Lab test elke hap Turkse president BUITENLAND 11 Indonesië zet onverstoorbaar de voorbereidingen voor het doden van tien drugssmokkelaars voort. Indonesië tegen gevangenenruil JAKARTA/CILACAP - De doodskis ten zijn getimmerd, de dodencel len aangeveegd. Het geïsoleerde gevangeniseiland Nusakamban- gan voor de kust van West-Java is klaar voor de volgende ronde exe cuties. Twee Australische jongens, Andrew Chan en Myuran Suku- maran, behoren tot de ter dood veroordeelden. Zij werden tien jaar geleden met 8,2 kilo heroïne op Bali gearresteerd. Woensdag werden ze overgevlo gen naar het zwaarbewaakte Indo nesische Alcatraz. De media ver drongen zich in alle vroegte voor de gevangenis van Bali om maar een glimp op te vangen van de overplaatsing van de twee naar Ja va. Alsof het om de gevaarlijkste criminelen ging, werden ze in een gepantserde politie-colonne naar het vliegveld gebracht. Vier militaire gevechtsvliegtuigen be geleidden hun lijnvlucht richting het havenstadje Cilacap waar mili tairen met mitrailleurs alle toe gangswegen blokkeerden. „Kalm en met een glimlach na men ze afscheid. Ze vroegen nog of ze hun boeken en wat schilder spullen mochten meenemen", ver telt woordvoerder Putra Surya van het ministerie van Justitie. Omdat bijna niemand er nog le- Afghaanse mannen in boerka de straat op Een groep mannen is in de Af ghaanse hoofdstad Kabul de straat opgegaan gekleed in boerka's die hen van top tot teen bedekten. Ze vroegen daarmee aandacht voor de rech ten van vrouwen. Volgens de mannen, die zich Afghaanse Vredesvrijwilligers noemen, is 'rondlopen in een boerka de beste manier om te ervaren hoe vrouwen zich voelen'. Van oudsher dragen veel vrouwen in Afghanistan een boerka. In de jaren negentig stelden de ta- liban, die toen aan de macht waren, het gewaad verplicht voor alle vrouwen. vend vandaan komt, staat Nusa- kambangan in de volksmond be kend als het Dodeneiland. Chan (31) en Sukumaran (33) wachten er afgezonderd in isoleercellen. Tot aan hun dood worden ze bege leid door een geestelijke. Ook acht anderen, onder wie mensen uit Frankrijk, Brazilië, de Filipij- nen, Ghana, Nigeria en ook Indo nesië zelf wachten er op hun exe cutie. „Sommigen zijn bang, op standig en huilen", vertelt Hasan Makarim. Hij ondersteunde de In donesische drugskoerier Rani tij dens de vorige ronde van execu ties. „Hoe sterker je in God ge looft, hoe sneller het voorbij is. JAKARTA - Indonesië heeft het aan bod van Australië om de twee in Indonesië ter dood veroordeelde Australiërs te ruilen tegen drie In donesische drugshandelaren die vastzitten in Australië officieel af gewezen. Dat meldden Indonesi sche media gisteren. Volgens Ja karta is er geen juridische basis voor een gevangenenruil en zijn er in de Indonesische wet geen re gels voor. 'Aanslag ambassadeur VS verdiende loon' De aanslag op de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea giste ren is volgens Noord-Korea zijn 'verdiende loon' vanwege de mili taire oefeningen die de VS met Zuid-Korea houden. Dat heeft het Noord-Koreaanse staatspersbu- reau KNCA verklaard. Ambassa deur Mark Lippert (42) werd tij dens een lezing in Seoul aangeval len door een man met een fruit mesje. Hij liep snijwonden op in zijn gezicht en een van zijn han den. Hij maakt het inmiddels goed. De 55-jarige man die de aan val pleegde is lid van een groep die zich sterk maakt voor hereni ging van Noord- en Zuid-Korea. Rani was klaar voor haar dood", zegt Makarim. Smeekbedes aan de Indonesische president Joko Widodo van onder andere de Australische premier Tony Abbott en VN-secretaris Ban Ki-moon om de twee Austra lische jongens te sparen, omdat ze in de gevangenis duidelijk hun le vens hebben gebeterd, haalden niets uit. „Ieder dag sterven er vijf tig Indonesiërs aan een drugsover dosis. Waarom zouden we ons druk maken om de dood van twee Australiërs?", vindt een on verbiddelijke Widodo. Volgens cri tici wil hij met de executies zijn leiderschap bewijzen. De meeste Indonesiërs staan achter hem. In het havenstadje Cilacap, van waaruit de veerboot naar het ge vangeniseiland vertrekt, beschou wen toegestroomde ramptoeris ten de executies als een exotische excursie. Er is geen hotelkamer meer te krijgen. Voor de meesten valt de vakantie tegen. „Het ei land is gesloten. Er valt hier niets te zien", moppert een van hen. Tot de