Kranen van Duitse geheime dienst weg China kijkt massaal film over smerige lucht êRIMMLTE 10 BUITENLAND TERECHTSTELLINGEN INDONESIË Behalve een kostbare aangelegen heid, is dit ook een genante verto ning voor de inlichtingendienst. Volgens het dagblad Frankfurter Algemeine Zeitung is het gebouw nu al het best in de gaten gehou den kantoor van Duitsland. Hoe heeft zoiets dan kunnen gebeu ren, vraagt men zich af. Het water heeft verschillende ver diepingen blank gezet en schade veroorzaakt aan onder meer kabel- goten en luchtschachten. Vermoe delijk zal het herstel miljoenen eu ro's kosten. De politie heeft de zaak in onder zoek, maar gisteren waren nog geen resultaten bekend. Vier jaar geleden deed zich ook al een inci dent voor: de bouwtekeningen van het hoofdkwartier van de in lichtingendienst bleken toen in eens verdwenen. De oplevering van het pand is voorzien voor 2017. Of de schade tot vertraging in de bouw leidt, was gisteren nog niet bekend. De diefstal van de kranen wordt al 'Watergate' genoemd, naar het schandaal rond de inbraak in het hoofdkwartier van de Democrati sche Partij in Washington in 1972. Die affaire leidde toen tot het ver trek van de Republikeinse presi dent Richard Nixon. In Duitsland vraagt Groe- nen-Bondsdaglid Konstantin von Notz zich af: „Als kranen kunnen worden verwijderd zonder dat ie mand het doorheeft, kan er dan ook iets ongemerkt worden geïn stalleerd?" Chai raakt een gevoelige snaar als ze vertelt over haar dochtertje, dat niet buiten mag spelen op da gen dat de lucht grijs is. „Er komt een dag dat ze gaat vragen waar om ze niet naar buiten mag." Zo als zoveel Chinezen droeg Chai zelf nooit een mondkapje, ook niet op dagen dat de lucht zwaar vervuild was. „Maar toen ik nieuw leven in mijn handen vast hield, begon ik me opeens zorgen te maken over de luchtkwaliteit." Ze verwoordt wat velen al langer voelen. Chai is een gerenommeerde jour naalpresentatrice en financierde de 150.000 euro kostende docu mentaire zelf. Hij doet denken aan An inconvenient truth, de docu mentaire over klimaatverande ring die de Amerikaanse politicus Al Gore in 2006 maakte. Chai sprak met veel deskundigen over wat er nou precies in die lucht zit. Dat blijken vijftien verschillende kankerverwekkende stoffen te zijn, in veertien keer de toegesta ne hoeveelheid. Wat dat teweeg kan brengen, tonen de beelden van een chirurg die een zwart ge zwel verwijdert uit de longen van een longkankerpatiënt die nooit gerookt heeft. De zorgen van Chai zijn niet nieuw: de Chinese middenklasse is al veel langer ongerust. Verras send is wel dat de onlangs aange treden minister voor Milieuza ken, Chen fining, Chai compli- menteert met haar documentaire. Volgens persbureau Xinhua heeft hij de film meteen bekeken en be dankt hij haar voor haar moeite om het publiek te informeren. Door anderen wordt Chai juist be kritiseerd: ze zou niet genoeg aan dacht hebben voor de arbeiders die voor hun werk afhankelijk zijn van de vervuilende industrie. De lof van overheidswege lijkt niet lang te duren. Volgens de Wall Street Journal zijn Chinese media opgeroepen om niet meer over de documentaire te berich ten. Deze week is de jaarlijkse Volksvergadering van de Commu nistische Partij begonnen. Onge veer 3000 afgevaardigden komen samen in Beijing. De vervuiling staat ongetwijfeld op de agenda. door onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse inlichtingen dienst BND staat voor een pijnlijk raadsel. In het in aanbouw zijnde hoofdkantoor in Berlijn bleken de ze week alle kranen te zijn gesto len, waardoor een deel van het pand onder water staat. Er zijn geen braaksporen gevonden. Herstel van de schade aan het nieuwe hoofdkantoor van de inlichtingendienst gaat miljoenen kosten Indonesiërs gooien muntjes op straat bij de Australische ambassade in Jakarta. Australië wil niet dat Indonesië twee landgenoten executeert en verwijst naar het vele geld dat in 2004 werd gegeven, na de tsunami. Indonesiërs gooien daarom hun geld demonstratief op het wegdek, foto Adek Berry/AFP Inwoners van Beijing met mond kapjes. foto Rolex dela Pena/ANP door onze correspondent Eefje Rammeloo SHANGHAI - Het is de ongemakkelij ke waarheid waar Chinezen zich in middels goed van bewust zijn: de lucht die ze in de grote steden in ademen is smerig. Hoe smerig pre cies, heeft journaliste Chai Jing uit gezocht. En ze deelt haar bevindin gen nu met het grote publiek. Haar documentaire Under the dome is in middels door meer dan 150 mil joen mensen bekeken. Een chirurg verwijdert een zwart gezwel uit de longen van een longkankerpatiënt die nooit gerookt heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10