Steun voor teelt van zilte groenten CA *Vlasbrug unieke kans' KOOP NU IN 2015 VOOR DE PRIJS VAN 2014 VOORDEEL 1600,-* LEVERBAAR UIT VOORRAAD!!! VANAF 10.775,- 30 ZEEUWS-VLAANDEREN BUURTZORG Francien van Leuven (47) en Jenti Bogaert (30) verlenen vanaf 1 april buurtzorg in Sas en omgeving. Opruimactie aan Westerschelde DE NIEUWE TOYOTA AYGO CAPPENDIJK TOYOTA Van Wesemael is al een jaar of drie, vier bezig met het telen van zilte aardappelen en zilte uien. Een echte 'knaller' is er op de proefveldjes nog niet uitgerold, maar dat, vooral, aardappelen po tentie hebben om tot zilte zalig heid uit te groeien, staat wel vast. Zijn zeekool heeft zelfs al faam verworven in beperkte kring en ook de Zilte Hof van sterrenres taurant De Kromme Watergang levert smakelijke groenten, krui den en bloemen. Maar er is nog veel te ontdekken, te ontwikkelen én te promoten. Ook het provinciebestuur zet vol in op 'Nieuwe Zeeuwse Zilte Kan sen'. GS trokken voor de komen de vier jaar 108.000 euro om de zouttolerantie van diverse groen ten uit te testen. „Een hoop geld, maar dat zien we als investering in nieuwe economische pijlers voor bedrijven. Het geld komt ove rigens uit de compensatie voor de Westerscheldeverdieping. Een groot deel daarvan hoort in Zeeuws-Vlaanderen terecht te ko men", legde gedeputeerde Kees van Beveren uit, nadat hij samen met Jean-Pierre van Wesemael de eerste plantjes spitskool, broccoli en bloemkool in een bak had ge plant. Van Wesemael begint met de teelt in bakken, omdat op een klein oppervlak van een vierkante meter makkelijk met verschillen de hoeveelheden zout water kan worden gevarieerd. Niet alle plan ten verdragen een plens zout wa ter. Sommige struikjes kunnen, als bijvoorbeeld lamsoor of zee kraal, wel een (vloed)golfje heb ben, andere knollen moeten zout- vrij blijven en weer andere groen ten en kruiden verdragen alleen zoute nevel of wind. De komende vier jaar wil Van We semael - ondersteund door zijn belangenorganisatie ZLTO, De Kromme Watergang en het specia listische advies- en projectbureau DLV Plant - uittesten welke groenten tot een commercieel suc ces kunnen uitgroeien. „Binnen die vier jaar moet duidelijk zijn of de groenten zowel in de horeca als bij de, al dan niet gespeciali seerde, detailhandel aanslaan", be vestigde Cor van Oers van DLV de doelstelling van de provincie. SAS VAN CENT - Het telefoontje kwam precies op het goede mo ment. Thuiszorgverpleegkundige Jenti Bogaert (30) had een jaarcon tract bij ZorgSaam en wist tijdens de bezuinigingsronde al snel hoe de vlag erbij hing. Haar collega Francien van Leuven overleefde de massaontslagronde wel, maar was toe aan een nieuwe uitdaging. „Haar verzoek om sa men voor Buurtzorg thuiszorg in Sas van Gent, Sluiskil en Philippi ne op te starten kwam als geroe- In schriftelijke vragen aan het col lege van burgemeester en wethou ders stelt Jonker dat Terneuzen daarmee lokale ondernemers een uitgelezen kans ontneemt om zich landelijk te profileren. Het idee voor een brug van vlas komt uit de koker van het Center of Ex pertise Biobased Economy. De pen", vertelt Bogaert. Of dat idee ook daadwerkelijk kans van sla gen had, was toen nog niet hel der. „Wij hebben Buurtzorg Ne derland benaderd, niet andersom. Na een aantal gesprekken en mee loopsessies bij de Buurtzorg-loca ties in Terneuzen en Schoondijke kregen we op kerstavond een 'ja' vanuit het hoofdkantoor", vertelt Van Leuven. Het mooie van de ze constructie is dat er weinig ma- nagementlagen zijn. Je kunt de zorg daardoor heel goed op de pa tiënt laten aansluiten. Wij doen ook alle contacten met de zorgver- provincie had wel oren naar zo'n plantaardige brug en dacht aan een koppeling met de nabijgele