Eenzaam ontsnapt ze DIZZIE 17 Hij is een icoon. Onze weerman, die de Zeeuwse bui ziet hangen. Jos Broeke maakte naam en heeft nu een eigen boek. De oude kaarten van Zeeland zijn in trek DE OUDE KAARTEN van ZEELAND Het laatste boekennieuws et dank aan Om roep Zeeland, na tuurlijk. Via de Zeeuwse radio en televisie werd Jos Broeke vanaf 1995 een Bekende Zeeuw. U weet wel, die man die met een strakke blik in de camera regen, wind, zon, mist en vorst aan de grond voorspelt. Het weer gaat ons aan het hart. Dus de voorspeller van het weer ook. Veel com motie was er toen Jos Broeke eind 2012 afscheid moest nemen als 'de weerman van Zeeland'. Sindsdien heeft het weer op de Zeeuwse omroep niet meer de in tensiteit en bevlogenheid, die we ge wend waren. Jos Broeke heeft zijn stiel nog wel opgepakt voor andere zenders, zoals CTV, maar het is toch niet meer je dat. Journalist Peter de Jonge moet aange voeld hebben dat er wel een verhaal, zelfs een boek in de weerman zat. Dat ligt er nu: Jos én het weer in Zeeland. Een heerlijk blader-, lees- en kijkboek. Op zich is het levensverhaal van Jos Broeke (Vlissingen, 1946) niet zo spannend. An ders gezegd: Jos is een innemende Zeeuw, die niet al te veel wereldschok kends meemaakt. Van kinds af aan in de ban van het weer, in 1968 in dienst van het KNMI, in 1979 aan het werk op het weerstation in Vlissingen, in 1995 op richter van Meteo Zeeland. Het boek boeit dan ook het meest als Jos over het weer vertelt. En meteorolo gische verzinsels met statistische gege vens onderuit haalt. Zo lezen we dat Den Helder meer zonuren heeft dan welke plaats ook in Zeeland. Dat is jam mer. Met enige vasthoudendheid kan nog wel worden beweerd dat Zeeland de zonnigste provincie van Nederland is. Het Zeeuwse licht laat hij gelukkig wel in stand, met dank aan de reflectie van het vele water. Jos Broeke blijkt een lief hebber van storm. Van kou daarentegen moet hij niet veel hebben. Dat strenge winters goed zijn voor de natuur is volgens hem onzin. Hij vertelt dat hij zelf last heeft gehad van depres sies. Dankzij medicijnen heeft hij die tijd achter zich gelaten. In die sombere periodes heeft hij wel eens uitgerekend wat de omroep hem voor een weerpraat- je op de televisie betaalde. Het bedrag van 16,06 euro hielp hem niet aan een zonniger kijk op het leven. Zijn homoseksualiteit komt aan bod. En zijn visie op de toekomst van de planeet aarde. Jos Broeke gaat graag mee op ex pedities naar de Noordpool. Daar ziet hij behalve vergiftigde ijsberen ook de gevolgen van de opwarming van de aar de: „Voor de planeet aarde zou het een zegen zijn als de mens zou verdwijnen. Maar ja, dat is voor onszelf niet zo aar dig en voor onze kinderen en kleinkin deren ook niet." Het is nog niet te laat. Geef Marga Minco (1920) ein delijk een grote prijs voor haar grootse oeuvre. Of nog beter meteen twee prijzen. Dat past bij haar, het wemelt in haar werk im mers van dubbelgangers, mensen die er noodgedwongen twee iden titeiten op na houden. Zelfs de naam waaronder ze schrijft, her bergt twee personages. Ze ging tot 1940 als Selma Menco door het leven, maar haar grootvader heette Minco. In 1943 werden haar ouders opgepakt, zij ontsnap te door toeval. Een van haar voor namen als onderduikster was Mar ga. Geen van beide namen wilde ze loslaten, en zo