Lagere belasting komt in zicht Universiteit garant voor kleinetalenstudies 66 Veel mensen die op 66 We hebben een krachtige afzuiger. Je ruikt er in de rest van het casino niets van 8 BINNENLAND HOLLAND CASINO Rookruimtes leveren Holland Casino na Coalitiemakkers Mark Rutte (WD) en Diederik Samsom (PvdA) begonnen gisteravond met een flinke opsteker aan het eerste debat tussen de politiek lei ders. Het gaat crescendo met de economie: die groeit dit jaar met 1,7 procent. In 2016 bedraagt het percentage 1,8 procent, zo blijkt uit nieuwe ramingen van het Cen traal Planbureau. De schatkist mag zich daarom verheugen op flinke meevallers, die mogelijk op 4,5 miljard euro uitkomen. Daarmee is de drie tot vijf miljard euro die het kabinet nodig denkt te hebben om de belasting op ar- beid te verlagen, binnen handbe reik. Die lastenverlaging is onder deel van de grote belastinghervor ming die de coalitie zich ten doel heeft gesteld voor de tweede helft van deze kabinetsperiode. Voor Rutte en Samsom zijn de mooie cijfers het bewijs dat het kabinetsbeleid zijn vruchten af werpt. Dat succes ventten zij giste ren dan ook enthousiast uit. Maar er zit nog een addertje on der het gras. Het kabinet draaide de Groningse gaskraan onlangs voorlopig even dicht. Dat kost al gauw een miljard. Anders zou de geraamde economische groei vol gens minister Henk Kamp (Econo mische Zaken, WD) nog 0,2 pro cent hoger zijn uitgevallen. Intus sen werkt de bewindsman aan scenario's waarbij er nog minder gas uit de bodem wordt gehaald. Dat scheelt een hoop inkomsten, waarvoor nog geen dekking is ge vonden. Bezuinigingen zijn voorlopig geen optie, aldus de PvdA-minis- ters Jeroen Dijsselbloem (Financi ën) en Lodewijk Asscher (Sociale Zaken). De VVD sluit zich daar bij aan. D66 en CDA dringen wel aan op bezuinigingen, vooral op de overheid. Pas in het voorjaar zal moeten blijken wie aan het langste eind trekt. BREDA - Voor de rookruimte in het Holland Casino in Breda moet je naar beneden, de roltrap af. Ongeveer een derde van die verdieping is afgeschermd met een glazen wand. Daarachter zit ten de rokers achter de gokauto maten. Er hangt een lichte tabaks geur. De gokautomaten bliepen zachtjes, niemand praat: gokken is een serieuze zaak. Af en toe rin kelt ergens opeens een bel: een te ken dat iemand aan het winnen is. De mensen achter de automa ten drukken kalm - bijna ver veeld - op de knoppen. Er zitten opvallend veel ouderen achter de gokkasten. En opvallend veel vrouwen. „De Mystery Jackpot is gevallen!", klinkt het hard door de luidsprekers. „Op automaat 64!" Niemand die er opgewonden van lijkt te raken. Ze nemen nog een trekje van hun sigaretje en drinken een kopje thee. Alle vestigingen van Holland Casi no hebben nu een rookruimte waar je ook kunt gokken: Smoke speelautomaten spelen, roken. Dat is bekend Play, heet de formule. De rook-gokplek in Breda is net een paar maanden open. „De ruimtes zijn onderdeel van de strategie om meer te focussen op wat de klant wil", zegt woordvoerder Michiel Verheul. „Heel lang heeft het beeld bestaan dat je bij Hol land Casino niet mocht roken." Dat idee lijkt op zich niet zo gek; Holland Casino is een staatsbe drijf en het was juist de rijksover heid die in de zomer van 2008 een rookverbod instelde voor openbare gebouwen, maar ook voor horeca en gokhallen. De wet was vooral bedoeld om personeel te beschermen tegen de schadelij ke gevolgen van het meeroken. Horecaondernemers klaagden: klanten bleven weg. Investeren in een goede rookruimte was voor veel kleinere bedrijven te kost baar. Na veel gesteggel over roken in kleinere café's is begin dit jaar een algeheel verbod op roken in de horeca ingegaan. Ook de gokbranche merkte de ge volgen van het rookverbod. „De omzet van speelautomaten in de horeca was anderhalf tot twee jaar na de invoering van het rook verbod met 25 procent gedaald", zegt Paul Jutte van de branche organisatie VAN Kansspelen. Dat verlies werd gedeeld door de automatenverhuurders en de ca fés en restaurants. „Veel mensen die op speelautomaten spelen, ro ken", vertelt Jutte. „Dat is be kend." Holland Casino bracht gisteren naar buiten dat het bedrijf in 2014 voor het eerst in zeven jaar een omzetstijging meemaakte. Die omzetgroei is voor een groot deel te danken aan de investeringen in nieuwe