Terug naar Tref Middelburg begint met bouw nieuwe woonwijk Nieuwe Oranjevereniging geeft in Westkapelle impuls aan Koningsdag Breder en veiliger 30 WALCHEREN Barcodes Het Zeeuwse Landschap brengt experimenteel miljoenenproject onder in natuurgebied bij Breskens. Horeca op Walcheren Op vrijdag 27 maart wordt in café 't Hart van Middel burg een reünie ge houden door en voor oud-medewerkers van Tref- center en Maxis. Het is deze maand respectievelijk 41 en 26 jaar geleden dat die Middelburgse supermarkten werden geopend in het pand aan Pottenbakkerssingel 2, waar nu Albert Heijn is geves tigd. Het idee voor de reünie ontstond in een besloten groep voor oud-medewerkers op Facebook, die begin februari werd aange maakt door Anne Bosschaart. Ik volg die groep met veel belangstel ling. Ten eerste omdat ik zelf, als scholier, ooit ook voor het con cern werkte; ten tweede omdat ik voor Middelburg Dronk al een paar jaar op zoek was naar foto's van het interieur van de super markt. Trefcenter staat al drie jaar op de website, omdat er van meet af aan ook een goedbezocht res taurant bij hoorde. Het valt me op dat oude foto's van het pand op Facebook altijd buitengewoon veel nostalgische reacties oproe pen. Alleen de kiekjes van het voormalige zwembad Poelendaele overtreffen die van de super markt in populariteit. De nostal gie gaat bij velen zelfs zo ver dat zij na al die jaren thuis nog steeds zeggen dat ze 'even naar Tref gaan' als het tijd is voor bood schappen bij Albert Heijn. Maar ondertussen hadden wij tot voor kort alleen de beschikking over oude krantenknipsels en een paar foto's van het pand. De Face- bookgroep van Anne heeft daar verandering in gebracht. De groep telt inmiddels bijna driehonderd leden, die massaal oude foto's zijn gaan scannen om ze onderling te delen. We waren er uiteraard als de kippen bij om toestemming te vragen voor hergebruik op onze website. Dat bleek gelukkig geen probleem te zijn. Met de foto's komen ook de mooie verhalen los. De een herin nert zich alle ongein van de kaas afdeling, de ander vertelt lachend over die ene medewerker die me nig vrouwelijk collega wist te ver leiden tot romantische affaires achter de schermen van de super. Ik heb zelf helaas niet zo veel ver halen. Ik werkte slechts een half jaar voor Maxis, als vakkenvuller. Wat me daarvan nog het best bij staat is de ongeschreven regel van toen: als je bij het uitladen van de rolcontainers schade veroorzaakte aan het verpakkingsmateriaal, dan mocht je best snoepen van de producten. Het was dus logisch dat veel vakkenvullers enorme messen bij zich droegen, waar mee ze, met de regelmaat van de klok, te diep staken in een doos chips of een pak koekjes. Dat lesje pikte ik snel op. Ik kocht bij Brammetje Dump een mooi, groot zakmes en meldde me de dag daarop bij ploegchef Willem, stiekem hopend dat ik die avond de chocolade of borrelnootjes mocht aanvullen. Dat liep anders dan ik had gehoopt. „Jij helpt van avond bij de dierenvoeding", hielp Willem me uit de droom. Zat ik daar met mijn mooie mes, tussen de blikken Bonzo en Whiskas. Ik zou daar drie maan den blijven zitten bovendien. De verhalen van anderen zullen ongetwijfeld sterker zijn, daar in 't Hart van Middelburg. Bier en wijn doen nu eenmaal wonderen, wat dat betreft. Wij gaan dus ze ker even kijken de 27e. En luiste ren. Het bouwrijp maken moet voor de zomer klaar zijn, aldus de ge meente Middelburg. Volgens wet houder Chris Dekker begint pro jectontwikkelaar Novaform dit jaar met de bouw van huizen. „Ook andere investeerders zijn geïnteresseerd, bijvoorbeeld voor levensloopbestendige of energie zuinige woningen." Rittenburg wordt een grote wijk, grenzend aan het Park Tooren- vliedt, de Koudekerkseweg, de Stromenweg en de Grevelingen- BRESKENS - Het kustlaboratorium, het ambitieuze proefproject van Het Zeeuwse Landschap, komt in Waterdunen. Volgens directeur Marten Hemminga past het pri ma in het natuur- en recreatiege bied dat momenteel tussen Bres kens en Groede wordt aangelegd. Het Zeeuwse Landschap presen teerde het plan voor het kustlabo ratorium in 2010. Idee is om zilte kweek en teelt van planten, krui den, schaaldieren en vis op het land mogelijk maken in een land schappelijk aantrekkelijke omge