Vreemde gasten Groep maakt amok in hotel Arion in Vlissingen Een wel heel zure mosterd na de maaltijd commentaar Vrijgelaten ZEELAND 27 De kleine religieuze groep rond de om streden rabbijn Elie- zer Berland kiest Zeeland als plaats van samen komst. Probleem? De ortho dox-joodse Berland wordt in Is raël verdacht van ontucht. Het is aan zijn volgelingen of zij nu bijeenkomsten met de man wil len houden. Berlands groep wordt in Zee land met argusogen bekeken. Gezien de verdenking tegen hun leider is dat niet zo vreemd. Ook de ongeregeldhe den van gisteravond bij het Vlissingse hotel Arion en eerde re probleempjes bij een bijeen komst in Heinkenszand spre ken niet hun voordeel. Toch past hier grote terughou dendheid. Pas al Berland in Is raël voor de rechter komt, zal blijken of hij schuldig is. Ondertussen is het niet ver standig hem en zijn volgelin gen te stigmatiseren. Zij probe ren slechts de vrijheid van godsdienst te gebruiken. Dat moet in alle wederzijdse rede lijkheid mogelijk zijn. VLISSINGEN - Als iemand dwars- door het dak van het restaurant springt, is het voor eigenaar Jerry van Zuijlen van het Vlissingse ho tel Arion genoeg. „Eruit. Ieder een." Ineens staan er donderdagmiddag drie bussen vol volgelingen van rabbijn Berland op de stoep van zijn hotel. Om Poerim te vieren. „Ze zeiden dat ze hadden gereser veerd." Maar wat het personeel ook kijkt, geen reservering. Die is, blijkt later, ook nooit gemaakt. Als de wachtende menigte het res taurant in wordt gedirigeerd, loopt het uit de hand. Een paar volgelingen kruipt achter de bar om zelf een drankje te pakken en er worden vernielingen aange richt. Eén klimt via een noodtrap op het platte dak van het restau rant, springt door een lichtkoepel en valt 2,5 meter naar beneden, dwars door het systeemplafond. De politie is er in een mum van tijd, sluit de boulevard voor het verkeer af en ontruimt het restau rant en de lobby van hotel Arion. De volgelingen met pijpenkrul len, baarden en keppeltjes dan sen, zingen, maken buigingen en 'praten met God'. Het duurt even voordat opgetrommelde bussen vertrekken, omdat niemand wil betalen. Als de groep dan toch ver trekt, wordt in het hotel de scha de opgenomen. „Ik ben al 32 jaar ondernemer, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Het is niet de eerste keer deze week dat de groep huishoudt. Woendag kwamen de volgelingen bijeen in zalencentrum De Sten- ge in Heinkenszand voor een rel- gieuze avond. Een bijeenkomst die manager Louw Wielemaker niet snel zal vergeten. „Op het mo ment dat de volwassenen gingen bidden, werden de kinderen aan hun lot over gelaten", zegt hij „Ik heb extra mensen moeten inscha kelen om toezicht te houden." Van vuilnisbakken hebben de or thodoxe Joden volgens Wielema ker nog nooit gehoord. Ze lieten een enorme bende achter, met extra schoonmaakkosten tot ge volg. De manager zegt dat de groep de komende weken niet meer welkom is. De bezetting laat dat niet toe. „Ik wil deze mensen absoluut niet samen hebben met andere gebruikers." Voor de toe komst sluit Wielemaker niets uit. „Maar dan zullen er harde afspra ken gemaakt moeten worden." De Borselse burgemeester Jaap Ge- lok zegt dat hij zijn collega's in de provincie heeft ingelicht over het feit dat de groep mogelijk kan op duiken. Hij houdt de situatie so wieso nauwlettend in de gaten. Gelok zegt in principe niet tegen de aanwezigheid van de ortho doxe Joden te zijn, zolang ze het niet te bont maken. „Ze zijn on aangepast en kunnen zomaar in eens door je voortuin lopen. Maar