I m ";'v v Te veel verdienen om in aanmerking voor sociale woning bouw te komen en (nog) te weinig om te kopen of particu lier te huren? Bouw bedrijf Heijmans be dacht een oplos sing: One, een een persoonshuis dat je in een dag bouwt en weer afbreekt. Gemeenten en woningcorpora ties proberen al jaren pas afge studeerde jonge ren makkelijker toegang tot de woningmarkt te verschaffen. Zij bezetten te lang, soms zelfs ja ren, kamers die eigenlijk be doeld zijn voor studenten. Re den: ze verdienen te veel voor de sociale woningmarkt en te weinig om in de particuliere sec tor iets te kunnen vinden. Vaak verhuizen ze pas wanneer ze een partner vinden met wie ze gaan samenwonen. Tijdens Dutch Design Week in Eindhoven presenteerde bouw bedrijf Heijmans vol trots het huisje One. De eenpersoons wo ning van 45 vierkante meter kan in één dag worden opgebouwd én worden afgebroken. Het is daarom uitermate geschikt om braakliggend terrein (zoals ze het bij Heijmans noemen: pau zelandschappen) mee te bebou wen. Immers: als een definitieve bestemming is gevonden voor de plek, zijn de woningen als het moet in een dag weg. Heijmans heeft op Zeeburger eiland in Amsterdam de eerste twee prototypes voor de duur van een jaar staan. Geïnteres seerden kunnen er een paar nachten verblijven, in ruil voor hun verhaal op de site van Heij mans One. Hoewel de strak ge regisseerde gebruikersverha- len een wat eenzijdig positief beeld geven, hebben ze alle maal één ding gemeen: zo zelfstandig wonen is hon derd keer beter dan 's och tends opstaan in de chaos van een studentenhuis, waar je bij het ontbijt je huisge- noot tegenkomt die net terug is van een avondje stappen en jij op het punt staat naar je werk te gaan. De One is nog een leuk huisje ook. In de smalle, hoge woning is beneden de woonkamer met keuken, terwijl een vide ruimte biedt aan de slaapkamer. Dank zij de inrichting met designmeu bels van Hay en Mae Engelgeer, in combinatie met de houten af werking, tonen de prototypes dat het hip wonen is in een One. En met 750 euro huur is het Heijmans gelukt de kosten enigszins binnen te perken te houden. Ook de vaste lasten zul len meevallen dankzij de zonne panelen op het dak, die voldoen de elektriciteit moeten leveren voor normaal gebruik. Het idee voor een eenpersoons huis is, anders dan Heijmans wil doen geloven, niet zo nieuw en innovatief. Zo beschuldigde een aannemer uit Brabant Heij mans zijn idee te hebben ge bruikt, dat hij daar al in 2008 presenteerde. Ook architecten presenteren regelmatig vergelijk bare oplossingen. Zoals het Zweedse bureau Tengbom, dat al een dergelijk concept presen teerde. Het grote verschil van al die con cepten met de One van Heij mans is natuurlijk dat de laatste in staat is deze op grote schaal te produceren. Dit jaar nog met de eerste dertig woningen in Amsterdam, Rotterdam en Den Bosch. Alleen de locatie moet nog worden bepaald. Nu maar hopen dat de grondeigenaren ook mee willen werken. vrijdag 6 maart 2015 Wonen Acht jaar lang je huis verbouwen PAGINA 2 EN 3 De leermeester van Rietveld uit de schaduw PAGINA 4 EN 5 1 s e Eenpersoonshuis door Cor-Peter Pasma Eenpersoonswoning One biedt 45 vierkante meter leefruimte en kan in een dag worden gebouwd en afgebroken. In de smalle, hoge woning is beneden de woonkamer met keuken, terwijl een vide plaats biedt aan de slaapkamer, foto's DesignPress www.heijmans-one.nl www.tengbom.se reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46