Amiri werd uitgezet met dwang en geweld Chocolade is te goedkoop EIJSINK 6 BINNENLAND MONSTERTRUCK Stuntman Mario Doornik is volgens getuigen wel op publiek ingereden met dragracemotor. Dat blijkt uit documenten van de marechaussee over de uitzetting van Amiri (54), die in bezit zijn van deze krant. Vorige week meld de staatssecretaris Teeven in een brief aan de Tweede Kamer dat bij de gedwongen uitzetting van Amiri Voor beperkte duur dwang middelen' waren gebruikt. Hij specificeerde dat niet nader. Teeven schreef in de brief niets over gebruikt geweld. In het docu ment hebben dienstdoende mare chaussees wel aangekruist dat 'ge weld en dwangmiddelen zijn ge bruikt'. Teeven zei gisteren in de Tweede Kamer dat 'bij het aanleg gen van dwangmiddelen altijd sprake is van een vorm van ge weld'. Op het formulier staat echter dat het geweld is gebruikt omdat 'be trokkene ging staan, schreeuwde en tegenwerkte en daarop met kracht van boord is gehaald om de cuff aan te leggen'. Bij een body cuff worden armen en benen ge boeid met hulp van een band om het middel. Bij Amiri is er ook een beenband gebruikt, waarmee de benen achter de rug worden ge vouwen. Dit moet voorkomen dat iemand gaat schoppen. De bodycuff werd na vijf kwartier weer losgemaakt. De details zijn van belang omdat Amiri, die werd uitgezet naar Kabul, zegt dat hij gewond is geraakt aan zijn knieën. De marechaussee zegt dat hij geen letstel heeft opgelopen. Amiri's advocaat Bart Toemen vindt dat 'Teeven aan het schui ven is'. Dienstdoende marechaus sees gaven wel aan dat 'ge weld en dwangmiddelen zijn gebruikt' AUTOBEDRIJF DEN BOSCH - Stuntman Mario Doornink is in 2010 bij een auto show in het Brabantse Asten wel degelijk op publiek ingereden met een dragracemotor. Zelf zegt hij dat mensen elkaar onder de voet liepen. Een slachtoffer, de or ganisator en vijf getuigen doen dat af als 'grote onzin'. Dat bleek gisteren bij een civiele rechtszaak, aangespannen door een 60-jarige Apeldoornse. Zij raakte ernstig gewond aan haar schouder en wil geld zien. De zaak kwam vorig jaar in een stroomversnelling toen Doornink met een monstertruck in Haaks bergen drie bezoekers doodreed. Het incident deed zich voor op het All American Wheels-festival, in Asten in juni 2010. In de pauze van een muziekoptreden werd op eens omgeroepen dat het publiek voor het podium moest plaatsma ken voor een demonstratie met motor zonder remmen. Cacao barometer 2015 (x 1.000 ton) 775 319 Concentratie van de keten 165 79 Chocolade is te goedkoop, is de conclusie van een onderzoek dat vandaag wordt gepresenteerd op het Chocoa Congres in Amster dam. Oxfam Novib, Solidaridad, FNV en zes andere organisaties hebben voor het eerst laten onder zoeken waar de marges op een chocoladereep zitten. Niet bij de boeren in West-Afrika in elk ge val. Maar het is ook niet zo dat ca- caohandelaren en chocoladefabri kanten woekerwinsten maken, zegt onderzoeker Antonie Foun tain. En dat is verrassender, om dat de keten sterk is geconcen treerd. De zes grootste chocolade fabrikanten beheersen 40 procent van de markt. Bij de twee groot ste verwerkers van cacaobonen is dat zelfs 70 tot 80 procent. Maar ook zij maken geen exorbitante winsten, zegt Fountain. „Fabrikan ten als Mars, Nestle en Mondelez pakken 7 a 8 procent, dat zijn nor male marges. Zelfs als je alle mar ges in de hele keten van hande laar tot supermarkt zou afromen en de helft zou onderverdelen on der boeren, komen ze niet boven de armoedegrens." De erbarmelijke omstandigheden door Cyril Rosman De eenzame stelling DEN HAAG - De Afghaanse asielzoe ker Feda Amiri werd in januari bij zijn uitzetting vastgebonden met een zogenoemde bodycuff. Ook werden zijn benen achter zijn rug opgetrokken voordat hij op Schip hol het vliegtuig werd ingedragen. c— door Max Steenberghe Stuntman Mario Doornink reed in Haaksbergen met een monster truck het publiek in. foto ANP GINOPRESS Na 'Haaksbergen' dook een foto (rechts) op van stunter Mario Doornink, gemaakt vlak voordat hij in 2010 met een dragracemo tor op publiek inreed. Doornink zegt dat er vrijwel geen mensen waren, de foto bewijst anders. Dat hij geen helm draagt, toont volgens de organisator aan dat hij betaald was om stapvoets te rij den en niet te racen. productie 0 consumptie 1.812 Europa V.S. Afrika 146 Brazilië Noord-Amerika 198 (overig) a 1.741 897 547 I Ivoorkust Ghana Afrika (overig) 258 228 210 Zuid-Amerika Brazilië Ecuador (overig) infographic DPd bron cocoabarometer.org 287 Azië (overig) 70 45 China India 405 Indonesië Japan 72 Australië 2 verwerkers beheersen 70-80% van de markt 6 fabrikanten: 40% door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Enig idee wat de ge middelde cacaoboer in Ivoorkust verdient aan de chocolade waar u zo gek op bent? 50 dollarcent. Per dag. Dat is ver onder de grens voor extreme armoede in het land dat de meeste cacao produceert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6