Dizzieni Dizzieni Een vrouwelijke toekomst Dimitri Verhulst schreef twee Boekenweekge schenken. Slechts eentje, De zomer hou je ook niet tegen, voldoet als cadeau: een complete roman in 94 pagina's. „Dit is een goed boek." 18 DIZZIE 30 X Will1- Waanzinnig van boeken? OFFERS De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT Eerst dacht ik nog dat de jury met reden Jeroen Brouwers niet op de shortlist van de Libris Litera tuur Prijs had gezet. Voor de reuring. Opdat iemand 'Schan de!' kon roepen. Een rol die meteen werd opgeëist door schrijver Philip Snijder, die de keuze om niet voor Brouwers' roman te kiezen op Twitter meteen bestempelde tot 'een flagrant schandaal'. Het echte schandaal is niet dat de jury Brouwers' Het hout niet op waarde heeft weten te schat ten. Smaken verschillen. Het is het vederlichte juryrapport dat zorgen baart. Over wasmachines of auto's van dure merken die heel snel kapotgaan, wordt gezegd dat ze op maandag zijn gemaakt. Het juryrapport van de Libris Lite ratuur Prijs is hoogstwaar schijnlijk op maandagochtend om half acht geschreven, bij het aantreden van de onuitge- slapen ochtendploeg. Zeven Het echte schandaal is het vederlichte rapport van de Libris-jury ruime alinea's werden bijeen geharkt. Zoals iedereen kan na lezen op de website van de prijs meende de jury eerst te moeten melden dat 'steeds meer boeken komen met een leeslint of hun eigen, alvast door de uitgeverij meegelever de boekenlegger'. Uiteindelijk ging het dan wel één hele alinea lang over de in houd en zelfs over de literaire toekomst van Nederland. En die ziet er goed uit. 'De toe komst zal vrouwelijk zijn', want de oogst van 2014 heeft 'veel jonge, vrouwelijke debu tanten opgeleverd die niet al leen qua kwantiteit, maar ook qua literaire kwaliteit menig mannelijke vakgenoot ver ach ter zich lieten'. Na een jaar lezen, zal de jury wel precies weten waar die jon ge schrijfsters over schrijven. De jury: 'Terwijl jonge vrou wen ooit traditioneel het favo riete onderwerp vormden van ouder wordende kunstenaars, lijkt de blijmoedige conclusie gerechtvaardigd dat de rollen vandaag de dag omgekeerd zijn'. Drie keer heb ik deze zin gelezen. Daar staat dus dat hun onderwerp ouder wordende kunstenaars is. Geen wonder dat de jury vervolgens, naast twee vrouwen van 27 en 43, vier mannen nomineerde van gemiddeld 55 jaar. Word gratis lid van Dizzie.nl en win! De Offers Kees van Beijnum Hebbedingen voor leesfans Boekenweek duikt in waanzin literatuur Voor hem op tafel ligt de Linda. Dimitri Verhulst bladert door de glossy, op zoek naar een staaltje van de crème die een jonger uiterlijk belooft. Ver rek. Hij vindt het en smeert het spul en thousiast op zijn gezicht. 42 is hij; het zal een keer nodig zijn, toch? De Vlaamse auteur staat aan de vooravond van de Boekenweek. Een uitputtingsslag, zo wordt beweerd. Zo'n smeerseltje, met flink wat sigaretten en een paar glazen wijn per dag moeten volstaan. Net als bij de hoofdpersoon in De zomer hou je ook niet tegen, het Boekenweekgeschenk 2015 dat Dimitri Verhulst schreef. Je hebt een roman geschreven. Hoe krijg je dat voor elkaar in 94 bladzijden? „Er is geen geheim. Het is als wijn die lang in de kelder heeft gelegen. Het verhaal gaat over thema's zoals ouderschap en liefde die blijkbaar aan mijn botten blijven plakken. Ze zijn mij vertrouwd en ook terug te vin den in andere delen van mijn oeuvre. Veel was al overdacht voor ik eraan begon. Dat helpt bij het schrijven van een Boeken weekgeschenk, want de tijd om het te ma ken is toch kort." In mei vorig jaar begon Dimitri Verhulst aan het Boekenweekgeschenk waarin Pier re, begin 60, een vegetatieve imbeciele jon gen van bijna 16 ontvoert naar de Provence. Op de eenzame top van een berg vertelt hij deze Sonny het verhaal van zijn moeder. Hoe zijn grote liefde voor haar begon en eindigde, over haar intense kinderwens en zijn wetenschap dat hij nooit een goede va der zal kunnen zijn. Een wonderschoon verhaal van liefde, waarin Dimitri Verhulst met de hem vertrouwde thema's het ver haal rijkdom en diepgang heeft meegege ven. In een stijl die rauw en plat is, maar te gelijk prachtig van taal. Met