Jongeren garant voor toekomst jaarmarkt Stichting Invictus wil omnisportaccommodatie in Hulst ti De ligplaatsen in de jachthaven zijn voor grote boten, passend bij het hogere segment 32 ZEEUWS-VLAANDEREN WONEN BIJ NATUUR AAN WESTERSCHELDE Gedeputeerde Kees van Beveren en wethouder Frank van Driessche kijken uit naar eerste woningen. De leden van de Stichting Jaar markt Sint Jansteen twijfelen geen moment. Ze zagen de markt de afgelopen decennia inkrimpen en sterk veranderen. Maar de ge zelligheid en saamhorigheid is de zelfde gebleven, vinden ook jonge ren uit het dorp en omgeving. Voorzitter Fons Dobbelaer (66) en vice-voorzitter Willy Roelans (71), respectievelijk veertig en ruim dertig jaar bestuurder, dra gen hun taken daarom ook vol ver trouwen over aan jongeren. Nico van Putte en Ruud Perdaen zijn na vandaag voorzitter en vi ce-voorzitter; Dobbelaer en Roe lans blijven zich als 'gewone' be stuurders inzetten voor de jaar markt. Als mensen die anderen lieten weten dat 'doodgaan' de enige geldige reden was om te stoppen, kunnen ze moeilijk an ders. Roelans: „We willen de tradi tie behouden. Al wat weg is, komt nooit meer terug weten we intus sen wel." Dobbelaer meldt dat de traditie veel verder dan 130 jaar teruggaat. „Iemand vond oude notulen over een landdag in Steen in de veer tiende eeuw. Eind negentiende eeuw heeft de toenmalige ge meente Sint Jansteen de jaar markt nieuw leven ingeblazen. Na de Tweede Wereldoorlog is de Stichting Jaarmarkt Sint Jansteen begonnen en bij de herindeling van 1970 stopte de gemeentelijke bemoeienis." Na opeenvolgende uitbraken van veeziekten als varkenspest, mond- en klauwzeer, gekke koeienziekte (BSE) en q-koorts veranderde de jaarmarkt sterk van opzet. Handel in dieren is er niet meer op de jaarmarkt. Men sen kijken nog wel graag naar vee, dus presenteren twee boeren de fraaiste exemplaren van hun mest- vee, voornamelijk Belgische blau wen. En bij de paarden staan niet langer Belgische en Vlaamse trek paarden in het middelpunt, maar luxe rijpaarden. Die komen nog wel, vooral van over de grens, in groten getale naar Sint Jansteen. De aantrekkelijkheid van de jaar markt schuilt ook in het 'bijpro gramma', van ringrijden en bij zondere vrachtwagens en oude tractors kijken tot het gewicht ra den van een rund (alle informatie op www.jaarmarktstjansteen.nl). De inwoners van Sint Jansteen hoeven de jaarmarkt voorlopig niet te missen, is de verwachting. Met het carnaval en de wieler koers blijft de markt een feest voor het dorp en wijde omgeving, benadrukken stichtingsbestuur ders. Willy Roelans: „Als er geen koe of paard meer komt, gaan we moddervechten met vrouwen." PERKPOLDER - Goed, er is heel wat water door de Westerschelde ge stroomd sinds de eerste plannen voor 'recreatiepark Perkpolder' rond de eeuwwisseling van de te kentafel rolden. En, toegegeven, daar zaten ook wel eens wat lucht kastelen tussen. Maar achteraf kijk je een koe in de kont. En an no 2015 ligt er niet alleen een fan tastisch plan, maar is het ook zo goed als zeker dat dat plan wordt uitgevoerd. Gedeputeerde Kees van Beveren en wethouder Frank van Dries sche zijn het gloeiend eens: Perk polder wordt echt prachtig. Beide bestuurders zijn vol vertrouwen dat er dit jaar spijkers met koppen worden geslagen, meldden ze de ze week na hun 'periodieke' - 'minstens elk halfjaar' - overleg. De ophoging van het voormalige veerplein tot op dijkhoogte vor dert gestaag, zien Van Beveren en Van Driessche als ze - laarzen en hesje aan, veiligheidshelm op - poolshoogte nemen. Het opgehoogde veerplein rijst straks als een 'bastion' in het land schap op, kondigt de site van pro jectbureau Perkpolder www.perk- polder.nlin wervende foldertaai aan. Op het bastion, het 'Hart van Perkpolder', verrijzen de komen- de jaren niet alleen zo'n 250 (re- creatie)huizen, maar ook een ho tel met een wellnesscentrum en een golfclubhuis. De golfbaan komt ten westen van de veerhaven. Op en rondom die baan, zonder in het 'schootsveld' van de golfers te komen, is ruimte voor nog eens tweehonderd wo ningen. De meeste van die huizen zijn vrijstaand en worden omgeven door een behoorlijke lap grond. Maar - om in te spelen op veran derende marktbehoeften - er is nu ook ruimte voorzien voor en kele appartementencomplexen en gebouwen met meer woningen onder één dak. Hulst aan Zee BV waakt er daarbij voor dat de weste lijke Perkpolder vooral open duin landschap wordt en blijft, bena drukte woordvoerder Bram de Vos vorige zomer al. Dat duinlandschap is ook belang rijk voor de nieuwe golfbaan. De kreken