66 We moeten ons realiseren dat vliegtuigen de enige wapens waren voor de geallieerden ZEELAND 33 VLIEGTUIGVERLIEZEN ^^nhgMg"n IN ZEELAND #Duits TUSSEN 1940-1945 lands van 24 op 25 april. Maar liefst 637 vlieg tuigen, Lancasters, Halifaxes en Mos quito's, gingen op weg naar Karlsru he. De Duitser Wolfgang Schnaufer claimde een Lancaster te hebben neer geschoten die om 2.33 uur in Zee stort te ter hoogte van Westkapelle. Piloot Antoni Woch en bemanningsleden Ludwik Kurowski, Wladyslaw Pruss, Wladyslaw Karalun, Karol Kryziak, Michael Wijtyk en Jozef Walecki, kwa men om. De Polen in het vliegtuig leg den een lange, moeizame weg af naar hun graf. Ze vochten al in 1939 tegen de Duitsers in eigen land, om al vech tend uiteindelijk in Engeland terecht te komen, waar ze werden getraind en opgeleid. Zeven van hen sneuvelden dus in Zeeuwse wateren. Door de digitalisering van bijna alles, wordt het streven bereikbaar om alle namen van omgekomen vliegers aan de plaats te plakken waar ze gesneu veld zijn. Voor deze mensen komt dat het dichtste bij een graf maar voor mensen die in het water aan hun ein de kwamen, is die troost schraal. Hoogerhuis: „In Harderwijk is al een aantal jaren geleden een monument onthuld voor bemanningen die tij dens de Tweede Wereldoorlog in het IJsselmeer zijn omgekomen. Dat is een fantastisch initiatief want voor al die onbekende graven staat nu iets tastbaars." Volgens Hoogerhuis is dat niet alleen belangrijk voor nabestaan den maar ook voor wie vrij en blij in het gebied leeft. „Vooral nu in de discussie vraagte kens worden gezet bij de massale bombardementen van Duitse steden, moeten we ons realiseren dat de vlieg tuigen tot de landing in Normandië vrijwel het enige wapen waren voor de Westelijke geallieerden." Volgens Hoogerhuis is het dan ook goed dat in Engeland drie herdenkingsplaatsen zijn gemaakt voor gesneuvelde beman- ningen in de Tweede Wereldoorloog, in Londen Runnymede en in Wicken- by. Toch zou een Zeeuws monument, zo als dat in Harderwijk, de herdenking persoonlijker kunnen maken. Dichter bij het ontbrekende graf. Het streven van De Heemkundige Kring De Bevelanden past precies in dat van Wings to Victory, de stichting die al jaren bezig is met het in kaart brengen van de luchtoorlog die zich boven Zeeland heeft voltrokken. Be kend is waar het luchtafweergeschut, de zogenaamde Flak, heeft gestaan. Op die plaatsen zijn veel bommenwer pers neergeschoten op de terugweg naar Engeland. Maar de Duitsers docu menteerden hun successen zorgvul dig en ook van de kant van de gealli eerden zijn stapels documenten be schikbaar. Door op de website alle be- schibare feiten, foto's, verhalen en da ta te rangschikken, heeft Wings to Victory in zekere zin al een monu ment opgericht. Toch lijkt er behoefte aan iets tast baars; een plek waar nabestaanden naar toe kunnen en waar met enige re gelmaat herdenkingsbijeenkomsten kunnen worden gehouden. Dat illustreren de bestaande monu menten voor vliegtuigbemanningen en de graven van gesneuvelde vlie gers van wie de stoffelijke overschot ten op het Zeeuwse land zijn gevon den en geborgen. Regelmatig worden die nog bezocht door nabestaanden. Van de gesneuvelden die op het land konden worden geborgen zijn er veel herbegraven. Vooral Duitsers en Ame rikanen hebben hun vliegers naar huis gehaald of hen later te herbegra ven op militaire erevelden. Voor degenen die in het water hun einde vonden, zit dat er dus niet meer in. Een enkeling is aangespoeld of door vissers uit het water gehaald, zoals Henry Linton Millward, een RAF-man, die op de Algemene Be graafplaats in Renesse ligt. Nog altijd verzamelt Wings to Victo ry tastbare herinneringen. Wrakstuk ken, hoe klein ook, kunnen in combi natie met de vindplaats een schat aan feiten opleveren, die tot nu toe onbe kend waren of waaraan getwijfeld werd. Een voor de hand liggende plaats voor een plaquette is het Vlieg veld Midden-Zeeland, waar Wings to Victory in een nissehut een klein mu seum heeft. VRIJDAG 6 MAART 2015 O Brits (RAF) 9 VS(USAA) Een Britse Lancaster bommenwerper foto's Thinkstock verdienen monument Otto Hoogerhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34