Zeehondje Spelen en meten is weten Leden PvZ staan achter royement almanak Dafne Schippers doet atletiek op haarmanier Het eenpersoonshuis Wonen 32 en 33 ZEEUWS-VLAANDEREN Heemkundige Hoogerhuis wil monument voor vliegers Het Zeeuwse Landschap brengt experimenteel miljoenenproject onder in natuurgebied bij Breskens. VRIJDAG 6 maart 2015 25 BRESKENS - Het kustlaboratorium, het ambitieuze proefproject van Het Zeeuwse Landschap, komt in Waterdunen. Volgens directeur Marten Hem- minga past het prima in het na tuur- en recreatiegebied dat mo menteel tussen Breskens en Groe- de wordt aangelegd. Het Zeeuwse Landschap presen teerde het plan voor het kustlabo ratorium in 2010. Idee is om zilte kweek en teelt van planten, krui den, schaaldieren en vis op het land mogelijk te maken in een landschappelijk aantrekkelijke omgeving. Toen de organisatie 6,25 miljoen euro kreeg uit het Droomfonds van de Postcodelote rij, kon de zoektocht naar een ge schikte locatie beginnen. Na een korte flirt met Noord-Be veland werd het vizier gericht op Burghsluis, op Schouwen. De plannen daarvoor waren vergevor derd, maar liepen vorig jaar als nog spaak, omdat de landbouw- en schelpdierensector blijven vre zen voor zaken als verzilting en vervuild 'afVoerwater' in de Oos- terschelde. Als nieuwe locatie kwam al snel Waterdunen in beeld, vertelt Mar ten Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap. „In 2010 was dat nog te vroeg. Toen was er zelfs nog politieke discussie over het wel of niet doorgaan van Wa terdunen. Maar nu wordt het pro ject uitgevoerd. Wij gaan het na tuurgebied beheren, en we heb ben inmiddels een beheerboerde- rij in het gebied. Bovendien biedt het inpassingsplan Waterdunen de mogelijkheid om dertig hecta re te gebruiken voor zilte teelt." In het kustlaboratorium krijgen ondernemers de kans aan de slag te gaan met zilte kweek. Er ko men bassins voor producten als vis en schelpdieren en eromheen percelen voor zilte kruiden en planten. Grote uitdaging is het ge bied er ook aantrekkelijk uit te la ten zien. „Ecologie en economie botsen vaak. We willen hier juist dat die twee elkaar versterken." De lat ligt daarbij nog hoger dan eerder in Burghsluis, beseft Hem minga. „Waterdunen trekt tien duizenden toeristen. Die moeten dit dus móói vinden." Het kustlaboratorium, dat in het zuidelijke deel van Waterdunen komt, krijgt ook een educatieve functie. „We zoeken onderne mers die van ons een lap grond willen huren. Die moeten bereid zijn iets van hun werk te laten zien aan bezoekers." Het vinden van geïnteresseerden is geen pro bleem, verwacht Hemminga. „We gaan in gesprek met mensen die interesse hadden voor een plek in Burghsluis. En we hadden al con tact met ondernemers die, zelfs zonder kustlaboratorium, graag in Waterdunen met zilte kweek en teelt aan de slag wilden. Dus dat komt wel goed." Het kustlaboratorium wordt van af volgend jaar aangelegd. WATERKWALITEIT VLISSINGEN - De leden van de Par tij voor Zeeland steunen unaniem het besluit om Marijn de Koeijer uit Yerseke uit de partij te gooien. De Koeijer stond op de derde plek voor Provinciale Staten. Het be stuur royeerde hem wegens het sturen van vrouwonvriendelijke mails. De Koeijer zegt dat zijn ad vocaat gisteravond in de extra ver gadering geen verklaring mocht uitspreken. Partijvoorzitter Mare Rijk: „Leden hebben erover ge stemd of een niet-lid bij de verga dering mag zijn." Ooit waren ze een plaag, toen een bedreigde diersoort met hoog knuf felgehalte en nu zijn er weer zo veel dat we borden 'Pas op voor overste kende zeehonden' moeten plaatsen. Sinds de stichting A Seal in Stellen dam is opgericht, bericht deze krant regelmatig over de vrijlating van groepjes van deze zeezoogdieren. Daar komen steevast honderden be langstellenden op af. De adoptie-ouders van deze dieren krijgen dan de eer de hondjes uit het transportkrat te laten. Hoe men selijk zij 'hun' zeehond zien, blijkt uit het bericht van de familie Van A.: „Wij hebben zeehond Renske in besloten familiekring vrijgelaten op het strand van Ouddorp." In één dag opgebouwd en ook weer afgebroken komt in Waterdunen Kustlab door Martijn de Koning TERNEUZEN - Zit er verschil in smaak tussen kraanwater uit Nederland en uit België? Echt wel! Onder meer met dit smaakproefje testten tachtig kinderen uit de groepen 6, 7 en 8 van basisscholen uit Terneuzen, IJzendijke en Hoofdplaat gisteren de waterkwaliteit in de omgeving. Ze deden mee aan een project vanuit Hogeschool Zeeland, de opleiding Leraar Basisonderwijs (pabo) en Dow. Hierbij werd op verschillende plekken in Zeeuws-Vlaanderen het water getest en mochten ze proefjes doen in de Boerderij van Dow. Het mes snijdt aan twee kanten; belangrijke en tijdrovende watermetingen worden gedaan én kinderen krijgen fijn les buiten het klaslokaal. Naast de proefjes kre gen de kinderen allerlei uitleg over water. En het verschil tussen Nederlands en Belgisch kraanwa ter? In het Belgische tapwater zit veel meer chloor en dat proefje. Het lekkerst vonden de kinderen overigens het 'water' in het derde bekertje: 7-up. „Maar dat komt helaas niet uit de kraan!" foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25