Ook westerse militair verkrachtte Duitse vrouw Beleef USA Canada 5^ir, "V BUITENLAND 11 Vliegreizen 469 3139 3299 Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697 De Duitse historica Miriam Geb- hardt (52) beschrijft in haar boek Als die Soldaten kamen (Toen de soldaten kwamen), dat deze week verscheen, de angst van Duitse vrouwen voor de oprukkende vij andelijke troepen. Zo'n 860.000 van hen - minder overigens dan tot nog toe werd aangenomen - zouden slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld. Opmerke lijk: een vierde daarvan zou door Amerikaanse GI's zijn verkracht. De 'zwarte Amerikaanse soldaat' was destijds onder Duitse vrou wen een schrikbeeld. Dat Sovjet-soldaten massaal Duit se vrouwen verkrachtten is al lan ger bekend. In het anoniem uitge geven boek Een vrouw in Berlijn, dat in 1954 in het Engels ver scheen en pas in 1959 ook in het Duits, werd daar voor het eerst over verteld. Het kwam de schrijf ster in Duitsland op kritiek te staan omdat zij de 'eer van de Duitse vrouw' bezoedelde. Verhalen uit die tijd zijn soms Een vierde van de 860.000 verkrachte Duitse vrouwen was slachtoffer van Amerikaanse militairen. haast te schokkend om waar te zijn. Bijvoorbeeld dat van Anna K. Aan het eind van de oorlog slaat zij met haar familie uit Oost-Prui sen op de vlucht voor het opruk kende Rode Leger. Ze is pas der tien als ze wordt verkracht door Russische soldaten. In Königs- berg moet ze lijken ruimen en krijgt ze tyfus. Tijdens haar zie kenhuisopname overlijdt haar moeder. Anna wordt met haar va der verantwoordelijk voor de ove rige vier kleine kinderen. De hon ger in de regio is zo groot dat, op Anna na, het hele gezin overlijdt. 'Ze stierven op 5,25,29,30 en 31 ja nuari 1947,' tekent Gebhardt op. 'Ik heb ze zelf moeten begraven.' De meeste slachtoffers zwegen. Uit schaamte en omdat het voor Duitsers - het 'volk van daders' - ongepast was om zich als slachtof fer op te voeren. Miriam Geb hardt, die wil dat deze vrouwen als oorlogsslachtoffers worden er kend, vond veel verhalen in kerke lijke archieven. Schokkend: vrou wen van 7 tot in de 70 werden misbruikt. Sommigen werden we kenlang opgesloten en door tien tallen mannen verkracht. Dat Gebhardt nu het taboe door breekt dat tot nog toe rustte op het beschrijven van seksueel ge weld door westerse militairen, komt door de afstand in de tijd en de recente aandacht voor Ameri kaanse oorlogsmisdaden in Irak en elders. Over de juistheid van Gebhardts aantallen is een debat uitgebroken. Maar hoe dan ook is haar boek een belangrijke toevoe ging aan de geschiedschrijving van deze groep Duitse slachtof fers. 'Verdachten moord op Nemtsov in beeld' De Russische veiligheidsdien sten hebben verschillende ver dachten op het oog in verband met de moord op Kremlincriti- cus Boris Nemtsov. Dat meld den Russische media gisteren, zonder namen of achtergron den te noemen. De vluchtauto van de dader blijkt van een be veiligingsbedrijf te zijn dat voor overheidsdiensten werkt. 'Franse autodief leert al doende te rijden' Een 18-jarige Fransman uit de Dordogne heeft een serie au to's gestolen om een disco te bezoeken. Hij kon niet rijden, maar leerde al doende, aldus de gendarmerie gisteren. Van de vijf auto's en de vrachtwa gen die hij stal om te gaan stap pen en naar huis te gaan, ble ven drie voertuigen schadevrij. Striptent wordt moskee in België De uit haar jas gegroeide Tah- weed-moskee in het Belgische Beringen heeft haar oog laten vallen op een opmerkelijke lo- katie voor uitbreiding: een vil la die tot voor kort een strip tent was waar schaarsgeklede dames animeerden en paal dansten, aldus