welke wijn zou je 'De zomer hou je ook niet tegen' kunnen vergelijken „Gevaarlijk. Stel dat ik zou zeggen dat het Pomerol is, dan zou je denken dat je hem een aantal jaren in de kelder moet laten lig gen voordat je 'm kan gebruiken. Het is er waarschijnlijk wel eentje die je jong kunt drinken. Maar alleszins een rode. Géén wit te." Hij is tamelijk intuïtief te werk gegaan. „Toen ik wist wat ik wilde gaan vertellen, ben ik inspiratie gaan opdoen in mijn om geving. Het Ambassadehotel in Amster dam bijvoorbeeld. En brasserie Balthazar in Avignon. „Ook theater is er ingegleden, omdat ik die dagen middenin het festival van Avignon zat. Ik ging elke dag naar een voorstelling, dus werd de vrouw in het boek vanzelf ac trice. Dat Pierre uit de wereld van de klas sieke muziek komt, was gewoon gezelliger voor mij. Ik krijg sowieso al de vraag of het een autobiografisch boekje is. Als ik van Pierre een schrijver had gemaakt, had de le zer het zeer zeker als autobiografisch erva ren. Dat wilde ik niet." De theaterwereld heeft je vondsten in de schoot geworpen. Hij knikt. „Theater is gepassioneerd schep pen wat gedoemd is om te sterven", zegt hij. Zoals Sonny, de zoon van de actrice, geen lang leven wordt voorspeld. „Theater draagt de domme druk van de eeuwigheid niet", citeert hij zichzelf. „Ik kan bewonderend kijken naar theatermen sen die fantastische dingen maken in de wetenschap dat ze het drie weken doen en daarna niet meer. Daar is zoveel talent in gekropen en zoveel werk en dan," hij blaast een denkbeeldig veertje van zijn han den, „pfiff het is weg. „Dat is zo'n eerlijke manier van kunst ma ken. Uiteraard gaat alles kapot en wordt al les vergeten. Niks heeft het eeuwige leven. Goethe? Wie leest er nog Goethe? Goethe is de naam van een plein in Duitsland." Een aantal dingen is toevalligerwijs heel erg mooi in de plooi gevallen in dit boekje, zegt hij. „Het spel met de leeftijden, de link naar vinylplaten. Dat is eigenlijk heel erg makkelijk gegaan. Ik kreeg het ene ca deau na het andere. Dat becijfer je niet van tevoren." Sonny is een mismaakte jongen die wordt weg gestopt in een inrichting. Kinderen die worden weggedaan spelen vaak een rol in je boeken. „Sonny heeft hier de rol van psychoanalist. Hij is een muur met een oor. Je vertelt hem een verhaal en hij geeft niets terug. Pierre vertelt en heeft een aantal ideeën die ik zelf wel interessant vind. Pierre formuleert een paar zinnen waarvan ik denk: die zijn het waard om een halve dag over na te den ken. Bijvoorbeeld dat mannen lang zoon zijn, waar vrouwen moeders zijn. Of dat een man met twee vrouwen twee keer zo eenzaam is als een man met één vrouw. Dat prikkelt mij. Daar denk ik graag over na." Of het waar is? Hij kan het niet zeggen. „Daarvoor zou ik twee vrouwen moeten hebben. Maar het is wel een interessante denkrichting." Je hebt twee Boekenweekgeschenken geschre ven. Waarom is het deze geworden? „Het probleem met het andere boek dat ik had geschreven, was dat ik vond dat het niet paste binnen 94 pagina's. Ik deed het verhaal daarmee tekort. Het idee was te groot om in dit keurslijf te proppen. En het Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Ontdek nieuwe titels en deel jouw mening met andere enthousiaste lezers. Ga naar Dizzie.nl BLOG Oe zomer hou je ook niet tegen Dimitri Verhulst Tijdens de Boeken week van 7 t/m 15 maart gratis bij aankoop van min stens 12,50 euro aan Nederlandstali ge boeken. Iedere week in maart ver loot Dizzie.nl 30 boeken onder alle nieuwe leden. Word nu gratis lid en ontdek je nieuwe favoriete boeken! 11 - 2* ta De leukste boekencommunity van Nederland recensies boekennieuws blogs winacties Leesliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan allerlei boeken-hebbe- dingen. Dizzie.nl heeft er een aan tal verzameld. Zoals een superklei ne usb-stick met daarop driedui zend klassieke werken. NIEUWS Hoeveel gekte komt er voor in de we reldliteratuur? Dizzie.nl zoekt naar het antwoord, ingegeven door het thema 'Waanzin' van de 80e Boeken week. Die begint zaterdag 7 maart. Er zijn overal volop activiteiten. door Marjon Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18