De Heemkundige Kring De Bevelan den vindt het hoog tijd voor een plaquette voor de vliegers van WOU 66 In Harderwijk is een monument onthuld voor de vliegers die in het IJsselmeer omkwamen 32 ZEELAND LUCHTOORLOG BOVEN ZEELAND Het is moeilijk te bevat ten, maar Zeeland en de wateren rondom, vor men in feite één groot, nagenoeg ongemar keerd graf. Een blik op het kaartje dat de Stichting Wings to Victory mini- teus heeft samengesteld, doet het be sef nog niet eens in zijn volle omvang doordringen. Want elk stippeltje sym boliseert niet alleen een vliegtuig dat gedurende de Tweede Wereldoorlog neerstortte, je moet er ook minstens één omgekomen bemanninglid bij denken. Veel vliegtuigen hadden een beman ning van meerdere personen. De Lan casters en Halifax-toestellen waarvan er honderden in en rond Zeeland neer stortten, vlogen met zeven man en Mosquito's hadden twee man aan boord. In de jachtvliegtuigen, boven Zeeland, vooral Duitse Heinkels, vloog alleen de piloot. Als we de voorzichtige schatting van Wings to Victory volgen, zijn er meer dan 1200 bemanningleden van vlieg tuigen omgekomen, zonder dat hun stoffelijke resten een herkenbare plaats hebben gekregen. „Hoog tijd om daar nu wat aan te doen", vindt Otto Hoogerhuis van de Heemkundi ge Kring De Bevelanden. „Er zijn wel monumenten in Zeeland op plaatsen waar vliegtuigen crashten en waar dik wijls de namen van piloten en beman ningen bekend zijn." Hoogerhuis noemt Waarde, Yerseke, Nieuwdorp, Heinkenszand, Zoutelande en Aagte- kerke. „In Zeeuws-Vlaanderen zijn monumenten in Sluiskil, Philippine en Emmadorp. Dat is natuurlijk prach tig en vooral ook dat scholen soms die monumenten adopteren. Maar als het gaat om alle vliegers die op Zeeuws grondgebied neerstortten of werden aangeschoten, blijft het natuurlijk maar een fractie. Daarom lijkt ons een plaquette, bijvoorbeeld in de buurt van Vliegveld Midden-Zeeland, op zijn plaats." Hoogerhuis illustreert de overweldi gende hoeveelheid aan vermiste vlie gers met twee gedocumenteerde ge beurtenissen. In de nacht van 8 op 9 juli 1943 vlogen 282 Britse Lancasters en 6 Mosquito's naar Keulen om de stad te bombarderen. Een van de toe stellen werd al op de heenweg door een Duitse nachtjager neergeschoten. De piloot van de nachtjager, Wilhelm Schneidewind, claimde om twintig voor één een Lancaster te hebben neergeschoten boven de monding van de Westerschelde. Vijf minuten later zond het getroffen toestel een nood signaal uit. Het toestel stortte even na dien ten zuidwesten van Schouwen in zee. De lichamen van piloot R. Fle ming, en de bemanningsleden J. Bar ret, A. Sharman, S. Connef, F. Powell, D. Stevenson en J. Johnson, werden nooit gevonden. Dat lang niet alle vliegtuigen onder het Engelse Bomber Command wer den bemand door Britse vliegers, blijkt uit een gebeurtenis in de nacht Otto Hoogerhuis van de Heemkundige Kring De Bevelanden foto Marcelle Davidse Omgekomen vliegers door Mieke van der Jagt Otto Hoogerhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33