Hoop voor scholieren Zuid-Beveland op bus Noord-Beveland kan korte nietten maken met taboe samenwerking De Horst I/I Eén hoogspanningsmast wordt in zee geplaatst, magneetveld niet dichterbij Krabbendijke. 30 BEVELANDEN en THOLEN 380KV-HOOGSPANNINGSLEIDING Stichting Uit op Tholen stopt ermee Wonen in een Serviceflat: De Borselse wethouder Kees Weststrate zei dat gisteravond tij dens de vergadering van de ge meenteraad. Weststrate praat vol gende week met de provincie Zee land over de knelpunten in het openbaar vervoer. Hij heeft al ver nomen dat de provincie met bus maatschappij Connexxion in ge sprek is over herstel van de 'scho- lierenlijn' naar Goes. In de Borsele raad klonk kritiek op het schrappen van de buslij nen. PvdA en CDA riepen West strate op om met de provincie na te denken over oplossingen en het slim koppelen van allerlei soorten openbaar vervoer. Weststrate wees er op dat open baar vervoer toch in de eerste plaats de taak en verantwoorde lijkheid van het provinciebestuur is. Een geheel andere vorm van bus vervoer kwam ook aan de orde: de Beveland Express, een bus die deze zomer gedurende acht we ken toeristen naar de verschillen de bezienswaardigheden brengt. De raad stemde in met een een malige bijdrage van 6000 euro. Dat gold ook voor een bijdrage van 10.000 euro voor gezamenlij ke promotie van de Bevelanden. Een voorstel van D66 om niet voor één, maar voor drie jaar geld beschikbaar te stellen kreeg al leen de steun van de WD. THOLEN - Het bestuur van de stich ting Uit op Tholen heeft besloten om aan het einde van dit theater seizoen, na bijna dertig jaar, te stoppen met het organiseren van voorstellingen in de gemeente Tholen. Een al jaren teruglopend aantal bezoekers, stijging van de onkos ten en minder inkomsten door on- der meer minder advertenties en verlaging van de gemeentelijke subsidie, zijn belangrijke redenen voor het besluit dat het bestuur na 'rijp beraad' heeft genomen. Tot en met 17 april zijn er nog drie voorstellingen: toneelvoorstel ling Suikerland, kindervoorstel ling Doortje Doezel en het optre den van The Beatles Revival. KRABBENDIJKE - De 38okV-elektri- citeitsleiding tussen Borsele en Rilland komt tóch niet dichterbij Krabbendijke te liggen. Omdat één van de hoogspanningsmasten in de Oosterschelde mag worden opgezet, kan de nieuwe lijn ten noorden van de huidige hoogspan ningsleiding worden gebouwd. Daarmee komt het magnetisch veld niet dichterbij Krabbendijke te liggen, iets waar veel inwoners zich zorgen over maakten. De plaatsing van een mast op en nog aan te leggen buitendijks 'uit- stulpsel' bleek de enige mogelijk heid te zijn waarmee de elektrici teitsdraden niet dichterbij het dorp zouden komen. De strook tussen de Oosterschel de en Krabbendijke is relatief smal. Verder moesten de initiatief nemers, landelijk netbeheerder Tennet en het ministerie van Eco nomische Zaken, rekening hou den met een ondergrondse buis- leidingstraat en de aanwezigheid van het spoor. Wat ook meespeelt is de minimumafstand tussen de bestaande en de nieuwe leiding. Overal moet minstens 90 meter tussen zitten. Mocht er ooit een mast omvallen, dan wordt de an dere leiding niet geraakt. Het alternatief dat gisteren in Krabbendijke is gepresenteerd is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen Tennet en het ministerie van EZ enerzijds en waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat anderzijds. Laatst genoemde overheden waren be reid om de plaatsing van een elek- triciteitsmast in de beschermings zone van de zeedijk toe te staan. Ook het Nationaal Park Ooster schelde en de Zeeuwse Milieufe deratie hebben hun fiat gegeven aan het plan. Volgens wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke orde als gevolg van de publieke opinie, de gevoelens in Krabbendijke én de druk van de politiek op gang gekomen. Zo diende de gemeente raad van Reimerswaal vorig jaar juli een motie in om het gesprek met het waterschap aan te gaan over plaatsing van één van de mas ten nabij de zeewering. „Met na me dijkgraaf Toine Poppelaars en Siebe Kramer van het Nationaal Park waren zeer bereid om