i om duurzaam te zijn Betaal je niet blauw aan deze kleurrijke telefoon. Doorgeschoten BINNENLAND 7 G hollands nieuwe. Het slachtoffer stond tussen het publiek te praten toen ze motorge- brul hoorde en vervolgens werd omgekegeld. Volgens haar stond de motor op haar voet en keek ze Doornink recht aan. Hij zou de macht over het stuur verloren hebben. De volgende dag bleek in een zie kenhuis dat alle pezen van haar schouder waren afgescheurd. Ze moest een jaar revalideren en is deels arbeidsongeschikt. Doornink zelf had, onder ede, een heel ander verhaal. Volgens hem was het terrein vrijwel leeg om dat iedereen in een biertent stond. Toen hij zijn motor startte, kwamen er nieuwsgierigen kij ken („het ding maakt geweldig veel lawaai"), maar deinsden de voorsten terug toen hij - kalm - begon te rijden. Vervolgens lie pen mensen elkaar onder de voet. Het slachtofferverhaal is volgens hem onmogelijk: de motor weegt 700 kilo 'en als die op je staat, ga je niet pas de volgende dag naar een ziekenhuis'. Ik dacht dat dit monster voorbij zou pruttelen, maar hij ging voluit van cacaoboeren in West-Afrika zijn een probleem waarover niet alleen ontwikkelingsorganisaties zich druk maken. Ook de grote ca- caohandelaren en chocoladefabri kanten doen dat. Chocoladelief hebbers over de hele wereld raak ten in paniek toen een groot han delsbedrijf verkondigde dat cacao opraakt. Veel cacaoboeren zijn oud en hebben geen opvolgers. Het is niet zo dat de wereld daar door zonder cacao komt te zitten, De keten is sterk geconcen treerd: de zes grootste fabri kanten beheersen 40 pro cent van de markt FERRY MINGELEN De organisator deed dat verhaal op zijn beurt af als grote onzin. Doornink had een gloednieuwe dragracer met een V8-motor van ïooo pk. Die zou hij stationair tot voor het podium rijden om daar 'flink wat herrie te maken'. Tot zijn verbazing gaf Doornink vol gas. De motor met gladde raceban den kreeg daardoor totaal geen grip op het natte gras, zodat hij meteen begon te slingeren en in het publiek terechtkwam. Na 'Haaksbergen' werd een foto bekend van Doornink vlak voor de start in Asten. De organisator wees erop dat hij geen helm of pak droeg en dus niet zou gaan ra cen. Ook werd hij omringd door kijkers 'dus het veld was bepaald niet leeg'. Doornink gaf pas na viermaal vragen door de rechter toe mogelijk iemand te hebben aangetikt met zijn stuur. Advocaat J.W. Koeleman liet vijf bezoekers getuigen die allemaal het verhaal van de organisator be vestigden. Het zijn zelf motorrij ders die allen zagen dat 'dit mon ster' ongeschikt was voor een rit op gras. „Ik dacht dat hij voorbij zou pruttelen maar hij ging vol uit", zei er een. Een ander liep een brandwond op, een derde voorkwam volgens hem dat Door nink zijn honden losliet op woe dende omstanders. „Hij werd bijna gelyncht." Doornink is onverzekerd, want dat is de plicht van de organisatie, vindt hij. De organisator heeft al twaalf jaar, zolang de show be staat, geen verzekering omdat as suradeurs stuntwerk uitsluiten. zoals werd gesuggereerd, relati veert Fountain. „Bedrijven inves teren nu fors in het verhogen van de productiviteit van plantages. Kunstmest, pesticiden en nieuwe bomen leveren meer oogst op, maar kosten ook geld. Bovendien is meer mankracht nodig om de bonen te oogsten. Als de producti viteit verdubbelt, neemt het inko men van de boer misschien maar 20 procent toe." En keurmerken dan? Ook stempels als Fairtrade, UTZ en Rainforrest Alliance die steeds meer verpakkingen sieren, slagen er slecht in iets te doen aan armoede, concludeert het on derzoek. Foutain: „Ze zijn een pleister op de wond, maar maken het systeem niet gezond. De he ling moet van binnenuit komen." Bert Pauli, WD-gede- puteerde in Noord- Brabant, consumeer de op kosten van de provincie in de twee de helft van 2013 voor 1898 euro aan kopjes koffie, lunches, et ce tera. Daarnaast declareerde hij onder meer 346 euro voor een diner met 6 personen en 485 eu ro voor een lunch met 5 perso nen. Waarom ik dat weet? Om dat Pauli deze week in het pro- vincieverkiezingsdebat van de NOS de kijker verzekerde dat er met zijn declaraties niks mis is. 