ving. Toen de organisatie 6,25 mil joen euro kreeg uit het Droom- fonds van de Postcodeloterij, kon de zoektocht naar een geschikte locatie beginnen. Na een korte flirt met Noord-Be veland werd het vizier gericht op Burghsluis. De plannen daarvoor waren verge vorderd, maar liepen vorig jaar als nog spaak, omdat de landbouw- en schelpdierensector vreesden voor zaken als verzilting en ver vuild 'afvoerwater' in de Ooster- schelde. Als nieuwe locatie kwam al snel Waterdunen in beeld, vertelt Mar ten Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap. „In 2010 was dat nog te vroeg. Toen was er zelfs nog politieke discussie over het wel of niet doorgaan van Waterdunen. Maar nu wordt het project uitgevoerd, wij gaan het natuurgebied behe ren, en we hebben inmiddels een beheerboerderij in het gebied. Bo vendien biedt het inpassingsplan voor Waterdunen de mogelijk heid om 30 hectare te gebruiken voor zilte teelt." In het kustlaboratorium krijgen ondernemers de kans aan de slag te gaan met zilte kweek. Het kustlaboratorium wordt van af volgend jaar aangelegd. ROTONDE straat. Het is de oude locatie van Arduin en het asielzoekerscen trum. Vanwege de onzekerheid op de woningmarkt wordt de nieuwe wijk in twee fases ontwik keld. Het noordelijke deel, tegen Toorenvliedt aan, is het eerst aan de beurt. Later volgt het zuidelij ke deel, aan de kant van de Greve- lingenstraat en de Stromenweg. Hoeveel woningen in Rittenburg worden gebouwd, hangt ook af van de vraag naar nieuwe huizen op die plek. De eerste fase biedt ruimte voor pakweg honderd wo ningen en appartementen. De ge meente heeft veel flexibiliteit in gebouwd in het project om aan specifieke wensen van kopers en bouwers tegemoet te komen. Zo is het mogelijk om op één grote kavel één huis te bouwen, maar ook twee huizen onder één kap. Vorig jaar nog dreigde de Oranje vereniging het bijltje er bij neer te gooien. De oude garde sloeg alarm omdat het niet lukte nieu we medewerkers te vinden. Dat lukte horeca-ondernemer Jeroen de Witte inmiddels wel. Behalve een nieuw bestuur is er nu ook een stevige vrijwilligers- groep. „Waar voorheen de activi teiten niet aansloten op die van de ondernemers, doen we er nu alles aan van de dag één groot ge zamenlijk feest te maken", zegt de nieuwe secretaris-penning- meester Linda Minderhoud-Re- wijk. „We willen ervoor zorgen dat er voor iedere leeftijdscatego rie wat te doen is." Daartoe wordt voor het eerst ook nauw samengewerkt met de on dernemers. De gemeente Veere honoreerde het nieuwe elan met wat extra subsidie. Voor het eerst sinds jaren is het dorp straks ook weer met vlagge tjes versierd. De oude waren ver sleten. Hoewel de gemeente wei gerde ook nog eens geld te stop pen in nieuwe vlaggetjes, trokken de ondernemersvereniging en de dorpsraad er gul de beurs voor. Op het uitgebreide feestprogram ma staan Zeespelen en Zandspe- len voor zowel kinderen als oude re jeugd, knutselen voor de klein tjes, een zeskamp voor 16-plus- sers en een rondgang met een pi- ratenschip met muntenschat. Er wordt een Koningsontbijt ge serveerd. 's Avonds treedt shanty- koor de Dekzwabbers op. Er is ook een kleedjesmarkt en een bra derie. Meer info: oranjeverenigingwestka- pelle.nl door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Kustlab komt in Waterdunen http://www.middelburg- dronk.nl/wiki/Trefcenter door Maurits Sep MIDDELBURG - Aan de westrand van Middelburg worden binnen kort de eerste kavels bouwrijp ge maakt voor de nieuwbouwwijk Rit- tenburg. Op 11 april is een ver koopdag gepland. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Om de noordelijke rotonde op het viaduct over de A58 bij Mid delburg veiliger te maken, moet die ook breder worden. Het eerste pakket zand is de afgelopen weken tegen het talud gelegd en mag zich nu zetten. Daarop komt over een maand een tweede pakket. De rotonde wordt in het na jaar op dezelfde manier aangepakt als de rotonde aan de zuidelijke kant van het viaduct, foto Ruben Oreel door Henk Postma WESTKAPELLE - Ook Westkapelle ziet er voortaan weer feestelijk uit op Koningsdag. Sterker, het pro gramma krijgt nieuwe, stevige im pulsen. IVHiilngtn-Osttl ivtm 0-9990 Vlliiingen-Oo HJvtns 0-9990

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31