. Natuurlijk moet je dan wel investeren; duizenden eu ro's die niet iedereen heeft klaarliggen. Des te prettiger dat de rentes op energielenin gen het afgelopen jaar flink zijn gedaald. De rente van de duurzaamheidslening is nu zelfs maximaal 0,7 procent. Duurzaamheidslening „Of ik de zonnepanelen ook had aange schaft als ik hiervoor niet zo'n voordelige lening had kunnen afsluiten, weet ik niet", zegt Har Sanders (65) uit het Limburgse Swalmen, die eind vorig jaar 22 zonnepane len op zijn dak heeft laten leggen. De stroomopbrengst zal ongeveer even veel zijn als hij en zijn vrouw verbruiken. „De lening gaf de doorslag, omdat we over ons spaargeld meer rente ontvangen dan we over de lening betalen." Voor Sanders zijn de zonnepanelen een goede investering. „We besparen meer dan we kwijt zijn aan de duurzaamheidslening. Jaarlijks scheelt dat een paar honderd euro." Bij een duurzaamheidslening tot 7.500 eu ro is de rente 0,5 procent; bij leningen tus sen de 7.500 en 25.000 euro 0,7 procent. De looptijd is respectievelijk 10 en 15 jaar. Daar naast betaal je eenmalig 2 procent afsluit- kosten over de totale lening; die kosten worden meegefmancierd. In ongeveer 40 procent van de gemeenten kunnen huisei genaren de lening aanvragen. In Zeeland wordt de duurzaamheidslening niet aange boden. Wel is er in alle dertien gemeenten Zonnepanelen plaatsen of het huis isoleren? Dankzij de huidige lage rente op energielenin gen is het meestal voordeliger hiervoor geld te lenen dan je spaargeld te gebruiken. een stimuleringslening voor energiebespa ring en woningverbetering. De voorwaar den verschillen, maar meestal komen wo ningen tot een WOZ-waarde van 170.000 euro en/of vóór het bouwjaar 1970 hier voor in aanmerking. In de meeste gemeen ten is de rente 1 procent met een looptijd van 20 jaar. De provincies Limburg en Overijssel bie den de lening wel aan, veertien Gelderse gemeenten, acht in Noord-Brabant en vier in Flevoland ook. De exacte voorwaarden verschillen per gemeente en provincie, zo als het maximale leenbedrag en welke ener giebesparende maatregelen gefinancierd kunnen worden. Landelijke lening Wie niet in aanmerking komt voor de duurzaamheidslening of stimuleringsle ning, kan wellicht gebruik maken van de bestaande, landelijke energiebespaarlening. Huiseigenaren in heel Nederland kunnen hiermee onder meer zonnepanelen (maxi maal 75 procent van de investering), wo ningisolatie en een hoogrendementsketel financieren. Het gaat om een lening van 2.500 tot 25.000 euro. De rente is wat ho ger: 2,9 procent voor een lening van 2.500 tot 5000 euro en 3,3 procent bij een lening van 5.000 tot 25.000 euro (looptijd 7 en 10 jaar). Peildatum rentes: 23 februari 2015. Bij zowel energiebespaarlening, duurzaam heidslening als stimuleringslening los je di rect af. Bij alle drie leningen is er recht op renteaftrek en valt de werkelijke (netto)ren- te doorgaans lager uit. De lening is tussen tijds boetevrij aflosbaar. Het zijn allemaal zogeheten onderhandse leningen, waar door je niet naar de notaris hoeft; dat scheelt kosten. De aanvraag loopt via het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting, die vooraf toetst of de lening verantwoord is, gezien inkomen en overige verplichtingen. Lening of spaargeld? Als je geen spaargeld hebt, kun je dus door een lening toch investeren in energiebespa ring. Interessant als je maandelijks meer be spaart op energielasten dan je betaalt voor de lening (rente, aflossing, kosten). Zelfs als je wél spaargeld hebt, pakken een duur zaamheidslening en stimuleringslening bij de huidige rentes over het algemeen voor deliger uit. Ook een energiebespaarlening is soms financieel gunstiger dan spaargeld gebruiken. Het bedrag aan rente dat je jaar lijks betaalt, is namelijk lager dan de 2,9 of 3,3 procent over de hoofdsom omdat je over een steeds kleiner bedrag rente be taalt én door de renteaftrek. Een financieel adviseur kan doorrekenen wat per situatie voordeliger is. EXTRA VOORDEELTJES JAARLIJKS RENDEMENT door Miriam Bauwer reageren? geld@depersdienst.nl Terugvragen btw zonnepanelen: Wie zonnepanelen aanschaft, kan de btw op de aanschaf en installatie terugvragen. Dat is zo'n 15 procent van je investering (zie www.milieucentraal.nl/btwzonnepanelen). Laag btw-tarief isoleren: De arbeidskosten voor vloer-, dak- en gevel isolatie bij woningen ouder dan twee jaar, vallen onder het lage btw-tarief van 6 pro cent. Wel worden eisen gesteld aan hoe energiezuinig de woning wordt door de maatregel. Over de materialen betaal je wel 21 procent btw. Meer info: www.energiesubsidiewijzer.nl en www.svn.nl/producten Meer info over de energiebespaarlening: www.ikinvesteerslim.nl Spouwmuurisolatie: 9 procent Dakisolatie: 7 procent Vloerisolatie 5 procent Zonnepanelen 5 procent Isolatieglas 4 procent Cijfers zijn afkomstig van Milieu Centraal en zijn gebaseerd op aanschaf-, onder- houds- en afschrijvingskosten, levensduur en de jaarlijkse energiebesparing Aannames: 1% gasprijsstijging; rente over spaargeld 1% Info: www.milieucentraal.nl/rendement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19