het moet niet te gek worden." Volgens Gelok verblijft de rabbijn zelf niet op het bungalowpark. „Hij zit in Amsterdam en komt af en toe naar Zeeland voor een bij eenkomst, zoals in De Stenge." TERNEUZEN - De twee vrouwen, die maandag- en woensdagoch tend in Terneuzen en Westdorpe zijn aangehouden in verband met twee schietpartijen in Terneuzen, zijn gistermiddag vrijgelaten. Dat meldde de politie. De vrouwen blijven nog wel verdachten. MIDDELBURG - Wel heel zure mos terd na de maaltijd, noemde SP-Statenlid Jeroen van Dijen de ze week de opgelaaide discussie rond de vertrekregeling voor pro- vicieambtenaren. Op 1 januari 2013 gingen zo'n 160 ambtenaren met betaald verlof: tot hun pen sioen krijgen ze 70 procent van hun laatst genoten salaris. Omdat het volgens de Belasting dienst om een verkapte vut-rege- ling gaat, moet de provincie een boete betalen van 16 miljoen eu ro. De provincie vocht de boete aan en bracht daarmee de kwestie - onbedoeld - opnieuw in de aan dacht. Voor de PZC-redactie was het aanleiding om de berekening achter de Non-Activiteits Rege ling (NAR) nog eens tegen het licht te houden. Wat als de provin cie nu eens had besloten tot een vacaturestop? Kan niet want dat duurt te lang en is te duur, klonk in 2012 in de Abdij. Echter, de re kensom toont aan dat in de hoog uit tien jaar waarin de inkrim ping dan zijn beslag had gekre gen, de provincie een paar mil joen goedkoper uit was geweest ten opzichte van de NAR. Boven dien had tegenover de doorbetaal de salarissen ook werkzaamhe den gestaan. De schok binnen de organisatie van het plotseling en tamelijk wil lekeurig ver trek van een kwart van alle werknemers had zich dan ook niet voorge daan. Dat niet alles even soe peitjes verliep na r januari 2013 is niet eens een publiek geheim. De NAR valt slechter uit ten op zicht van natuurlijk verloop door de boete. Maar daar is die boete ook juist voor bedoeld, betoogde hoogleraar arbeidsrecht Evert Ver hulp, die in de PZC van zaterdag gehakt maakte van het provincia le personeelsbeleid. Vandaag mag gedeputeerde Ge orge van Heukelom het nog eens uitleggen aan de Statenleden. Is dat, zoals Van Dijen bitter zei, mosterd na de maaltijd? Je kunt toch moeilijk al die vertrokken ambtenaren terugroepen? Het is voor de Staten in elk geval van be lang duidelijkheid te krijgen over wat de NAR nu werkelijk kost en hoe lang de financiële polsstok van de provincie is. Dat geldt ze ker ook voor de mogelijke gevol gen van de tot nu toe verzwegen juridische procedure die zes oud ambtenaren hebben aangespan nen tegen de riantere overeen komsten die in 2012 met twee ex-directeuren zijn gesloten. De Statenleden praten vandaag ook over de fusie van Zeeuwse Bi bliotheek en Scoop, die in belang rijke mate door de provincie wor den gefinancierd. Er zijn duidelij ke raakvlakken met de NAR-kwes- tie. De fusie heeft eind vorig jaar geleid tot het vertrek van 29 mede werkers van 59 jaar en ouder. Dat kost bijna vijf miljoen euro, 1,2 miljoen euro meer dan begroot. De kosten zijn mede opgelopen doordat ook in dit geval een fisca le boete moet worden betaald, van 1,5 miljoen euro. VRIJDAG 6 MAART 2015 De volgelingen van de rabbijn zijn veel buiten en lopen veelal in groepen door het bungalowpark. Ze bidden ook samen buiten, foto Marcelle Davidse door Jeffrey Kutterink en Rob Paardekam O VAN DEN DONGEN Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365 ANALYSE door Rolf Bosboom en Theo Giele George van Heukelom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27