critici van de executies hoort voormalig minister van Bui tenlandse Zaken Hassan Wiraju- da. Hij vindt de opstelling te hard. Alsof Indonesië plezier beleeft aan het doden van mensen. Intussen komen steeds meer gru welijke details naarbuiten van de vorige executieronde, waarbij de Nederlander Ang Kiem Soei werd gedood. Met handen en voeten ge bonden aan planken van twee me ter bij veertig centimeter, die niet in de grond waren gestoken, ver schenen de veroordeelden voor het peloton. De dood trad niet meteen in. De drugskoerier Rani was met zes minuten de 'snelste'. Oekraïne rouwt om mijnwerkers Aan beide kanten van de front lijn in Oekraïne zijn gisteren de slachtoffers herdacht van het mijnongeluk in het oosten van het land van een dag eer der. Zowel in rebellenbolwerk Donetsk als in de hoofdstad Kiev hingen vlaggen halfstok. Parlementsleden in Kiev na men een minuut stilte in acht, de pro-Russische separatisten in het oosten hebben een offi ciële dag van rouw afgekon digd. De kolenmijn ligt in ge bied dat door de rebellen wordt gecontroleerd. De gasex- plosie van woensdag heeft min stens 33 levens geëist. De angst van Erdogan voor aansla gen roept herinneringen op aan de sultans van het Ottomaanse rijk. Velen van hen waren be ducht op moordaanslagen. In de keukens van de paleizen werden vaak alle maaltijden eerst door een speciale bediende voorge proefd. Dat gebeurt in Erdogans keuken niet, maar zijn lijfarts vertelt in een interview met dagblad Hurriyet dat vijf experts fulltime zijn aangesteld om elke maaltijd te onderzoeken. Het interview met arts Cevdet De sultans van het Otto maanse Rijk lieten hun maal tijden vaak voorproeven door een bediende Erdol maakt veel los in Tur kije. Oppositie partij CHP heeft gevraagd of het materiaal voor het labora torium worden betaald door het ministerie van Volksge zondheid. En leider Devlet Bahceli van de nationalistische MHP steekt de draak met Erdogans angsten. „Mensen die veel zonden op hun geweten hebben, hebben veel te vrezen." Erdogan wordt steeds va ker beschuldigd van grootheids waanzin. Zo telt zijn vorig jaar op geleverde presidentieel paleis meer dan duizend kamers. Kos ten: 550 miljoen euro. Een 13-jari- ge scholier die op Facebook Erdo gan beledigd zou hebben, werd vo rige week door agenten uit de klas gehaald om een verklaring af te leggen. Een 16-jarige student overkwam hetzelfde na een Tweet die Erdogan niet zinde. Zijn zaak komt volgende maand voor. Erdogan werd eerder dit jaar het mikpunt van spot toen hij de Palestijnse president Abbas ont ving in de aanwezigheid van zes tien in vol ornaat uitgedoste 'Otto maanse strijders'. Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Ontdek Noorwegen! VRIJDAG 6 MAART 2015 Dodeneiland klaar voor meer executies door onze correspondent Wilma van der Maten KABUL SEOUL DONETSK/KIEV door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Elke maaltijd van de Turkse president Erdogan wordt, uit angst voor vergiftiging, uitvoe rig getest. Ook wanneer de presi dent naar het buitenland is afge reisd. In zijn nieuwe paleis in Anka ra wordt hiervoor een speciaal labo ratorium ingericht waar al het eten wordt gecontroleerd op bacteriën, gif en radioactieve straling. effeweg.nl Noorse fjorden en Fagernes 8 dagen va. 869 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Jotunheimen, Flam, Naerofjord, Stronda- en Slidrefjord Een fantastische reis vol natuurschatten en cultuur! Rondreis Noorwegen11 dagen va. 899 Verblijf in diverse 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Hardangervidda, Flamsbana, Briksdalgletsjer, fjordcruise Inclusief stadsrondrit Oslo en boottocht Geirangerfjord! OiH Op jacht naar het Noorderlicht 8 dagen va. 1099 5 overnachtingen in 3* hotels o.b.v. halfpension en 2 overnachtingen aan boord van de Hurtigruten o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Bergen, Trondheim, Alesund, 'oude postboot' Hurtigruten Rondreis Noordkaap15 dagen va. 1549 Verblijf in diverse 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Helsinki, Rovaniemi, Noordkaap, Lofoten, Lillehammer, Tromso Een indrukwekkende reis, die u niet snel zult vergeten! Alle fouten voorbehouden. Genoemde prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ÏSr Erdogan foto AFP l<j>fffifèn, TFToorwegeri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11