Minimumloon is Duitsers een graat in de keel executie heksen Zaak-Nisman maakt van Argentijn 12 BUITENLAND DEFENSIE-MINISTERS BELGIE NEDERLAND Sinds de invoering per 1 januari van het algemeen wettelijk mini mum-uurloon in Duitsland - 8,50 euro - kan de hotelhoudster het zich niet veroorloven, zegt zij, om de kamermeisjes door te betalen op momenten dat die moeten wachten tot de gasten de kamers vrijgeven. „Ik merk dat als je de kosten doorberekent, de gasten in eens wel bereid zijn op tijd te ver trekken", aldus de vrouw. Zo'n rigoureus antwoord op de in voering van het 'Mindestlohn' kan niet iedereen zich veroorlo ven. Andere werkgevers wentelen de nadelen die voor hen aan het minimum-uurloon kleven, ijs koud af op hun werknemers. Zo krijgen vrachtwagenchauffeurs van transportbedrijven niet het volle loon uitbetaald wanneer ze niet rijden. Op die momenten krijgen ze 2,55 euro wachtgeld. Een slachter moet ineens zijn baas honderd euro per maand be talen voor het gebruik van de sla gersmessen: 'leasen van de slacht-apparatuur' heet dit. In de horeca moet service-perso neel van tevoren betalen voor drankjes die het nuttigt tijdens werkuren. Een pizza-leverdienst deelde zijn koeriers, die voorheen 4,80 euro per uur verdienden, doodleuk mee dat in de (nieuwe) 8,50 euro alvast overuren en va kantiedagen zijn meeberekend. Dit is overigens tegen de wet. In Duitse krantencommentaren en talkshows wordt schande ge sproken. Maar critici van de invoe ring van het wettelijk minimum uurloon zeggen: 'zie je wel'. Zij hadden dit soort trucjes voor speld, evenals de groei van de zwarte economie, die voor dit jaar is aangekondigd. Volgens een rap port van de Universiteit van Linz zal de invoering van de salaris-on dergrens de zwarte economie met 1,5 miljard euro laten groeien. Het minimumloon was in 2013 een eis van de sociaal-democrati sche SPD om een 'grote coalitie' aan te gaan met de christen-demo craten van bondskanselier Merkel (CDU). Die zag er lang niets in, maar pragmatisch als Merkel is ging ze uiteindelijk overstag. Werkgevers klagen steen en been over de hemeltergende bureaucra tie waarmee ze te maken krijgen. Voor iedere werknemer moeten ze de dagelijkse daadwerkelijk ge werkte uren documenteren en dit voor tenminste twee jaar. Zo kun nen de 1.600 nieuwe arbeidsin specteurs controleren of er wordt gefraudeerd. De krant Bild gaf een horror-voor- beeld van een asperge-kweker, die in het seizoen 500 tijdelijke krachten inhuurt: 'Om 7 uur be ginnen, om 8 uur regenbui en pauze, pas om 10 uur weer aan de slag, om 11 uur een hagelbui en 20 minuten later weer aan het weer. De felle zon maakt verder werken onmogelijk en dwingt tot twee- en half uur middagspauze. Daar na kan, inclusief een rookpauze, tot 20 uur worden doorgewerkt.' Er zijn veel meer van dit soort bu reaucratische kronkels in de wet van werkgelegenheidsminister Andrea Nahles (SPD), die daarom fel wordt aangevallen. Maar ze is niet onder de indruk. „Eerst af wachten", reageert zij. „De invoe ring van het minimumloon is nog maar een paar weken oud." Rapport: de invoering van de salaris-ondergrens zal de zwarte economie met 1,5 miljard euro laten groeien DEFENSIE-UITGAVEN DAR ES SALAAM - Albino's in Tanza nia hebben opgeroepen de gevan genen te doden die zijn veroor deeld voor de moord op mensen zoals zij, die geen pigment heb ben en daardoor een witte huid en dito haar hebben. Volgens de albino-activisten zijn in het Oost-Afrikaanse land sinds 2000 al zeker 75 albino's vermoord om hun ledematen te gebruiken in heksenrituelen