gen reconstructie van de N290. De gemeente Terneuzen zag er op haar beurt een mooie kans in om het wandel- en fietstraject Rondje Kreek af te ronden. De vlasbrug komt echter toch niet in Terneuzen, liet gedeputeer de Ben de Reu deze week weten. De aanleg van de brug zou onge veer een miljoen euro kosten, nog los van de kosten van de recon structie van de N290. Het onder zoek naar de haalbaarheid van een vlasbrug (mogelijk op een lo catie buiten Zeeland), waarvoor de Stichting Innovatie Alliantie (SIA) al drie ton beschikbaar stel de, gaat wel door. zekeraars. Eigenlijk kun je wel stellen dat we als kleine zelfstan digen werken, maar dan binnen een grote organisatie." Die organisatie is opgezet door de uit Vogelwaarde afkomstige Jos de Block. Hij stoorde zich aan de bureaucratie in de zorgsector en bedacht een formule voor thuis zorg waarbij hulpbehoevende mensen een beroep kunnen doen op één persoon voor allerlei za ken. „Wij kregen onder de para plu van ZorgSaam nogal eens te horen dat cliënten het vervelend vonden dat er zoveel verschillen de mensen binnenstapten. De een kwam voor dit, de ander voor dat. Bij Buurtzorg doet een en de zelfde persoon alles. Dan kun je zeggen dat het in feite heel duur is dat een hoger opgeleide ver pleegkundige zich bezighoudt met het aandoen van steunkou- sen, maar dat is relatief. Onze sig naleringsfunctie is namelijk hoog. Tijdens dit soort 'klusjes' kunnen wij immers eerder andere dingen ontdekken. Het werkt dus preven tief', zegt Bogaert. De twee verpleegkundigen den ken dat er voldoende draagvlak is voor Buurtzorg in Sas, Sluiskil en Philippine en doen daarvoor ook een beroep op alle contacten die ze in hun vorige functies hebben opgebouwd. De thuisbasis wordt een deel van een voormalig kloos ter aan de Westkade. Hun onder komen in dit monumentale pand dient vooral als een plek om de ad ministratie op orde te houden. Wie meer informatie wil over de nieuwe thuiszorgorganisatie in de Kanaalzone, kan mailen naar sasvangent@buurtzorgnederland. com. TERNEUZEN - Een kleine tweehon derd vrijwilligers ruimen mor gen, in het kader van de actie 'Schone Schelde' aan beide zijden de oever van de Westerschelde op. De dorpsraad van Ossenisse gaat aan de slag bij de plaatselijke zee dijk. De personeelsvereniging van Dow maakt het Paulinaschor tus sen Terneuzen en Biervliet schoon, en medewerkers van Het Zeeuwse Landschap pakken het Land van Seaftinghe aan. Aan 'de overkant' is de Partij voor de Dieren in touw bij Vlissingen en Ritthem, de gemeente Borsele in de Zak van Zuid-Beveland en de gemeente Reimerswaal bij de schorren van Bath en Waarde. TERNEUZEN BUURTZORG Buurtzorg gaat van start in Sas van Gent door René Hoonhorst EMMADORP - Oesterblad, zeeven kel, strandbiet en zeekool. Maar ook zilte versies van 'gewone groenten' als broccoli, bloemkool en spitskool. Op boerderij Op de Mariahoeve in Emmadorp experi menteert Jean-Pierre van Wese- mael de komende jaren naar har- tenlust met het telen van groenten in meer of minder zout water. door Raymond de Frel door Raymond de Frel TERNEUZEN - Oppositiepartij Groen- Links vindt dat de gemeente Ter- neuzen een unieke kans op een we reldwijde primeur laat liggen. Een brug van vlas over de Otheense kreek had Terneuzen als koploper in de biobased economie op de markt kunnen zetten, betoogt frac tievoorzitter Ernst Jonker. (*incl. inruilpremie) Voordeel geldt ook voor tenaamstelling in 2015. Vraag naar de voorwaarden. Mr. F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl Jenti Bogaert en Francien van Leuven beginnen 1 april met Buurtzorg van uit een monumentaal pand aan de Westkade in Sas. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69