CONSUMENT 41 iA Writer Meerkat Palabre Sheepop APP VOOR DE HEB Elke twee jaar een nieuwe smartphone? Straks niet meer. Dan vervang je zelf alleen bepaal de onderdelen van je modulaire smartphone. De eerste, van Google, komt er dit jaar aan. Stel je voor: een smartphone waarvan je zelf makkelijk de len kan verwisselen. Wil je van daag een betere camera of een accu die langer meegaat? Haal het ene onderdeel eruit en klik het andere erin. Dat is al bijna geen toekomstmuziek meer. Binnenkort in troduceert Google een smartphone die be staat uit modules (blokjes) die je zelf in een metalen behuizing kan vervangen. De gedachte: je koopt geen nieuwe smart phone als hij langzaam wordt, de batterij steeds minder lang meegaat of als het scherm kapot is. Je vervangt alleen de 'blok jes' waar je ontevreden over bent. Schuif de ene module eruit en de andere er in. Het voelt bijna als LEGO, bleek afgelo pen week in Barcelona waar een prototype van Google's 'Project Ara'-smartphone werd gedemonstreerd. De eerste fabrikan ten tonen concepten van de blokjes die ze voor Project Ara in ontwikkeling hebben. Later dit jaar volgt de sprong in het diepe voor de modulaire smartphone: Google start dan met de verkoop in Puerto Rico. Google heeft dat kleine land gekozen om dat er relatief veel smartphonebezitters en veel 4G-netwerken zijn. Bovendien ver wacht het bedrijf dat de bijzondere tele foon eerst aantrekkelijk is voor mensen die geen 700 euro willen of kunnen uitgeven aan een smartphone. De Project Ara-telefoon is ook bedoeld als een duurzaam alternatief voor de huidige smartphones, die we momenteel wel erg snel vaarwel zeggen. Maar de komende ja ren zal hij er nog niet zo mooi uitzien als normale telefoons. Het Project Ara-toestel heeft een stevige metalen behuizing met de basisonderdelen. In het 'skelet' van de telefoon zitten magneetjes die de modules stevig op hun plaats houden. Het mechanis me van het vastklikken voelt erg degelijk aan. In het stalen skelet dit ook een kleine accu, zodat het toestel zelfs aan kan blijven als de modules worden verwisseld. Het pro totype heeft ruimte voor tien plekken: acht achter en twee aan de voorkant. Er zijn verschillende groottes en diktes voor de modules. Dat maakt de telefoon uit eindelijk toch wat dik en zwaar. En elk blokje ziet er anders uit, zodat het toestel meer iets heeft van LEGO dan van een smartphone. Technisch is er straks veel mo gelijk, maar het oog wil ook wat. Het uitein delijke model wordt volgens Google nog wel wat dunner en mooier. Het succes van de modulaire smartphone hangt verder af van het aanbod van interes sante 'blokjes'. Google biedt straks een marktplaats waar goedgekeurde modules te koop zijn. Voor grote smartphonema- kers als Samsung, LG en HTC zou het een nachtmerrie zijn als de blokjestelefoon aan slaat. Ze kunnen dan minder nieuwe, com plete toestellen verkopen. Deze merken lij ken dan ook nog geen modules voor Pro ject Ara te willen maken. Het duurt nog wel even voordat de 'blokjes telefoon' echt bruikbaar is voor de gewone consument. En wanneer hij in Europa ver krijgbaar is, hangt af van Google's ervarin gen in Puerto Rico. Het eerste begin is wel intrigerend. In deze uitvoering wordt de te lefoon een soort Zwitsers zakmes, waar veel meer dan nu mee mogelijk is. Voor mensen die vroeger, of nog steeds, hun ei gen pc samenstelden is de modulaire smartphone ook aantrekkelijk. En wie weet, misschien gaan we hierdoor veel lan ger met hetzelfde toestel doen. WAT IS ER MOGELIJK? VRIJDAG 6 MAART 2015 De meeste mensen gebruiken Micro soft Office of Google Documenten om documenten te maken met hun smartphone of tablet. In de meeste ge vallen voldoen deze apps, maar voor degenen die hun focus en creativiteit maximaal willen behouden is