Gala's als podium voor criminelen VERDIEPING 13 «M Jaren achter elkaar organiseer de Angelo Meola een kick- boksgala in de Pathmoshal in Enschede. Naar eigen zeggen zonder problemen. Vorig jaar mocht het niet meer van de burge meester. „Hij zei dat het gala een platform was voor criminele acti viteiten. Hij baseerde dat op de gasten aan de vip-tafels. Maar die zelfde mensen zitten ook bij voet balclub FC Twente en golfclub Boekelo", zegt Meola. De ene gemeente is streng als het om vechtsportgala's gaat, de ande re wat soepeler. Bij bestuurders zat de schrik er goed in na de schietpartij op een gala in Zijtaart in 2ot2, waarbij een dode viel. Een jaar daarvoor raakten door ko gels tien mensen gewond op een vechtsportevenement in Hoorn. Niet alle organisatoren zijn koos jer en de vele sportbonden en -bondjes maken het er ook niet overzichtelijker op. En dan zijn er nog topsporters die zich buiten de ring niet altijd netjes gedra gen. Zo is Badr Hari, volgens ken ners een van de beste kickboksers ter wereld, bepaald geen rolmo del. Door dat meten met twee maten bij gemeenten weten organisato ren niet waar ze aan toe zijn. „Het zou goed zijn als er één landelijk beleid komt", zegt voorzitter Jan van Looijen van de sectie ringcon- tactsporten van de Federatie Oos terse Gevechtskunsten (FOG). De voorstellen van sportminister Schippers voorzien daarin. Een groot probleem wordt vol gens Van Looijen de handhaving. „Een organisator kan bijvoorbeeld een brandschoon verleden heb ben, maar wie weet wordt hij in gehuurd door criminelen." Van Looijen en de zijnen probe ren sinds 2012 het wereldje te her vormen. Onder auspiciën van de FOG worden jaarlijks tussen de too en de 140 vechtsportevene menten gehouden, naar eigen zeg gen 80 tot 90 procent van het to taal. „Het is een kleine groep die het verpest voor de rest. We hebben al veel maatregelen getrof fen, maar we kunnen het niet al leen." VRIJDAG 6 MAART 2015 Nieuwe richtlijnen moeten vechtsportevene menten in goede banen leiden. Er worden me dische, financiële en bestuurlijke voorwaarden gesteld. Ook wordt de vraag gesteld: hoe vei lig is dit evenement? Gala's zouden moeten sa menwerken met gecertificeerde scholen. Er komen maatregelen die de sport veiliger maken voor de beoefenaar, zoals een verbod op het stoten en trappen naar het hoofd voor vecht sporters tot 17 jaar en een verplich te medische keuring. Een licentiesysteem voor trainers en coaches moet ervoor zorgen dat sporters niet ten prooi vallen aan ondeskundige begeleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13