'Ieder kopje koffie is terug te vinden op de website van de provincie'. En dat klopt, globaal. Maar zat er in die lunch ook zo'n dure fles wijn waarover zijn WD-partijgenoot Mark Ver- heijen is gestruikeld? De declara ties van Pauli zijn hoger dan van zijn collega's, maar hij heeft dan ook de portefeuille Econo mische Zaken; werk, werk, werk, dus dat kan heel nuttig zijn. Openbaarheid zegt niet alles. De provincie behoort de reke ningen scherp te controleren, maar uiteindelijk is het ook een kwestie van vertrouwen. Het vertrouwen van de burger in politici is beperkt, om het zacht uit te drukken. Dat komt natuurlijk ook door de terugke rende affaires over bonnetjes en het gebruik van dienstauto s. Vooral de strikte regels voor dienstreizen, alleen in functie, niet voor nevenactiviteiten of privé, bevatten praktische bana nenschillen waarover politici le lijk kunnen uitglijden. De in 2012 afgetreden PvdA-staatsse- cretaris Co Verdaas en ex-WD-Kamerlid Verheijen kunnen erover meepraten. WD-commissaris van de ko ning in Zuid-Holland Jan Frans- sen kocht in 2011 een eigen auto omdat hij 'het gezeur' zat was. 'Het was zo onpraktisch. Dan ging je in functie naar een af spraak ergens in het land, maar als je dan in de buurt vervol gens een andere verplichting had, mocht dat niet met de dienstauto. De integriteitsdis- Die vraag of de regels niet te ver doorschieten, wordt op het Binnenhof wel binnenskamers, maar niet in het openbaar gesteld. Stel je voor! cussie is doorgeschoten. Door het groeiend populisme wordt iedere politicus als potentiële graaier gezien. De gevestigde partijen durven zich niet te ver zetten.' Zijn opvolger sinds 2014, Jaap Smit, gebruikt de dienstauto wel, maar heeft dezelfde klacht. 'Het is heel goed dat we scherp zijn, maar we raken zo strikt in de leer dat het contraproductief werkt. Om moeilijke vragen te voorkomen, reis ik regelmatig zonder dienstauto. Maar dat kost dan wel meer tijd, die ik nuttiger had kunnen besteden. Als bestuurder heb je hande lingsruimte nodig en vertrou wen.' Die vraag of de regels niet te ver doorschieten, wordt op het Bin nenhof wel binnenskamers, maar niet in het openbaar ge steld. Stel je voor! Het presi dium van de Tweede Kamer is juist bezig met een verdere aan scherping van de integriteitsre- gels. Nieuwe Kamerleden krij gen een speciale cursus, zitten de Kamerleden jaarlijkse opfris- bijeenkomsten en wie er dan nog niet uitkomt, kan in de toe komst terecht bij een speciale vertrouwenspersoon integriteit. Het presidium gaat op korte ter mijn buiten de Kamer een erva ringsdeskundige zoeken die Ka merleden kan adviseren. Zou den ze Mark Verheijen al gebeld hebben? Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! Apple iPhone 5c 275 MB/minuten/sms 500 MB extra Daar houden wij van! hollandsnieuwe.nl/pzc VRIJDAG 6 MAART 2015 van Mario Getuige van de show in Asten 'WSl», RW,,, In blauw, wit en roze - 4" display - iOS 8 Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €599,-) nu voor maar €12,- per maand. Voor het abonnement betaal je €11,-. Dus voor slechts €23,- heb je die kleurrijke iPhone en elke maand 275 MB, minuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau. Bij hollandsnieuwe heb je de vrijheid om eenvoudig je abonnement af te stemmen op jouw verbruik. Wil je bijvoorbeeld meer internetten? Voor slechts €2,- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo profiteer je maximaal van onze voordelige tarieven en weet je zeker dat je nooit te veel betaalt. Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7