er iA Writer. Deze app, die is gemaakt door het designbureau In formation Architects, wil je laten focussen Wr tPr op het schrijven en toont bij het opstar ten enkel een witte achtergrond. Met een fraai lettertype en speciale focusmodus, waardoor al leen je huidige zin zwart is en de rest van de tekst wazig, probeert iA Wri ter je productiviteit te stimuleren. Daarnaast is een koppeling met cloud- dienst Dropbox aanwezig, waarmee je al jouw schrijfsels snel in de doud kunt opslaan en via andere apparaten met iA Writer kunt openen. iA Writer, 4,99 euro in Playstore en iTunes Live video streamen is de afgelopen ja ren enorm in populariteit gestegen. Dat komt grotendeels door de nieuwe diensten die livestreaming zo gemak kelijk maken. Meerkat, eveneens zo'n nieuwe dienst, richt zich op Twit- ter-gebruikers. Bij Meerkat log je in met je Twitter-profiel, drukt op de knop en vervolgens ben je de beelden van de camera van je smartphone live aan het streamen. Het webadres van de stream wordt met al je Twitter-vol- gens gedeeld, zodat zij naar de video- stream kunnen kijken. Bij het opzet ten van een Meer- kat-stream is het mo gelijk om een titel aan de livevideo te ge ven en kunnen ande ren op jouw livevideo reageren. Daarmee is Meerkat een simpele oplossing voor mensen die graag iets live willen uitzenden met hun smartphone of tablet. Meerkat, gratis voor iPhones en iPads Palabre is een RSS-lezer waarmee je het nieuws van verschillende websites in één app kunt volgen. Je voegt hand matig jouw favoriete websites toe en de RSS-app toont nieuwe artikelen zo dra ze op de website verschijnen. De ze nieuwe artikelen verschijnen bij Pa labre in een aantrekkelijke blokkenin- terface waarbij artikelen met titel, fo to en een samenvatting in de app wor den getoond. Als je op een artikel drukt, wordt het blokje vergroot en ®kun je de volledige tekst lezen. Via een knop heb je vervol gens de mogelijkheid om het artikel te de len met anderen. Ook biedt Palabre een donkere nachtmo dus aan, waardoor je ook comfortabel in de avond artikelen kunt lezen. Palabre, gratis voor Android door Lindy Jense Na de populariteit van Flappy Bird is het recept voor zo'n gamehype be kend: bedenk een lastig spelletje dat simpel oogt en laat mensen een zo hoog mogelijk score behalen. Diezelf de regels hanteert Sheepop, dat moge lijk een nieuwe gamehype wordt. In Sheepop is het de bedoeling dat je een schaap van de ene naar de andere pi laar laat springen. Dat doe je door het schaap via een swipe- beweging te lanceren en tijdens het swipen richting te ge ven aan de sprong. Sheepop, gratis voor Android-toestel- len, iPhones en iPads Telefoon Zwitsers zakmes als door Tonie van Ringelestijn, foto Google reageren? consument@depersdienst.nl Meerdere fabrikanten werken aan modules voor Google's Project Ara-smartphone. Het Amerikaanse bedrijf Yezz heeft er zelfs tien tallen in ontwikkeling, bijvoorbeeld met snellere processors en cameramodules, waaronder eentje die beeld in 360 graden rond het toestel kan vastleggen. Ook voor de achterkant heeft Yezz nieuwe toepassin gen, zoals een cover met een ingebouwd schermpje met elektronische inkt, of een zonnepaneeltje waarmee het toestel is op te laden. Fabrikant Sennheiser komt onder meer met een module die het mogelijk maakt om dankzij twee koptelefoonaansluitingen met zijn tweeën tegelijk te luisteren. Toshiba maakt een blokje met een betere camera. En voor medische toepassingen heeft het bedrijf Lapka zeven modules in ontwikke ling, zoals sensoren die koolmonoxide of fijnstof meten en een glucosemeter. Dat pa tiënten straks zelf metingen kunnen doen met hun telefoon is een van de interessante mogelijkheden van de modulaire smart phone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42