4 Minister Schippers wil strengere regels voor de vechtsport. Op naar een gezondere, minder criminele sport. 12 VERDIEPING PORTEN Welke maatregelen wil de minister treffen? Ik heb ooit een 10-jarig kind knock-out zien gaan. Dat is geen prettig gezicht, kan ik je zeggen. En dan die ouders die tegen een jochie 'sla hem op zijn bek' roe pen", zegt Angelo Meola van Angelogym in Enschede, gespeciali seerd in heftige vechtsporten. Dat sport- minister Edith Schippers jeugdige kick boksers tot 17 jaar in bescherming wil ne men door stoten en trappen op het hoofd te verbieden, vindt de sportschool eigenaar een goed idee. Het is een van de voorstellen die Schip pers gisteren presenteerde om full-con- tact-vechtsporten als kickboksen, thai- boksen en mixed martial arts (een combi natie van vechttechnieken) te reguleren. Dat wordt hoog tijd, vindt Marco Jans sen, eigenaar en trainer van sportschool Kickboxing Tilburg. „Iedereen kan nu een vechtsportschool beginnen en trai ningen geven. Er zijn weinig eisen. Je hoeft niet eens lid te zijn van een bond. Dat leidt tot rotte appels." En die zijn er al decennia. Bij sommige sportscholen en evenementen spelen cri minelen en hun geld een grote rol. Cof feeshops sponsoren gala's, foute motor clubs eisen een plek op. Alle andere spor ten doen aan zelfregulering, maar dat is bij de 'harde' vechtsporten mislukt. Die gaan gebukt onder koninkrijkjes met al leenheersers, financiële belangen, wanor de en onderlinge concurrentie, conclu deerden onderzoekers van de Universi teit van Utrecht. Ook als kickboksen volgens de regels ver loopt, ziet het er voor buitenstaanders heftig uit. Vooral de trappen tegen het hoofd en, bij thaiboksen, de elleboogsto ten. Toch is die agressie maar een klein deel van de sport, benadrukt Janssen. „Rond wedstrijden hangt een andere sfeer. Bij ons sporten zo'n vijftig men sen, tussen de 16 en 50. Met respect voor elkaar. Iedereen traint met iedereen." Vechtsporten winnen in Nederland aan populariteit. Kinderen leren omgaan met agressie en krijgen er zelfvertrou wen van. Onder ouderen zijn vooral de vriendelijke varianten van kickboksen geliefd. Moeilijke jongeren ontdekken in vechtsporten discipline en respect. Dat laatste heeft een schaduwzijde. Als ze ontsporen, hebben ze technieken onder de knie die hen gevaarlijk maken op straat. De helft van de zwaar criminele jongeren in Amsterdam deed ooit aan vechtsport, bleek drie jaar geleden. Goede begeleiding van vechtsporters is cruciaal, zegt Erik Lensink van sportkoe pel NOC*NSF die de minister heeft gead viseerd over de maatregelen. Zo moet er een licentiesysteem komen voor coaches en trainers en worden vechtsportscho- len getoetst op 'sociale veiligheid en het pedagogische gehalte'. En jeugdige sporters moeten dus beter beschermd worden. Hoe goed ook, En- schedeër Meola vindt de grens van 17 jaar een willekeurige. „Ik ken jongens van 16 die al op hoog niveau sporten en er serieus mee bezig zijn. Die zullen flink balen van de nieuwe plannen." De kans is groot dat getalenteerde tie ners straks naar het buitenland uitwij ken voor wedstrijden. „Die kunnen we niet tegenhouden", erkent Lensink. Hij staat achter de grens van 17 jaar. „Klap pen tegen je hoofd zijn nooit gezond. We hebben ons afgevraagd: welke leef tijd is medisch verantwoord, maar niet te hoog om de sport nog te kunnen le ren op een hoog niveau?" Yufen Sun stel de de grens al eerder op 17 jaar. „Sommi gen vinden dat verkrachting van de sport. Ik vind het verstandig", zegt de ei genaresse van Spider Gym in Rotterdam, waar veel kinderen sporten. Kan de overheid de regels zo maar veran deren? Alleen met voldoende draagvlak van de vechtsportsector. En die brede steun is er, denkt NOC*NSF. „Maar de re gulering wordt geen eenvoudige klus", beseft Lensink. Meola moet het nog zien. „Er is al zo vaak iets geprobeerd. Kickboksen zit in het verdomhoekje. Daar komen we niet zomaar uit." I foto André Kosters/EPA Knokken voor beter imago door Niek Opten Een onafhankelijke vechtsportautoriteit moet toezicht houden op de sector. Er komt een keurmerk voor full-con- toct-vechtsportscholen. Met het keurmerk wordt geoordeeld of scho len pedagogisch en financieel verant woord bezig zijn. Ook wordt geke ken naar de veiligheid van sporters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12