Partij voor Goes in bres voor chronisch zieken 'Het zou mooi zijn om met een volle zaal af te sluiten' Beweegtuin voor heel Goes-Zuid 32 BEVELANDEN en THOLEN WERKPLAATS HEINKENSZAND De gemeentelijke werkplaats in Heinkenszand onderhoudt 200 stuks rollend materiaal. GEZONDHEID Dat schrijft de PvG in een open brief aan college en raad. Aanlei ding is het relaas van een inwoner aan het adres van fractievooorzit- ter Henk Hoogerland. De betref fende persoon is chronisch ziek en uitkeringsgerechtigd. Tot t ja nuari kreeg de inwoner een aan tal vergoedingen, maar die zijn ko men te vervallen. Het gaat in to taal om een kleine 750 euro per jaar, onder meer voor voetbehan delingen, medicijnkosten en de ei gen bijdrage voor de taxi. De be trokkene dreigt daardoor niet meer naar de voetpedicure en naar artsen in Nijmegen te kun nen. Hoewel de situatie inmiddels wel iets is verbeterd, vindt de PvG het zorgelijk dat chronisch zieken de dupe dreigen te worden van be zuinigingen en in onzekerheid ra ken over hun mogelijkheden. „Het kan toch niet zo zijn dat we met name chronisch zieken, die toch al moeten leven met beper kingen, aan hun lot overlaten en geen tegemoetkoming meer ver strekken, zodat ze nog meer last krijgen van hun ziekte?", stelt Hoogerland. Hij wil daarom dat snel wordt nagegaan welke moge lijkheden de gemeente kan bie den. Daar zou wat de PvG betreft dan op korte termijn over gespro ken kunnen worden binnen de raadscommissie. HEINKENSZAND - De grasmaaiers staan van klein naar groot keurig in het gelid. Klaar om hun stal te verlaten als het gras weer begint te groeien. In de wintermaanden hebben ze hun groot onderhoud gehad in de werkplaats van de ge meente Borsele. In Heinkenszand hebben de monteurs ze van bo ven tot onder nagekeken, hebben ze hun grote onderhoudsbeurt ge kregen en zijn ze zonodig gerepa reerd. „Dan kunnen ze er weer de hele zomer tegenaan", zegt Walter Steenbakker, chef van de werk plaats. De motormaaiers zijn de kleinste van de ongeveer tweehonderd voertuigen die in de werkplaats aan de Dorpsstraat worden onder houden. Een van de grootste is de kolkenzuiger, een olifant op wie len, die de rioolputten schoon maakt. Goes en Borsele hebben deze wendbare mastodont samen gekocht. Een investering van zo'n 200.000 euro. Dat is veel geld, te veel om een extra kolkenzuiger te kopen om achter de hand te hou den mocht er een het begeven. Dan is het zaak om in geval van nood er zeker van te zijn dat de kolkenzuiger meteen naar de monteur kan, mocht de wagen wat mankeren. Patrick de Jonge is net bezig met een spoedreparatie. De vier mannen (3,5 fte) van de werkplaats hebben niet alleen het rijdend materieel van de gemeen te Borsele onder hun hoede. In middels brengen de beide ge meenten Goes en Kapelle en de brandweer (Veiligheidsregio Zee land) alles wat een motor en wie len heeft naar de gemeentelijke werkplaats in Heinkenszand. In het geval van de brandweer gaat het dan alleen om onderhoud en reparatie van het motorische ge deelte van de voertuigen. Het zijn stuk voor stuk speciale en soms zelfs op maat gemaakte voertuigen die specialistische ken nis vereisen. De gemiddelde auto dealer heeft geen straatvegers in zijn assortiment, net zo min als een ladderwagen of een kolken zuiger. „Een keer per jaar komt elk voertuig naar onze werkplaats voor onderhoud. Dat is uiteraard goed te plannen. Maar we kunnen ook snel van dienst zijn als een voertuig meteen gerepareerd moet worden. We kennen ze alle maal", legt Steenbakker uit. En omdat de monteurs hun 'patiën ten' van haver tot gort kennen, weten ze meestal snel waar het pijn doet en wat de remedie is om de kwaal te verhelpen. „Het werkt efficiënter, sneller en direc ter dan dat de gemeente met een auto of machine ergens naar een dealer moet gaan voor reparatie." Een dealer die meestal ook niet naast de deur te vinden is. Toen pianist Wibi Soerjadi on langs een optreden gaf, kwam er ruim driehonderd man. Dat was een uitzondering. Veel vaker wa ren de toeschouwers op één hand te tellen bij voorstellingen die Uit op Tholen hield. De stichting heeft geprobeerd het tij te keren. Zo werden de sociale media ingezet en is gepoogd