De Teeven-deal: miljoenen versus tonnen IN HET NIEUWS 5 WD-campagne mondt uit in nachtmerriescenario ten het College van procureurs-ge neraal en de Belastingdienst om. Het genoemde bedrag van 'vijf a zes miljoen gulden' was afkom stig van H.'s eerdere advocaat Piet Doedens en later overgenomen door zijn opvolger Jan-Hein Knij pers. Opstelten, ministerieel ver antwoordelijk in deze zaak, is dat bedrag echter altijd blijven ont kennen. Hij hield het erop dat de Staat 750.000 gulden overhield aan de deal en dat H. 'slechts' 1.250.000 gulden terug kreeg van het geld dat op diens Luxemburg se rekening stond en waarop justi tie vanaf 1993 beslag had gelegd. Het bedrag van 4,7 miljoen gul den dat nu, wederom daags voor verkiezingen, boven is komen drij ven lijkt te verklaren. Op de Luxemburgse depositorekening van H. stond toen het Openbaar Ministerie er in 1993 beslag op leg de 2,9 miljoen gulden, is eerder ge bleken. In 2001 kan dat door hoge rentes inmiddels fiks gegroeid zijn naar circa 5,5 miljoen gulden. H. werd dus achter de tralies stille tjes nog rijker. En toch hoefde hij alleen 750.000 gulden aan Justitie terug te betalen. Claimde de Staat niet meer omdat ze geen aan spraak kan maken op legaal geno ten rentes op vermeend crimineel geld? Of had Teeven een hoger doel? Feit is dat het OM het crimi neel vermogen van H. altijd op honderden miljoenen guldens schatte. Omdat het Teeven nooit zou lukken dat bedrag geheel te 'plukken', zochten zowel de crimi neel als de crimefighter naar een win-winsituatie. Cees H. kreeg een deel van 'zijn' geld terug; Tee ven kon enkele tonnen in de staatskas storten en kreeg naar verluidt ook nog informatie van H. voor de strafzaak tegen een veel grotere vis: De Hakkelaar. Dat is althans het bedrag dat meerdere bronnen binnen justitie volgens het tv-programma Nieuwsuur hebben bevestigd en waarvan H.'s advocaat Jan-Hein Kuijpers inmiddels verklaart 'dat dit klopt'. Het zwart-op-wit be wijs in de vorm van een bankaf schrift of een bonnetje ontbreekt vooralsnog. Kuijpers zegt op ver zoek van zijn cliënt de betalings bewijzen niet te willen openba ren. En Justitieminister Ivo Op stelten houdt vol die betalingsbe wijzen niet te kennen. Het bedrag van 4,7 miljoen gul den is hoe dan ook een nieuw ge geven in de zaak-Cees H., de adju dant van de beruchte hasjkoning Johan V. alias 'De Hakkelaar'. De exacte hoogte van het bedrag dat H. in 2001 via de Staat terug kreeg bleef tot nu toe geheim. Al sinds de crimineel in 2000 een schikking trof met toen nog offi cier van justitie Fred Teeven, leid de die tot gefronste wenkbrau wen. Nadat er in 2002 politieke heisa over de deal ontstond - om dat Cees H. in een andere straf zaak ook nog eens gratie bleek te hebben gekregen - bleef het ech ter jarenlang stil. Tot vorig jaar, een week voor de gemeenteraads verkiezingen. Nieuwsuur bracht voor het eerst details naar buiten over de 'witwasdeal' tussen Tee ven en de crimineel. H. zou vijf a zes miljoen gulden hebben over gehouden aan de deal. En dat bui storm is net gaan lig gen of de volgende WD-prominent staat vol in de wind. Kom dan nog maar eens aan campagnevoeren toe. „Handig is het niet", erkende fractie leider Halbe Zijlstra gisteren. Volgens hem is de positie van Ivo Opstelten niet in gevaar, maar dat is na de declaratieaffaire rond ex-Kamerlid Mark Verheijen - door Zijlstra aanvan kelijk een 'akkefietje' genoemd - nog niet gezegd. De WD is er veel aan gelegen om de kwestie met Op stelten snel uit de we reld te helpen. Maar tegelijkertijd lopen de liberalen op eie ren: ze willen niet het verwijt krijgen dat ze de zaak weg moffelen. Zijlstra houdt het er op dat het toeval is dat juist de WD de laatste cruciale we ken van de campagne met een opeenstape ling van negatieve pu bliciteit kampt. Aan de andere kant: als hij het vermoeden uitspreekt dat de me dia de WD moeten hebben, is prompt een nieuwe rel gebo ren. Daar zit geen li beraal op te wachten. Partijleider Mark Rut- te dient de laatste an derhalve week als bliksemafleider. In debatten en inter views moet hij er voor zorgen dat de aandacht zich niet richt op de sores in de partij maar op de standpunten. Dat valt niet mee: de publici taire schade wreekt zich inmiddels in de meeste peilingen. Het is daarom alle hens aan dek bij de WD. VRIJDAG 6 MAART 2015 door Niki van der Naald DEN HAAG - Cees H. moet een gro te glimlach hebben gehad toen hij in 2001 zijn rekeningoverzicht van de maand september bekeek: 4.710.627,18 gulden erbij gestort. Afzender: het arrondissementspar ket Amsterdam. foto links: Minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie spreekt met de pers in de Tweede Kamer. Hij heeft zijn departement opnieuw gevraagd op zoek te gaan naar afschriften van de deal met Cees H. foto onder. Staatssecretaris Fred Teeven. foto's Bart Maat/ANP door Laurens Kok DEN HAAG - De ene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5