Protest Krabbendijke tegen masten blijft Het snoeien van vruchtbomen is een zeer arbeidsintensief karwei De Horst 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Wonen in een Serviceflat: Het Zeeuwse Landschap brengt experimenteel miljoenenproject onder in natuurgebied bij Breskens. Wat de medewerkers van Tennet en het ministerie van Economi sche Zaken gisteravond in dorps huis De Meiboom in Krabbendij ke ook vertelden, het aangepaste tracé kan echter wederom niet op veel bijval van inwoners rekenen. Leden van het platform Nee te gen 38okV deelden flyers uit aan bezoekers en hadden een eigen ruimte in het dorpshuis inge richt. Hans de Vries van het ministerie van Infrastructuur en Milieu dat zich met de planologische inpas baarheid bezighoudt, waagde zich in het 'hol van de leeuw' en kreeg daar het vuur na aan de schenen gelegd. Hij hield wijselijk zijn mond toen hem werd gevraagd of hij zijn kinderen 'bij zulke mas ten' zou laten wonen. Want de gezondheidsrisico's en de landschapsvervuiling zijn voor de tegenstanders de belangrijkse redenen om tegen de masten te zijn. „Het gaat ons niet om dat tra cé, om een metertje verder of dichterbij. Het moet hier gewoon helemaal niet komen", zei Henk-Jan van Doorn van Nee te gen 38okV. Het alternatief dat gisteren in Krabbendijke is gepresenteerd is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen Tennet en het ministerie van EZ enerzijds en waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat anderzijds. Laatst genoemde overheden waren be reid om de plaatsing van een elek- triciteitsmast in de beschermings zone van de zeedijk toe te staan. Ook het Nationaal Park Ooster schelde en de Zeeuwse Milieufe deratie hebben hun fiat gegeven aan het plan. Volgens wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke orde ning) zijn de onderhandelingen als gevolg van de publieke opinie, de gevoelens in Krabbendijke én de druk van de politiek op gang gekomen. De wethouder voegt er meteen aan toe dat 'de vlag niet uit kan'. „Ieder voordeel heeft z'n nadeel. In dit geval is dat het feit dat vier huizen in buurtschap Roelshoek in de magneetveldzone komen. Dat is voor hen een bittere pil." Ondanks een aangepast tra cé blijven bewoners van Krabbendijke protesteren te gen hoogspanningsmasten. BRESKENS - Het kustlaboratorium, het ambitieuze proefproject van Het Zeeuwse Landschap, komt in Waterdunen. Volgens directeur Marten Hemminga past het pro ject dat aanvankelijk bij Burgh- sluis zou komen prima in het na- tuur- en recreatiegebied dat mo menteel tussen Breskens en Groe- de wordt aangelegd. Het Zeeuwse Landschap presen teerde het plan voor het kustlabo ratorium in 2010. Idee is om zilte kweek en teelt van planten, krui den, schaaldieren en vis op het land mogelijk maken in een land schappelijk aantrekkelijke omge ving. Toen de organisatie 6,25 mil joen euro kreeg uit het Droom- fonds van de Postcodeloterij, kon de zoektocht naar een geschikte locatie beginnen. Na een korte flirt met Noord-Be veland werd het vizier gericht op Burghsluis. De plannen daarvoor waren vergevorderd, maar liepen vorig jaar alsnog spaak, omdat de landbouw- en schelpdierensector vreesden voor zaken als verzilting en vervuild 'afvoerwater' in de Oosterschelde. Als nieuwe locatie kwam al snel Waterdunen in beeld, vertelt Mar ten Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap. „In 2010 was dat nog te vroeg. Toen was er zelfs nog politieke discussie over het wel of niet doorgaan van Wa terdunen. Maar nu wordt het pro ject uitgevoerd, wij gaan het na tuurgebied beheren, en we heb ben inmiddels een beheerboerde- We gaan ook in gesprek met degenen die interesse hadden voor Burghsluis rij in het gebied. Bovendien biedt het inpassingsplan voor Waterdu nen de mogelijkheid om 30 hecta re te gebruiken voor zilte teelt." In het kustlaboratorium