die tussen de holes door kronkelen en het duinstruweel met helmgras en andere ruige be groeiing, maken de baan - naast de ongetwijfeld gladde greens - tenslotte uitdagend voor golfers 'die eens wat anders willen'. De voorbereidingen zijn bijna klaar, de uitvoering van de plan nen komt bijna aan bod. De pro vincie Zeeland is nog steeds eigen dom van de hele Perkpolder. Maar gedeputeerde Kees van Beve ren twijfelt er niet aan dat het con tract met Hulst aan Zee deze zo mer wordt getekend. „Ik kijk er echt naar uit." Van Beveren twijfelt er niet aan dat Perkpolder, ondanks de bouw van honderden (recreatie)wonin- gen aan de West-Zeeuws-Vlaam se kust, uitmondt in een groot succes. „Perkpolder is echt anders dan wat er al is of nog komt. Wa ter, zeilen, golfen en een water rijk natuurgebied naast de deur." WONEN LANGS GOLFBAAN „De tegels moeten nog worden ge poetst. Dan is het zo goed als klaar", zegt Jan Willem Bartz van Invictus, terwijl hij door de nieu we gang met kleedkamers loopt. Invictus heeft het complex, met kleedkamers die ook door HW'24 gebruikt gaan worden, in beheer. Net als het kunstgrasveld. Bartz is trots op het clubgebouw. „In de kleedkamers laten we de blauw-gele tegeltjes terugkomen. De kleuren van de voetbal- en at letiekvereniging." De kantine wordt door RKHAV gebruikt, maar kan ook worden verhuurd. De officiële opening is op 28 maart, tijdens de 25 kilome ter van Hulst. Volgens Bartz zijn in de toekomst meer openingen te verwachten. Bijvoorbeeld die van het handbal/basketbalveld. Dat moet komen op de plaats waar nu een tennisbaan van TC Hulster Am bacht ligt. Bartz: „Het wordt waar schijnlijk een asfaltveldje. Hand balvereniging Novitas gaat er op trainen. Er kunnen ook andere sporten worden beoefend, zoals basketbal. In de winter kunnen we het onder water zetten, zodat er geschaatst kan worden." Dat is voorlopig toekomstmuziek. Eerst moet de Piet Lossiehal wor den opgeknapt. De sporthal wordt nu alleen gebruikt voor at letiek, maar dat is straks verleden tijd. Bartz: „We werken samen met Hulst in Beweging, Bodyline en sportverenigingen aan een Fit ness 2.0. Groepen kunnen hier bij voorbeeld gaan hardlopen, voet ballen of tennissen. Het doel is meer mensen te laten bewegen. We werken aan de voorbereidin gen en willen er in de loop van 2015 mee starten." Invictus gaat ook aan de slag met het beachvol- leybalveldje, dat wel een oppep per kan gebruiken. Bartz: „De ach terliggende gedachte is een omni sportaccommodatie te realiseren. Dat als je door de poort komt, ziet dat er wordt gevoetbald, maar ook gehandbald of hardgelopen." Het zijn ambitieuze plannen, maar Bartz twijfelt niet over de haalbaarheid. De stichting heeft vorige week vrijdag alsnog de 175.000 euro aan BTW-teruggaaf gekregen. De Belastingdienst wei gerde dat eerder, omdat de stich ting niet aan alle voorschriften zou voldoen. Invictus raakte in fi nanciële problemen; de gemeente stelde zich garant. Bartz: „We heb ben een goed gesprek met de Be lastingdienst gehad en extra infor matie gegeven, over de onafhanke lijkheid van de stichting en het economisch belang. Ze hebben ons onlangs in het gelijk gesteld." door René Hoonhorst SINT JANSTEEN - De jaarmarkt van Sint Jansteen beleeft vandaag edi tie 131. Varkens, geiten en schapen zijn er al lang niet meer te zien; koeien en paarden zijn er nog wel, maar worden niet meer verhan deld. Als dorpsfeest heeft de jaar markt van 'Steen' echter toekomst voor nog zeker 131 edities. 'Perkpolder door René Hoonhorst Kees van Beveren In plan Perkpolder komen 200 wo ningen langs het parkoers van een golfbaan met 18 holes te liggen. Ook komen er 250 (recreatie)hui- zen bij de jachthaven, ten oosten van het vroegere veerplein. De jachthaven krijgt 350 ligplaat sen voor 'grotere boten', waar er later nog 150 kunnen bij komen. De provincie draagt de grond voor de eerste aanlegfase deze zomer over aan Hulst aan Zee BV. Dit voorjaar wordt een dijk 'door gestoken' om zout Westerschelde- water in het 75 hectare grote na tuurgebied te laten stromen. door Bob Maes HULST - Als het aan stichting Invic tus ligt, krijgt Hulst een omnisport accommodatie. Het eerste onder deel, het kunstgrasveld bij voetbal club HW24, is al in gebruik. Het clubgebouw van atletiekvereniging RKHAV wordt 28 maart geopend. Daar blijft het niet bij. Jan Willem Bartz van stichting In victus. foto Camile Schelstraete Jaarmarktbestuurders Jo de Cock, Fons Dobbelaer, Willy Roelans en Stijn Scheerders (vlnr) met een paard in een koeienstal, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 117