werd het Marga Minco. Stella uit De glazen brug heeft veel met de schrijfster gemeen. Ook door stom geluk ontkomen, met hulp van goedwillenden de Joden moord overleefd. Ze kreeg een persoonsbewijs op naam van Ma ria Roselier, een overleden jonge vrouw uit Avezeel in Zeeuws- Vlaanderen. Op de kaart zul je ver geefs zoeken naar dat dorp, zoals Marga Minco zelf in 1986 bij de presentatie van haar korte roman meldde. De naam van de vrouw is wel echt, ze ving die op tijdens een zomervakantie 'in een kleine badplaats in Zeeland'. Zogenaamd uit Zeeuws-Vlaande- ren, dat is heel in het kort de his torie van Stella. Ze moet zich de biografische feiten van Maria Roselier zo goed eigen maken dat ze zich met haar vereenzelvigt. Zozeer dat ze jaren later naar sporen van haar on bekende dubbelgang ster, bron van het per fecte persoonsbewijs, gaat zoeken. Avezeel blijkt trouwens in een heel herkenbaar Zeeuws-Vlaanderen te liggen, land van kreken, Terneuzen en Breskens, de veerpont naar Vlis singen. Fictie en feit, dat is de onbehaaglijkste dubbel ganger in het proza van Marga Minco. Achter al die verschrikkelijke ver tellingen schuilt de wrede werke lijkheid. Het drama van verhaalfi guur Stella is het drama van mil joenen echte mensen. Eenzaam ontsnapt ze en hoopt ze na de oor log op berichten. De gewoonste zin van deze schrijfster kan daar om verpletterend zijn, bijvoor beeld: 'Sinds Stella bij Het Rode Kruis om inlichtingen was gaan vragen en haar adres had achterge laten voor het geval men haar zocht, zat ze de hele dag met de deur open om op de bel te letten.' Marga Minco VRIJDAG 6 MAART 2015 TOP 5 VAN DE ZEEUWSE BOEKHANDELS IN FEBRUARI Uit de verkoopcijfers van de grotere Zeeuwse boekhandels over de afgelopen maand februari blijkt het boek De oude kaarten van Zeeland van Aad de Klerk het populairst. Niet zo verwonderlijk: het is een prachtige uitgave met kaarten waar je uren naar kunt kijken. Ook Andreas Oosthoek - voormalig hoofdredacteur van de PZC - gooit hoge ogen met zijn ro man Het relaas van Solie. Bart de Graaff, Caesar Hulstaert en Corine de Maijer spreken een breed publiek aan met Zeeuwen aan de Kaap. De derde roman van Jan Vantoortelboom - De man die haast had - blijkt kort na de presentatie ook een publiekslieveling. Stad en dorp. land en water in vier eeuwen cartografie SCHRIJF U IN OP ZEELANDGEBOEKT Schrijf u nu in op Zeeland Geboekt, het boekenweblog van de krant. Zo ontvangt u de nieuwste berichten over Zeeuwse boeken, tijdschriften en lezingen. Geef in het rechtse menu uw e-mailadres op en druk op bevestig. Dan krijgt u voortaan automatisch een mail als er een nieuw be richt op het weblog wordt geplaatst. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Jos blijft de weerman door Jan van Damme M DE GLAZEN Marga Minco (Breda, 1920) Titels (selectie): Het bittere kruid (1957) De val (1983) De glazen brug - geschenk boekenweek 1986 Constantijn Huygensprijs 2005 én het weer in Zeeland Jos én het weer in Zeeland Peter de Jonge 196 pagina's gebonden 19,95 euro Signeersessies: zaterdag 7 maart Drvkkery Middelburg 13.30-15.00 uur; vrijdag 13 maart De Vrijbuiter Oost-Souburg 15-16.30 uur; zaterdag 14 maart Paard van Troje Goes 15-16.30 uur. Jos Broeke: hier en daar een Zeeuwse bui. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17