Zonnebloem 4 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa IV U.wA Februari is een zorgeloze tuinmaand. Ik merk het aan mijn e-mail. Geen vragen over slakken die de hosta's belagen, geen draadereprijs of kla verzuring in het gazon en het wa ter in elke vijver is glashelder. De vragen die nu binnenkomen, gaan vooral over zwammen op boom stammen. De vragensteller is be zorgd: is de boom ten dode opge schreven? Antwoord: ja! Zwam men op een boom is geen goed te ken. Meestal antwoord ik niet zo bot en probeer ik de vragensteller toch enigszins te troosten: zijn we niet allemaal ten dode opgeschre ven? Sommige parasitaire zwam men hebben geen haast. De kans is helemaal niet denkbeeldig dat de boom langer leeft dan jijzelf. Voor mij is februari de maand van plannen maken, zaad bestellen voor de moestuin - niet alleen van groente, maar ook van snij bloemen. Want als je dan toch een moestuin hebt, kun je die net zo goed opvrolijken met wat sierplan ten. Een rijtje zinnia's neemt niet veel ruimte in en van zonnebloe men word ik altijd vrolijk. De klassieke zonnebloem, Helian- thus annuus, is veel meer dan een tuinplant. Net als veel planten uit de Nieuwe Wereld, zoals tomaat, aardappel en tabaksplant, is de zonnebloem deel gaan uitmaken van onze cultuur. De zonnebloem is olieplant, voedselgewas, bijen- plant en verfplant. 's Winters zijn zonnepitten een feest voor de vo gels. Wie kinderen voor tuinieren wil interesseren, kan al helemaal niet om de zonnebloem heen. Voor wedstrijden om de grootste en de hoogste zonnebloem kun je uit twee kampioensrassen kiezen: Uniflorus Giganteus en Russian Giant. Met veel mest kunnen deze twee variëteiten tot aan de dak goot worden opgejaagd. Lelijker blad dan dat van de zonnebloem is moeilijk voorstelbaar, maar de reusachtige bloemen maken alles goed. Hoe hoger de zonnebloem, hoe steviger de staak die de reus moet steunen; gebruik geen sier lijk bamboestokje, maar sla een stevige paal. Een jeugdtrauma zit in een klein hoekje. Als snijbloem zijn deze reuzen- zonnebloemen wat onhandig. Er zijn ook rassen met kleinere bloe men, die niet gesteund hoeven te worden en waarbij je geen keu kentrap nodig hebt om de bloem te bereiken. Een voortreffelijke snijbloem is Colour Fashion, met bloemen in gemengde tinten als mandarijnoranje, citroengeel, kas tanjebruin en mahonierood. Van Colour Fashion kun je een mooie, tijdelijke haag zaaien. Bijvoor beeld als afscheiding tussen de moestuin en de siertuin. Of om konijnenhok en kliko voor één zo mer aan het oog te onttrekken. Golden Hedge - stevig, vertakt en 1,5 meter hoog - is de ideale heg voor wie niet bang is voor geel. DAGJE UTRECHT Velvet Queen. Ontdek het talent van Rietveld en Klaar hamer in Utrecht. De tentoonstelling Klaarhamer volgens Rietveld is te zien tot en met 22 maart. Combineer een bezoek aan het museum met een rond leiding in het Rietveld Schröderhuis en een wandeling door de wijk Oog in Al, waar veel woningen van de ontwerpers staan. Info: www.centraalmuseum.nl Piet Klaarhamer, architect en meubelont werper is van Marijke Kuper en Moni que Teunissen. Het kost 34,50 euro en wordt uitgegeven door nai010 publis hers. Info: www.nai010.com Foto's van links naar rechts: - De Leunstoel, ook Blauwe stoel ge noemd, werd door Klaarhamer ont worpen in 1905. - In het Centraal Museum staan de meubels van Rietveld naast die van Klaarhamer, zodat verschil en over eenkomst zichtbaar worden. - Vroeg werk Klaarhamer, waarmee hij zich onderscheidde van ontwer pers die zich op historische stijl ba seerden. foto's DesignPress Piet Klaarhamer en Gerrit Rietveld (rechts)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49