krijgen ondernemers de kans aan de slag te gaan met zilte kweek. Er ko men bassins voor producten als vis en schelpdieren, en eromheen percelen voor zilte kruiden en planten. Grote uitdaging is om het gebied er aantrekkelijk uit te laten zien. „Ecologie en economie botsen vaak. We willen hier juist dat die elkaar versterken." De lat ligt daarbij nog hoger dan eerder in Burghsluis, beseft Hemminga. „Waterdunen trekt tienduizen den toeristen. Die moeten dit dus móói vinden." Het kustlaboratorium, dat in het zuidelijke deel van Waterdunen komt, krijgt dan ook een educatie ve functie. „We zoeken onderne mers die van ons een lap grond willen huren. Die moeten dus ook bereid zijn iets van hun werk te laten zien aan bezoekers." Het vinden van geïnteresseerden is geen probleem, denkt Hemmin ga- „We gaan ook in gesprek met de mensen die interesse hadden voor een plek in Burghsluis." „Je brengt licht in de bomen met de snoei", zegt Leo Flikweert. Hij legt uit dat het kortwieken van de fruitbomen vooral een kwestie van heel veel ervaring is. Welk takje knip je wel en welk takje knip je niet. „Het algemene doel is kwaliteitsverbetering en een ba lans zoeken tussen de vruchtbaar heid van de boom en groei." Hij legt uit dat zon op de vrucht van belang is voor de kleur en de smaak. Daarom worden takken weggehaald die een schaduw kun nen werpen op andere takken. Maar het blijft goed opletten. „Als je er te veel takken met knoppen voor nieuwe vruchten uit haalt, geeft de boom te grote vruchten en dat wil de supermarkt niet. Snoei je te weinig, dan blijven de vruchten juist te klein." Flikweert snoeit handmatig. Dat wil zeggen dat hij wel wat onder steuning heeft omdat hij snoeit met een elektrische snoeischaar of met een luchtdrukschaar, maar hij knipt takje voor takje met de hand. Bij enkele bedrijven wordt sinds een paar jaar ook wel machinaal gesnoeid. „Dan gaan ze er met een maaibalk langs en daarna wordt nog met de hand nage- meer tijd kosten heeft te maken met het feit dat peren meer scheu ten maken. „Want appels snoeien is ingewikkelder." Voor Flikweert betekent dit dat hij vanaf half november tot half april bezig is. Hij krijgt daarbij hulp van een medewerker en zijn vader, die inmiddels met pen sioen is maar nog regelmatig bij springt in het bedrijf. Flikweert teelt Elstar en Jonagold appels en bij de peren is de hoofd teelt Conference en Doyenne du Cornice. Die worden geleverd aan inkooporganisatie The Greenery. Daarnaast verkoopt Flikweert nog een klein beetje vanuit huis. Op de akker snoeid", zegt Flikweert. Hij legt uit dat het vaak om het kosten plaatje gaat. Snoeien is erg ar beidsintensief. „We doen over een hectare appelbomen zo'n tachtig uur en over een hectare pe ren ongeveer 100 uur." Dat peren Huur appartementen Comfortabel Zelfstandig Veilig Service op maat Kom vrijblijvend informeren op De Open Dag 21 februari 10.30 - 15.00 uur. Serviceflat De Horst De Horst 48 4461 WZ Goes Kustlab komt in Waterdunen KRABBENDIJKE - De 380kV-elektrici- teitsleiding tussen Borsele en Ril land komt tóch niet dichterbij Krab bendijke te liggen. Omdat één van de hoogspanningsmasten in de Oosterschelde mag worden opge zet, kan de nieuwe lijn ten noorden van de huidige hoogspanningslei ding worden gebouwd. Daarmee komt het magnetisch veld niet dich terbij Krabbendijke te liggen, iets waar veel inwoners zich zorgen over maakten. door Martijn de Koning Marten Hemminga door Melita Lanting OOSTERLAND - De harde knip van de snoeischaar klinkt onafgebro ken in de boomgaard van Leon Flik- weert. Gestaag worden alle appel bomen ontdaan van hun overbodi ge takjes. Nog een paar weken en dan is het klaar. Leon Flikweert (links) en medewerker Jeroen Brekelmans zijn aan het snoeien in de appelboomgaard, foto Marieke Mandemaker We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56