De demonen van Fred en Ivo 4 IN HET NIEUWS OPSTELTEN EN TEEVEN ONDER VUUR De oppositie probeert de liberale boegbeelden aan het wankelen te brengen. Met vaak een nieuwe rel helpen Opstelten en Teeven hun opponenten hierbij. Curagao €65T Nüv.a. €499 Rio de Janeiro St. Maarten €B0T Nü v.a. €499 Bangkok €7LBr Bekijk alle vakantiebestemmingen op klm.nl Demmink Van Rey Oppositie Verder... DEN HAAG - Ze prijken promi nent op de campagneagenda van de VVD. 'Überburge- meester' Ivo Opstelten en crime- fighter Fred Teeven voldoen aan het beeld van de Ideale Libe raal, met het imago van onwrik bare doordouwers. Dat doet het goed op straat. Op het Binnenhof wordt het echter steeds lastiger om koers te houden. Opstelten en Tee ven liggen steeds vaker onder vuur. Gaat het niet over een in koop- of salarisrel bij de politie, dan speelt er wel een schrijnen de asielkwestie. Het kan een paar weken rustig zijn, maar dan steekt er weer een storm(pje) op, soms met een motie van wantrouwen tot ge volg. Beiden zijn met elk twee moties de koplopers van dit ka binet. Hoewel er slechts één echt serieus was - die tegen Teeven na de dood van de Rus- wijzen zagen ze niet, ze moes ten de minister maar 'vertrou wen' op 'de feiten'. Later krabbelde Opstelten een beetje terug. Hij had in het Ka merdebat gemeld dat Cees H. 1.250.000 gulden had ontvan gen, maar hij wilde wel kwijt dat hij niet over exacte beta- lingsgegevens beschikte en ei genlijk dus geen 'ultieme duide lijkheid' kon geven. Dat laat enigszins ruimte voor de claim dat het inderdaad om 5 miljoen gaat. Daarbij is het merkwaardig dat Opstelten vol houdt dat er geen velletje be wijs te vinden is, terwijl Nieuwsuur met tiencijferige be talingskenmerken en rekening nummers op de proppen komt. Opstelten kondigde gisteren aan dat zijn ambtenaren elke ar- chiefbak nogmaals gaan omke ren in de hoop dat de bonnetjes alsnog opduiken. De Tweede Kamer is daar niet gerust op. Gisteren kwamen de fracties met bijna honderd aanvullende vragen. Ze willen onder meer weten hoe het kan dat media over zoveel details beschikken en de minister niet, en of amb tenaren zich straks als 'klokken luider' kunnen melden met in fo. Opstelten beantwoordt de vra gen voor maandagavond. Daar na volgt een debat. Of de minis ter en - via zijn betrokkenheid - staatssecretaris Teeven echt in gevaar komen, zal afhangen van de antwoorden in het de bat. In principe is het duo te be langrijk voor de VVD om te la ten vallen. Als er echter ineens brisant bewijs op tafel komt en blijkt dat het parlement inder daad op het verkeerde been is gezet, dan kan het lastig wor den. Het is namelijk niet voor het eerst dat de bewindslieden premier Rutte hoofdpijn bezor gen. De liberale boegbeelden kunnen ook een blok aan het been worden. sische asielzoeker Dolmatov - toont het aan dat de oppositie bloed ruikt. Toen woensdagavond gemeld werd dat Teeven als officier van justitie wél voor 5 miljoen schikte met Cees H., schreeuw den oppositiefracties meteen moord en brand. De Tweede Ka mer zou onjuist geïnformeerd zijn toen Opstelten vorig jaar meldde dat er slechts 2 miljoen gulden was betaald. En ver keerd informeren is een politie ke doodzonde. De argwaan in het parlement is niet zo vreemd. De schikking met de drugsbaas is omgeven met mist. Dealmaker en feiten kenner Teeven herinnert zich de details ineens niet meer. Bonnetjes of afschriften zijn nergens te vinden, aldus de mi nister. Verder is alles precies volgens de regels gegaan, luid de vorig jaar Opsteltens sussen de boodschap. De oppositiepar tijen bleven beduusd achter. Be- De politieke ophef over de deal met Cees H. is de zoveelste tegenslag voor Opstelten en Teeven. Ook op tal van andere terreinen zitten ze klem. Bijvoorbeeld bij de zaak rond oud-topambtenaar Joris Demmink. Opstelten sprak al vroeg zijn vertrouwen uit in de voormalig ambtenaar door tijdens het lopende onderzoek te stellen dat hij onschuldig is aan kindermisbruik. Teeven zelf leidde in de jaren negentig een onderzoek naar een pedonetwerk, waar ook Demmink in voor zou komen. Toch wil Teeven ook hier niks over zijn vorige baan zeggen. De gevallen VVD-senator Jos van Rey blijkt eveneens een plaaggeest. Van Rey zou Teeven in 2012 gebeld hebben over de vacante burgemeesterspost in Roermond. Praten over een lopende sollicitatieprocedure is verboden. Van Rey werd toen afgeluisterd door justitie maar door 'een storing' is het gesprek niet opgenomen, moest Opstelten de Kamer melden. Op het Binnenhof hebben Opstelten en Teeven weinig vrienden bij de constructieve oppositie. Hoewel D66, Christenunie en SCP praktisch al het kabinetsbeleid steunen, voelen de partijen zich totaal niet gebonden aan de justitieplannen en schromen ze niet om gaten te schieten in die begroting, waardoor zelfs extra bezuinigd moet worden. Verder kampen de bewindslieden met akkefietjes die het werken knap lastig maken. Op asiel-terrein is er bijna elke maand wel een rel, zoals gisteren met de uitgezette Afghaan Amiri, waardoor Teeven op het matje moet komen. Ook ligt er nog een aangifte van meineed tegen hem. door Niels Klaassen Ooit gevierd, nu beschimpt Vanaf-prijzen voor retourreizen, excl. €10 boekingskosten. Boeken kan t/m 10 maart 2015. Kijk voor de reisdata en voorwaarden op klm.nl/vakantie Een reis vol inspiratie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4