de Gazet van Antwerpen gisteren. Illegale migratie naar EU groeit sterk Er zijn vorig jaar ongeveer 274.000 mensen illegaal de Eu ropese Unie binnengekomen. Dat was bijna drie keer zoveel als de 100.000 in 2013. Dat heeft Frontex, de grenswacht van de EU, gisteren bekendge maakt. De dramatische toestan den in Syrië, Eritrea, Zuid-Su- dan en Congo zijn de belang rijkste oorzaak voor de groei. Zeker 17 doden door mijnexplosie Zeker zeventien mijnwerkers zijn gisteren door een gasexplo- sie in een kolenmijn bij het Oost-Oekraïense Donetsk om het leven gekomen. Tientallen anderen zijn ingesloten in de mijn, aldus de plaatselijke auto riteiten. De mijn ligt in een ge bied dat wordt beheerst door pro-Russische rebellen. Verbod documentaire over verkrachting Een documentaire over de fata le verkrachting van een 23-jari- ge vrouw door zes mannen in 2012 in India mag voorlopig niet in dat land vertoond wor den. Een van de daders zegt daarin dat de aanval de schuld van het slachtoffer was. Dat is 'aanstootgevend en beledi gend', aldus de Indiase politie. De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 10 dagen v.a. - A - - - DONDERDAG 5 MAART 2015 door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Niet alleen het Rode Le ger, ook westerse geallieerde mili tairen maakten zich rond het einde van de Tweede Wereldoorlog schul dig aan verkrachtingen van Duitse vrouwen. Als die Soldaten kamen (Toen de soldaten kwamen) van de histori ca Miriam Gebhardt. MOSKOU PERIGUEUX ANTWERPEN WARSCHAU DONETSK NEW DELHI 469 - Monument Valley Ontdek Oost-Amerika Laat u verbazen door indrukwekkende steden als New York, Washington, Philadelphia en méér! Rechtstreekse vlucht met de Dreamliner Nérgens voordeliger Vertrek in meivakantie Zie: Kras.nl/oost-usa 10 dagen Het Wilde Westen Afwisselende reis met natuur en wereld steden. Meto.a. San Francisco, Zion, Monument Valley, San Diego en Grand Canyon. Uitgebreide stadstours I Bezoek 7 natuurparken I Klantbeoordeling 7,8 E Cjl Zie: Kras.nl/36405 USA 8< Canada Met o.a. Washington, Baltimore, New York, Boston, Montreal, Québec, Toronto en de Niagara Falls. VN Boottocht 1000 Islands natuurgebied Steden, historie, natuur I Klantbeoordeling 7,5 E I*TÏ [>1 Zie: Kras.nl/36025 BCÜM IJsland Alaska Unieke reis met de Golden Circle en Blue Lagoon op IJsland en Denali, Valdez, Fairbanks en Anchorage in het prachtige Alaska. Boottocht Prince William Sound Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/36518 16 dagen v.a. Great Western Highlights Hoogtepunten van de Westkust met o.a. San Francisco, Yosemite, Death Valley, Las Vegas, Grand Canyon en Los Angeles. Nérgens voordeliger! Ook i.c.m. New York Klantbeoordeling 8,4 K *1 Zie: Kras.nl/36131 ICUJ Canada Rocky Mountains Naar de highlights van het westen. Met o.a. Banff en Jasper National Park, Vancouver Island, H Whistier en Victoria. ■ITOCCI Boottocht Maligne Lake I Butchart Gardens Klantbeoordeling 8,3 E K* T*T*] Zie: Kras.nl/36239 Grand Tour Western USA 'The best of the west' met o.a. Grand Canyon, Yellowstone, Grand Teton National Park, Salt Lake mm ■nen City, Las Vegas en Denver. Meest complete reis Geisers, steden, parken I Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/36406 1 *~M West-Canada Seattle Nieuwe reis met o.a. Banff Jasper National Park, Victoria, Mount Robson, Olympic schiereiland, Seattle en Vancouver. Inside Passage Cruise Excursie Boeingfabriek Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/36595 22 dagen v.a. 70 cpg Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht en hotels Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11