een jonger publiek aan te trekken door populaire cabaretiers als Gui- do Weijers en Richard Groenen dijk naar Tholen te halen. Het zet te weinig zoden aan de dijk. „Bo vendien kun je niet elke keer ar tiesten van dit kaliber laten optre den, want zij zijn duur", zegt Huiskamp, die binnen de stich ting de pr voor haar rekening neemt. „Bovendien staat in onze statuten dat we ook bijeenkom sten als literaire avonden moeten houden en beginnende artiesten een kans moeten geven." De Thoolse kan slechts gissen naar de oorzaken van de dalende bezoekersaantallen. „Aan de toe gangsprijzen kan het in elk geval niet liggen. Die hebben we altijd zo laag mogelijk gehouden." Hoewel Huiskamp zelf nog maar vier jaar bij de stichting betrok ken is, heeft ze al veel mooie her inneringen. Zo kijkt ze met veel genoegen terug op het optreden van de bekende fado-zangeres Ma ria de Fatima. Maar zelfs toen was het niet druk. „Zij brengt elders in het land veel mensen op de been. Dat de bezoekers hier weg bleven, was soms frustrerend." De toegangsprijzen hebben we altijd zo laag mogelijk gehouden Jaques Boonman, bekend van Po dium Reimerswaal, was de afgelo pen jaren als programmeur be trokken bij de stichting. Hij vindt het jammer dat Uit op Tholen de handdoek in de ring gooit, maar heeft begrip voor de gemaakte keuze. „Er zit ook een stuk ge meenschapsgeld in", zegt hij, doe lend op de subsidie van de ge meente. „Daar moet je zorgvuldig mee omgaan. Als er dan nauwe lijks mensen meer komen...." Boonman stelt vast dat een artiest die in Rilland een volle zaal trekt, in Tholen slechts een handvol mensen op de been brengt. „Het zou de ambiance kunnen zijn", zegt hij. „Met alle respect, maar gebouwen als Meulvliet en Hae- stinge missen de intieme sfeer die een dorpshuis in Rilland wel heeft. Het horecagedeelte van Meulvliet ademt meer de sfeer van een sportkantine uit." De stichting heeft de afgelopen 29 jaar tientallen grote namen naar Tholen gehaald. Onder andere Freek de Jonge, Youp van 't Hek, Herman Finkers, Het Goede Doel en Jules Deelder traden op in de verschillende zalen op het eiland. Er staan nog drie optredens op het programma. Na het concert van The Beatles Revival, op 17 april in Haestinge, gaat het boek 'Uit op Tholen' dicht. „Ga daar al lemaal heen", zegt Boonman. „Ze hebben ook in Rilland gestaan. Dat was een geweldig optreden. Het zou mooi zijn als de stichting met een volle zaal kan afsluiten." Voor alles op wielen met een motor GOES - Cliënten van woonzorgcentrum Sint Maarten in de Groe van Ter Weel aan de Beukenstraat in Goes maar óók alle andere wijkbewoners kunnen sinds gisteren aan hun conditie werken in de nieuwe Beweegtuin. Wethouder Jo- Annes de Bat (links) verrichtte de officiële opening. Er zijn zeven toestellen ge plaatst die geschikt zijn voor buitenfitness. Als Abbekindershof (nieuwbouw somatiek) gereed is, komen er nog zes toestellen bij in het groene middenge bied tussen beide gebouwen. Onder leiding van trainer Heidi Bras werd giste ren een demonstratie van het beweegprogramma gegeven dat wordt aangebo den in de Beweegtuin. Belangstellenden konden daarna zelfde toestellen uit testen. De beweeglessen vinden wekelijks plaats op vrijdagochtend en duren een uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de fitnessruimte in woonzorg centrum Sint Maarten in de Groe. Ook voor mensen die een lichamelijke be perking hebben en/of een loophulpmiddel gebruiken, is deelname geen pro bleem. foto Marcelle Davidse door Luc Oggel GOES - De Partij voor Goes (PvG) wil dat burgemeester en wethou ders zo snel mogelijk in kaart brengen hoe chronisch zieken in de gemeente ervoor staan. door Theo Giele Onderhoud aan een van de auto's van de gemeente Kapelle in de werk plaats te Heinkenszand. door Rob Paardekam THOLEN - Met pijn in het hart kon digde Uit op Tholen deze week haar einde aan. Dalende inkom sten, stijgende kosten, maar vooral het wegblijven van bezoekers heb ben de stichting de das omgedaan. „We hebben er alles aan gedaan om het tij te keren", stelt Hanny Huiskamp. „Maar helaas bleven de bezoekers weg." Hannie Huiskamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 108