UIT 11 Jus Juchtmans schildert het le ven en de tijd, terwijl Bert Frijns het leven omvat met zijn vazen en schalen in vitrines. In W45 is het werk van Gerard Menken te zien En dat allemaal in Goes. Als u galerie Van den Berge wel eens bezoekt is de kans groot dat u werk van de Ant werpse kunstenaar Jus Jucht mans (1952) hebt gezien. Hij schildert min of meer mo nochrome vlakken die je rus tig tegemoet glanzen. Geen voorstelling, geen handschrift, maar evenmin mecha nisch of industrieel ogend. Je kunt er aan voorbijgaan. Er is toch niets te zien dan dat glanzende oppervlak? Waarbij je zicht ook nog eens wordt verstoord door de weerspie geling van je eigen aanwezigheid en de om geving. Ik ken echter geen schilder die zo helder voor het voetlicht brengt waar het uiteinde lijk om draait in het metier. Juchtmans brengt verf aan op een drager. Als toeschou wer zie ik dat beeld inclusief mezelf. Dat benadrukt de relatie tussen mij en het schilderij. Ik ben degene die het ziet, zon der mij bestaat het misschien wel, maar heeft het geen betekenis. U kunt me dan vragen wat er aan betekenis kan schuilen in zo'n glanzend oppervlak. Ik zal u dan vragen met me mee te kijken naar de sub tiele kleurnuances die door het domineren de zwart, rood, crème of blauw van het schilderij heen schemeren. En die rijkdom aan kleur op u in te laten werken. Als je openstaat en die kleur binnen laat komen ervaar je iets: rust, dreiging, verlichting, hoop, tederheid of andere nogal fundamen tele gemoedstoestanden. Juchtmans be reikt dat in feite romantische doel door een systematische aanpak waarin toeval en stu ring elkaar aanvullen. Zoals in het leven zelf Hij laat acrylverf van een bepaalde kleur over het doek vloeien en brengt er een transparante laag over aan. Daarover vloeit een nieuwe laag, enzovoort. De verf gaat zijn eigen weg, Juchtmans kiest de kleur. Op een bepaald moment, na weken, ervaart hij dat het doek bijna op zijn be stemming is aangeland en giet hij een laat ste bepalende kleur uit over het oppervlak. Omdat de verflagen nooit het gehele opper vlak bedekten is dat verre van glad. Dat leidt af en dus laat Juchtmans er zoveel la gen transparante 'verf overheen vloeien tot er een glanzend én glad oppervlak ver schijnt. Waarin al die lagen besloten lig gen. Dat is visueel prachtig, emotioneel rijk en qua gedachte mooi. Juchtmans schil dert dus het leven en de tijd. De vazen en schalen van de in Burgh-Haamstede wo nende Bert Frijns (2953) omvatten het le ven: ze zijn immers vaak gevuld met water. En waar ze dat niet zijn, reflecteren ze het licht dat aan het leven vooraf ging. Ook hier subtiele nuances, met als extra de cir kel die de tijd omvat en tot een oneindige cyclus definieert. Een sterke combinatie die ik eens in één ruimte zou willen zien. Ik wil u ook graag even meenemen naar een andere wereld. In W45 hoor ik de echo van de late De Chirico en de Picasso uit de jaren '20 als ik het stijlvolle, verstilde werk van Rudolf Hagenaar (2927, Soerabaja - 2006, Goes) zie. De tekendocent die in Goes naast zijn lessen een verfijnd oeuvre bij elkaar schilderde, waarin hij via zijn fi guren de schoonheid en de kwetsbaarheid van mensen verbeelde. Schilderijen die de banaliteit van toen en nu achter zich laten en uitzicht bieden op iets mooier, beters, groters. Zoals zijn schilderende muziekcol- lega Gerard Menken (2929, Scherpenzeel - 2004, Kloetinge) in zijn beste werk - en daarvan is in Goes een mooi ensemble sa mengebracht - geïnspireerd door collega's van de Ecole de Paris, de toeschouwer ver leidt het landschap en de mensen door zijn ogen te zien. Menkens geabstraheerde werk is vol van emoties, maar wel ingeto gen. DONDERDAG 5 MAART 2015 Zeeuwse Lichting alweer voor de tiende keer Dertien in 2014 afgestudeerde kun stenaars, architecten, fotografen, mo de- en sieradenontwerpers, vormge vers en illustratoren tonen hun werk. Dat biedt ruimschoots inspiratie om fris tegen allerlei aspecten van het be staan aan te kijken. De synthese zoe ken van oud en nieuw is wat deze ge neratie kunstenaars doet. T/m 20/3. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.00. Vleeshal als podium voor Liesbeth Labeur Via ladders laat Liesbeth Labeur je een kijkje nemen boven een systeem plafond. In het duister ontwaar je woorden en zinnen die Labeur uit sneed in zwart beschilderd papier. Kun je anderen bereiken met taal als die denkbeelden hen vreemd zijn? T/m 29/3. De Vleeshal, Markt, Middel burg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. 4/3 om 13.00 uur gesprek met La beur, 7/3,19.30 uur avond met refo- noise, orgel en refopop. De onbekende werelden van Anutosh Anutosh schildert landschappen op doeken met een panoramisch for maat. Er doemen raadselachtige vor men op die zich buiten het kader lij ken voort te zetten. Je bevindt je in een onbekende wereld, omringd door een vreemde natuur, met ele- meten die je soms wel en vaak niet kunt thuisbrengen. T/m 29/3. Willem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur T/m 26/4. Anna Blom Art. Vrijpoortje 2, Zierikzee. Wo. t/m za. 13.00-17.00. T/m 6/4. Museum de Fundatie, Blij- markt 20, Zwolle. Di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. Vijf visies op zilt en Zeeland in Zierikzee Vijf kunstenaars tonen werk dat be trokken is op Zeeland, kust, zee en land. Spannende landschappen in houtskool, subtiele verbeelding van de onderwaterwereld, expressieve verhalen met, in en over de zee en verstilde foto's. Dieuwke Parlevliet heeft de meest unieke bijdrage: in haar fotowerken hangen Zeeuwse geuren in de lucht. Indrukwekkende zoektocht in Zwolle Wie ben je als mens in steeds sneller veranderende wereld? In een tijd waarin een mensenleven soms alles en soms niets waard lijkt? Waaraan ontleen je betekenis als dé waarheid niet bestaat? Museum De Fundatie toont vooral ruimtelijk werk van 21 kunstenaars uit alle windstreken, die zich hierdoor laten inspireren. In de monochrome doeken van Jus Juchtmans ligt het leven besloten. Gerard Menken laatje meegenieten van handschrift, kleur en vorm. Klassiek en modern in Goes T/m 28/3. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. 12.30 - 17.00 uur. Vr. en za. 12.00 - 17.00. W45 kunstruimte. Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 - 17.00, za. 13.00 - 16.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55