die succes in de liefde, werk of het leven moeten garanderen. Zeventien Tanzania- nen zijn ter dood veroordeeld, van wie vier donderdag hun von nis kregen, maar het land heeft al twintig jaar de doodstraf niet uit gevoerd. De autoriteiten zeggen een campagne te voeren tegen het uitmoorden van de albino's. De familie was ontevreden over de voortgang van het onderzoek van het OM, dat moord noch zelf moord uitsluit. Het lichaam van Nisman werd op 18 januari leven loos gevonden in de badkamer van zijn appartement. Naast hem werd een vuurwapen gevonden. Enkele dagen daarvoor had de aan klager aangifte gedaan tegen presi dent Cristina Kirchner. Volgens Nisman dwarsboomde zij zijn on derzoek naar een bomaanslag in 1994 op een Joods Centrum waar bij 85 doden vielen. „Nisman is het slachtoffer van moord", stelt zijn ex-vrouw, Ar royo Salgado, tijdens een perscon ferentie over de zaak. Zo zou het lichaam van de aanklager na zijn dood zijn verplaatst en is het on waarschijnlijk dat hij zelf de trek ker heeft overgehaald. Uit eerder onderzoek bleek dat er geen kruit sporen werden aangetroffen op zijn handen. De contra-expertise werd uitgevoerd door een team van ervaren forensische experts. Salgado vertelde echter niet hoe en door wie de moord op Nisman dan zou zijn gepleegd. En dus blijft de dood van Nisman een mysterie, een waar elke Argentijn zijn eigen theorie over heeft. De zaak Nisman domineert al an derhalve maand het nieuws. Niet alleen vanwege vermeende be trokkenheid van de regering. De media zijn sterk politiek gekleurd en dus lopen de meningen sterk uiteen. De regeringsgezinde pers zet vraagtekens bij de aangifte van Nisman en zijn werkwijze. Sommige opiniemakers menen dat Nisman de werkdruk niet aan kon, en bij gebrek aan bewijs te gen Kirchner zelfmoord pleegde. Een andere theorie gaat uit van moord door de inlichtingen dienst, die de regering ten val zou willen brengen. Media van de oppositie plaatsen Nisman op een voetstuk. Volgens hen was de aanklager een com plot op het spoor. President Kirch ner zou een geheim akkoord heb ben met Iran om de Iraanse ver- door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Soms dwingen omstandig heden mensen tot creativiteit. Een hotelhoudster uit het Duitse Erlan gen brengt tegenwoordig het uur loon van de schoonmaaksters in re kening aan haar gasten wanneer die later dan 10 uur 's ochtends wil len uitchecken. Critici van de invoering van het wettelijk minimum uurloon zeggen nu: 'Zie je wel' Aanpikken budget 2015* budget 2015* circa 1 van het BBP circa 1,15% van het BBP Defensie kreeg de afgelopen twee jaar wat meer lucht, tijdens begrotingson derhandelingen werd er dik 200 miljoen euro vrijgemaakt voor de krijgsmacht. Zo werden eerdere bezuinigingen verzacht België moet de komende jaren flink besparen. In 2015 225 miljoen euro oplopend tot 400 miljoen in 2019. 1 nel. burgerpersoneel incl. burgerpersoneel inclusief pensioenen en salarissen Navo-norm is 2% van BBP Steven Vandeput en zijn collega Jeanine Hennis. foto Raymond Lemmens infographic JD/DPd I bron Ministerie van Defensie Nederland, ministerie van Landsverdediging België door onze correspondent Remi Lehmann BUENOS AIRES - Zijn familie weet het nu zeker: aanklager Alberto Nis man is vermoord. Dat is de conclu sie van het onderzoek dat zijn naas ten hebben laten uitvoeren. Het verhit de gemoederen in Argenti nië nog verder in deze zaak. Familie van openbaar aanklager denkt, na eigen onderzoek, dat hij in januari is vermoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12