automaten en in de rook ruimtes. Gecombineerd met lage re kosten als gevolg van een grote reorganisatie, leverde dat het be drijf een winst van 12 miljoen eu ro op. Een jaar eerder leed het casi no nog een verlies van ruim 22 miljoen euro. De gokkers in de Bredase rook ruimte moeten voor een vers kop je thee de schuifdeur door, naar de bar: het personeel mag de rook ruimte niet in zolang er binnen bezoekers zitten te paffen. „Onze werknemers komen daar niet", vertelt woordvoerder Michiel Ver heul. „Om het uur, of om het an derhalf uur, wordt de ruimte leeg gemaakt. We hebben een krachti ge afzuiger. De lucht wordt dan volledig ververst en pas daarna mogen medewerkers naar binnen om bijvoorbeeld schoon te ma ken. De rookruimtes hebben een lichte onderdruk, zodat er geen rook naar buiten kan. Je ruikt er in de rest van het casino niets van." Zelfs de schooltalen Frans en Duits trekken respectievelijk 113 en 75 eerstejaars, waarvan bijvoor beeld de Universiteit van Amster dam 13 studenten Duits voor haar rekening neemt. Ter vergelijking: psychologie trekt aan alle universi teiten samen meer dan vierdui zend eerstejaars. Het gaat dan ook om de kleine talenstudies waarvoor deze dagen honderden studenten in het Maagdenhuis de barricades be klimmen en wetenschappers de pen oppakken. In een systeem waarin universiteiten geld krijgen per behaald diploma, voelen de kleine studies als eerste de druk van het nu zo verfoeide 'rende- mentsdenken'. 'Maar zolang er nog één student Tsjechisch wil studeren, blijf ik daarvoor strij den', is de onverschrokken stel ling in het bezette pand. Tsjechisch (dat valt onder de bre dere studie Slavische talen en cul turen) is niet de eerste studie die zou verdwijnen. Talen als Fins en Hongaars zijn de afgelopen jaren al verdwenen. Portugees bestaat alleen nog binnen Latijns-Ameri kaanse studies. Egyptisch ging op in Oude culturen van de mediter rane wereld. Minister Bussemaker van Onder wijs wil dan ook een aantal talen studies garanderen. Zo moeten de schoolvakken Nederlands, Engels, Duits, Frans en de klassieke talen Grieks en Latijn op meerdere loca ties te studeren zijn. De Rijksuni versiteit Groningen stelt zich daar naast garant voor de Friese taal en cultuur (onder de noemer Minori ties and multilingualism telt die studie nu één eerstejaars). Ook de officiële talen van de Verenigde Naties (Chinees, Russisch, Spaans en Arabisch) moeten op ten min ste één plek gevolgd kunnen wor den. De Universiteit Leiden zet zich in voor de talen van Latijns- Amerika, Afrika, het Midden-Oos ten, Zuid-, Zuidoost- en Oost- Azië, terwijl Amsterdam, Utrecht, Nijmegen en Groningen garant staan voor de westerse talen. Wel ke talen dat zijn, mogen de instel lingen zelf bepalen. Het hoeven ook geen zelfstandige opleidingen te zijn, zo lang studenten wel een vergelijkbaar eindniveau kunnen halen. Dat kan, is de overtuiging van Wim van den Doel, decaan van de faculteit Geesteswetenschap pen in Leiden. „Als je een combi natie aanbiedt van zowel specialis tische opleidingen als brede stu dies, dan heb je geen probleem. Bij ons volgen zo'n 1300 studen ten de opleiding International stu dies. Die volgen óók vakken Kore aans. Kijk je dus in een college zaal waar Koreaans gegeven wordt, dan zitten daar veel meer dan die 39 eerstejaars Koreastu- dies." Samsom (PvdA), Pechtold (D66), Buma (CDA), Rutte (WD) en Roemer (SP) voor aanvang van het RTL-verkiezingsdebat. foto Martijn Beekman/ANP door Laurens Kok DEN HAAG - De Nederlandse econo mie groeit sneller dan verwacht. Daarmee komt een belastingverla ging in zicht, al kan de verminder de gasopbrengst nog roet in het eten gooien. Nieuwe bezuinigingen zijn volgens de coalitie in ieder ge val uit den boze. Het gaat crescendo met de economie: die groeit dit jaar met 1,7 procent. In 2016 is dat 1,8 procent Sigaretj e, thee en de j ackpot door Nadia Berkelder Paul Jutte, VAN Kansspelen Michael Verheul, Holland Casino door Freke Remmers AMSTERDAM - Drie eerstejaars telt de studie Hebreeuwse taal en cul tuur op dit moment. Scandinavi sche talen moeten het doen met 23 studenten. Koreaans is met 39 eerstejaars populairder dan ooit. Minister Bussemaker van Onderwijs wil dat een aan tal talenstudies op meerde re locaties te studeren zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8