met ons mee te denken", zegt Sinke. De wethouder voegt er meteen aan toe dat 'de vlag niet uit kan'. „Ieder voordeel heeft z'n nadeel. Dit is geen reden om de vlag uit te steken. Vier huizen komen nu in de magneetveldzone In dit geval is dat het feit dat vier huizen in buurtschap Roelshoek in de magneetveldzone komen. Dat is voor hen een bittere pil." De bewoners kunnen een schade vergoeding verwachten of zich la ten uitkopen. Sinke blijft het 'mo reel verwerpelijk' vinden dat Ten net woningen van uitgekochte huishoudens weer te koop zet. Al leen huizen die recht onder dra den komen, worden gesloopt. „Waar we verder heel eerlijk over kunnen zijn, is dat het landschap er bepaald niet op vooruit zal gaan. Zowel de nieuwe hoogspan ningsleiding als het koppelstation bij Rilland zal een grote impact hebben op het landschap." De wethouder is zich ervan be wust dat veel Krabbendijkenaren helemaal geen extra hoogspan ningsleiding willen. „Tennet en EZ hebben ons echter van de nut en noodzaak kunnen overtuigen." Een ondergronds alternatief is in zijn ogen geen optie. „Het geld voor de proeven is al vergeven. Je zit verder met een verminderde le veringzekerheid en ook onder grond heb je met een magneet veld te maken." Het nu gepresenteerde alternatief is volgens Sinke 'het hoogst haal bare'. Het is tevens het laatste al ternatief. Burgers kunnen vlak na de zomer hun visie geven op het concept-inpassingsplan voor het 38okV-tracé Borsele-Rilland. „Waar staan we over vijf jaar? Waar werken we naar toe? Kijk je per taak dan levert samenwerking niet voor elke gemeente dezelfde winst op, dus moet je een mandje met taken vullen. Zodat elke ge meente voordeel heeft." Noord-Beveland kan tot voor beeld dienen voor andere gemeen ten, stelt Polman. Als kleinste ge meente van Zeeland is het wel licht makkelijker samenwerking te omarmen en korte metten te maken met het taboe dat op sa menwerking rust. „Je kunt niet anders. Je móet taken wel anders organiseren." Waarnemend burge meester Marcel Franzel ziet een mooie taak weggelegd voor zijn opvolger, de burgemeester die voor de zomervakantie nog wordt benoemd. Raad en burgemeester hebben dan nog drie jaar te gaan tot de nieuwe verkiezingen. „Een mooie kans om die ontwikkeling verder vorm te geven." Franzel verwacht overigens dat ruimtelij ke ordening en toerisme, als kroonjuwelen van Noord-Beve land, vooralsnog dichtbij de eigen gemeente blijven. „Met eigen pro jectleiders die iedere inlaag hier kennen." Polman: „Maar je hebt wel een sterke organisatie nodig om op wijkniveau dingen te doen." De betrokkenheid van de Noord-Bevelandse raad met GR de Bevelanden is groot, consateert Polman. Daar zitten 'wij achter de knoppen'. Dat voelt anders als een samenwerking die is opge legd, zoals de Veiligheidsregio. Huur appartementen Comfortabel Zelfstandig Veilig Service op maat Kom vrijblijvend informeren op De Open Dag 21 februari 10.30 - 15.00 uur. Serviceflat De Horst De Horst 48 4461 WZ Goes NIEUW TRACÉ HOOGSPANNINGSLEIDING door Theo Ciele HEINKENSZAND - Er is een sprankje hoop voor de middelbare scholie ren uit de Zak van Zuid-Beveland dat de geschrapte buslijn 25 (Baar land -'s-Gravenpolder - Goes) weer gaat rijden in de vroege ochtend en late middag. Stroomdraden door Joeri Wisse Wethouder Jaap Sinke ning) zijn de onderhandelingen infographicRoiantQuisti bron ministerie Economische Zaken door Esme Soesman WISSENKERKE - Het is belangrijk dat de gemeente Noord-Beveland zelf, in samenspraak met buurge meenten, een visie ontwikkelt op bestuurlijke samenwerking. Die boodschap gaf commissaris van de koning Han Polman gisteravond in Wissenkerke af bij zijn bezoek aan raad en college. Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes. Eén mast komt buitendijks te staan M Nieuw 380 kv tracé M Oorspronkelijk plan voor nieuw tracé H Bestaande 380 kv verbinding Oorspronkelijk plan verleggen bestaand tracé Magneetveldzone nieuw tracé Magneetveldzone in oorspronkelijk plan Een deel van buurtschap Roelshoek komt binnen de magneetveld zone te liggen Roels hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66