een detective BUITENLAND 13 dubbelinterview De krijgsmachten van Nederland en België werken steeds meer samen. Dat is hard nodig, volgens de beide defensieministers. DEN HAAG - Stiekem zal Steven Vandeput jaloers zijn op zijn Nederland se collega Jeanine Hen nis (VVD). De Bel gische minister van De fensie moet dit jaar fors snijden, terwijl de Neder landse krijgsmacht juist fi nancieel lucht krijgt. Vandeput: „Ik denk dat Neder land twee of drie jaar eerder door de bocht is met het besef dat het vredesdividend op is. Na de Koude Oorlog dacht ie dereen dat er nooit meer oor logsdreiging zou zijn. En nu denkt iedereen: oei." Hennis: „We zijn massaal naïef geweest." Nederland en België gaan samen het luchtruim bewaken. Beslissen de Belgen straks of er een vlieg tuig boven Amsterdam wordt neergehaald? Vandeput: „Nee, dan zal Neder land het bevel geven. Omge keerd geldt: als Nederland de wacht heeft en er gebeurt iets boven België, dan zal ik dat zijn." Hennis: „Door een gezamenlij ke bewaking houden we meer jachtvliegtuigen over voor an dere missies. Het kan nog effi ciënter. Neem Duitsland. Dat land verdedigt zijn luchtruim met twee teams van jachtvlieg tuigen, terwijl het Duitse grondgebied een paar keer zo groot is als de Benelux." Moet België niet ook de Joint Stri ke Fighter kopen7 Wel zo handig. Hennis: „Dat gaat u mij niet ho ren zeggen. Ieder land maakt een afweging. De bewaking van het luchtruim kan prima met verschillende toestellen. Ik wens België vooral een snellere besluitvorming toe. We heb ben er twaalf jaar over gedaan. In de Kamer is elk boutje, elke moer, elk schroefje besproken." Vandeput: „Ik heb geen voor keur. Ik ben met niemand ge trouwd in dit dossier." Hennis: „De vervanging van het jachtvliegtuig is totaal 'ver politiekt' geraakt. Het is mij vol strekt onduidelijk waarom. Bij ander materieel is dat niet het geval." Wellicht omdat het over een flin ke smak geld gaat? Hennis: „Onderzeeërs zijn ook niet gratis en heli's zijn niet goedkoop. Natuurlijk mag je bij elk wapensysteem verwachten dat een minister niet over een nacht ijs gaat. De aanschaf moet goed gecontroleerd wor den. We moeten alleen oppas sen dat we een cruciaal onder deel van de luchtmacht niet la ten verworden tot een speelbal van oppositie en media. Het jachtvliegtuig is essentieel voor onze vrede en veiligheid en zo moeten we dat ook behande len." Nederland en België werken al veel samen, bij de marine in Den Helder en Zeebrugge bijvoor beeld. Bij de parachutistenschool in Schaffen. Nu bij de luchtruim bewaking. Wat valt er nog te ver wachten? Vandeput: „We gaan de oplei ding en logistiek van de heli NH90 samen doen, ook met de Duitsers." Hennis: „Er is een hele lijst van dingen, maar bij militaire sa menwerking is het niet van gro te stappen, snel thuis." Vandeput: ,Je hebt het over het afgeven van soevereiniteit. Dat zal je niet zomaar met alle lan den doen." Hennis: „Zo is het. Als je sa menwerkt, moet je elkaar ver trouwen, begrijpen. De mentali teit achter de helm kennen." Wat heeft Nederland aan België? De Belgen hebben weinig te bie den. Hennis: „Kwaliteit, toewijding, professionaliteit. We hebben veel met onze zuiderburen. En ja: ze moeten ook 'leveren', maar dat moeten wij ook. Sa menwerken kost geld." Vandeput: „Ik heb meteen na mijn aantreden vorig najaar ge zegd tegen Jeanine: het ogen blik dat je voelt dat België af spraken niet nakomt, wil ik dat onmiddellijk weten." Hennis (lacht): „Dat is het mo ment waarop ik niet alleen een sms'je stuur, maar ook bel. Het is nog niet nodig geweest." Jullie willen beiden extra geld. Vandeput wil in 2030 een verdub beling van het budget. Hennis tegen Vandeput: „Goed zo!" Vandeput: „Het zou goed zijn om weer aan te pikken bij het peloton, om uit te komen op het Europese gemiddelde." Hennis: „De Europese NAVO-landen geven gemid deld 1,6 procent van het nationaal product uit aan defen sie. Als we niets doen, zakt Ne derland naar 1,15 procent en Bel gië een stuk onder de 1 pro cent. Ik noem geen tijdpad. Een ombuiging realiseer je niet van vandaag op morgen. Het zou wel goed zijn als het zo spoedig mogelijk ge beurt." dachten van de bomaanslag uit de wind te houden. In ruil daarvoor zouden de Argentijnen goedkope olie krijgen. Om een schandaal te voorkomen, zou de geheime dienst Nisman - in opdracht van Kirchner - hebben vermoord. Het OM reageerde op de radio op de nieuwe feiten en herhaalde dat het onderzoeksteam een moord niet uitsluit. Aanklager Vivana Fein beloofde de bevindingen ver der te bestuderen. Zij staat onder zware druk om de ongeduldige Argentijnen snel uitsluitsel te ge ven. Haar voorzichtige houding stuit op veel kritiek. Op 18 februa ri gingen een kwart miljoen men sen de straat op om opheldering te eisen. Parlementslid Laura Al- onso kende Nisman goed en sprak vier dagen voor zijn dood nog met hem. „Nisman is ver moord omdat hij onderzoek deed naar de president", zegt zij. Alonso is niet verbaasd over de complottheorieën, maar legt de verantwoordelijkheid bij het OM. „Er is in anderhalve maand wei nig bereikt. Zolang er geen duide lijkheid is, spelen 40 miljoen Ar gentijnen voor detective." Het lijkt erop dat alleen het ophel deren van de dood van Nisman een einde kan maken aan de com plottheorieën van de Argentijnen. Het is de vraag of dat nog voor de verkiezingen in oktober lukt. Silvio Berlusconi wil verpleger blijven Het verzorgen van dementerende mensen bevalt Silvio Berlusconi kennelijk zo goed, dat hij ermee wil doorgaan. De oud-premier van Italië is bezig aan de laatste dagen van zijn alternatieve straf wegens belastingontduiking maar wil niet ophouden, liet hij giste ren weten. De gevallen politicus en miljonair werd in 2013 tot vier jaar cel veroordeeld maar kon dat vanwege zijn leeftijd omzetten in een alternatieve straf. Zodoende werkte hij sinds mei in een inrich ting voor alzheimerpatiënten bij Milaan. Hij moest elke week zeker vier uur in het verpleeghuis wer ken. 'Nederlander voor zuuraanval opgepakt' Een Nederlandse man is opge pakt voor een zuuraanval in een supermarkt in Antwerpen twee weken geleden. Hij zou gistermiddag zijn gearresteerd bij een verkeerscontrole in Frankrijk. Agenten zagen een wapen in zijn auto liggen en vonden vervolgens ook een zuur, meldde de Vlaamse zen der VTM. Het slachtoffer van de zuuraanval is een schoon maakster bij een Antwerpse vestiging van de Belgische su permarktketen Delhaize. Zij werd op vrijdag 20 februari aan gevallen en overgoten met zuur. ZATERDAG 7 MAART 2015 door Niels Klaassen Silvio Berlusconi MILAAN ANTWERPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13