Vriendin Nemtsov zegt moordenaar niet te hebben gezien Op de vlucht voor het vuur 8 BUITENLAND VREDESPROCES TURKIJE PKK van terroristen naar strijders tegen IS analyse In het vredesproces tussen Turkije en de Koerden vallen woorden en daden niet altijd samen. De PKK begint een gewa pende strijd tegen de Turkse staat in 1984. PKK-leider Abdullah Öcalan wordt in 1999 op gepakt en veroordeeld tot levenslang. De EU en VS bestempelen de PKK in 2002 tot terreurorgani satie. In december 2012 begint de Turkse rege ring vredesbesprekingen met Öcalan. Vier maan den later roept die de PKK op de gewapende strijd op te geven. In april 2013 trekken PKK- strijders zich terug naar de autonome Koerdi sche regio in Noord-Irak. Ruim een jaar later vech ten ze, met instemming van de EU en VS, tegen Islamitische Staat. danks grote internationale druk, de Syrische Koerden van de YPG, nauw verwant aan de PKK, te hulp te schieten. Dan is er nog het omstreden vei ligheidspakket dat nu al twee we ken in het parlement wordt be sproken. De oppositie is vierkant tegen de plannen die de politie de macht geven - zonder tussen komst van justitie - mensen op te pakken en 48 uur vast te houden. Ook over telefoontaps en huiszoe kingen mogen de agenten zelf be slissen. Volgens een eensgezinde oppositie wordt het land zo een complete politiestaat. De Koerden vrezen dat met name zij het slachtoffer zullen worden van de nieuwe maatregelen. Voor veel tegenstanders van de re gerende AK-partij is het reanime ren van het vredesproces een ver kiezingsstunt van president Erdo- gan. Het is geen geheim dat hij de grondwet wil wijzigen om zich zelf als president meer macht te geven. Voor die wetswijziging heeft hij de steun van de Koerden in het parlement hard nodig. De steun van de Koerden in het 'verre' Cizre, met de vijfhonderd verse agenten, kan hij in ieder ge val vergeten. De woorden in de hoofdstad over het vredesproces klinken mooi, maar de daden van Ankara spreken boekdelen. ISTANBUL - Het is een klein be richtje in de krant. Vijfhonderd agenten uit Izmir, Istanbul en An kara worden tot na de verkiezin gen in juni naar Cizre in het Koer dische zuidoosten van Turkije ge stuurd. De politiemensen zijn no dig om Koerdische onruststokers in het gebied in bedwang te hou den. Sinds december kwamen daar bij rellen met de politie zes mensen om het leven, onder wie de 14-jarige Umit en de 12-jarige Nahit. Het bericht toont pijnlijk het ver schil tussen de wens van Ankara en de Turkse realiteit. Dit week einde kondigde de regering en de Koerdische partij HDP gezamen lijk aan het vredesproces nieuw le ven in te blazen. Centraal daarbij stond de oproep van de gevangen genomen PKK-leider Abdullah Öcalan aan zijn beweging de wa pens voorgoed neer te leggen. De boodschap werd voorgelezen door een Koerdische parlementa riër. Een enorme stap, die een eind kan maken aan de jarenlange strijd, die aan 40.000 mensen het leven heeft gekost. Nog niet zo lang geleden was het noemen van de naam Öcalan nog vragen om problemen. Nu zit 'Apo', de koos naam van de Koerdische leider, aan tafel bij de Turkse regering. Volgens premier Ahmet Davutog- lu gaat het vredesproces hiermee een historische nieuwe fase in. Maar niet iedereen in Turkije staat te juichen bij al die mooie woorden. Die achterdocht is niet vreemd. Het vredesproces zit al lange tijd muurvast en de teleur stelling over niet nagekomen be loftes is groot. Zo zou bijvoor beeld Koerdisch op staatsscholen als keuzevak worden toegestaan, maar in praktijk komt daar nog niets van. De Koerden zijn ook de recente gebeurtenissen rond Kobani niet vergeten. Tijdens de belegering van de grensstad door Islamiti sche Staat weigerde Ankara, on- „Ik voel me verschrikkelijk... ik zag niemand. Ik weet niet waar hij vandaan kwam, hij bevond zich achter me", zei Anna Durits- kaja tegen de Russische nieuws zender Dozjd. Het stel wandelde over een brug nadat ze samen had den gegeten in een restaurant aan het Rode Plein. Duritskaja wordt sinds de moord permanent bewaakt, maar zegt lie ver naar Oekraïne te gaan. „Ik heb alle recht Rusland te verlaten. Ik ben geen verdachte. Ik ben een ge tuige die een volledige verklaring heeft afgelegd." Ze kan nergens heen zonder haar beveiligers. Ze is verschillende keren gehoord, al haar bezittingen zijn doorzocht en haar telefoongegevens zijn op genomen. Volgens het model is ze in eerste instantie urenlang ver hoord zonder dat een advocaat of vertegenwoordiger van de Oek raïense ambassade aanwezig was. Rusland heeft 3 miljoen roebel (45.000 euro) uitgeloofd voor waardevolle informatie over de moord Voormalig vicepremier Nemtsov wordt vandaag begraven op de Trojekoerovskoje-begraafplaats, ver van waar Russische toppoliti ci meestal een laatste rustplaats vinden. In een interview kort voor zijn dood, zei Nemtsov dat hij kan be wijzen dat er Russische troepen actief zijn in Oost-Oekraïne. In het vraaggesprek met de ra dio-omroep Echo Moskwy uitte Nemtsov bittere kritiek op presi dent Vladimir Poetin, vooral op diens 'waanzinnig agressieve' Oekraïne-beleid. Hij noemde het 'absolute waan zin' dat volgens hem Poetin al voorbereidingen voor de inlijving van de Krim trof, toen de pro-Rus sische president Janoekovitsj nog president van Oekraïne was. Hij leidde dat onder meer af uit een herinne ringsmedaille voor 'de bevrij ders van de Krim', waar op staat dat de ope ratie 20 februa ri 2014 begon. Janoekovitsj werd 22 februa ri afgezet. Intussen is het onderzoek naar de moord op Nemtsov in volle gang. Rusland heeft een beloning van 3 miljoen roebel (bijna 45.000 eu ro) uitgeloofd voor 'waardevolle informatie'. De onderzoekers hou den rekening met verschillende scenario's. Zo zouden tegenstan ders van president Poetin Nem tsov omgebracht kunnen hebben om de regering in diskrediet te brengen. Ook wordt gekeken naar moslimextremisten of een per soonlijke vete; de getrouwde Nemtsov houdt er al jarenlang verschillende vriendinnen op na. Televisiezender Moscow TVC heeft beelden van de moord vrij gegeven. Daarop is te zien hoe de vermoedelijke dader op een brug op een steenworp afstand van het Kremlin wacht op Nemtsov. De aanslag zelf is niet te zien: juist op dat moment blokkeert een sneeuwschuiver het beeld. De op names doen vermoeden dat de moord zorgvuldig is voorbereid. KAAPSTAD - Reddingswerkers evacue ren ouderen uit een bejaardenhuis op het schiereiland bij het Zuid-Afrikaan se Kaapstad. Een natuurbrand die za terdag begon, heeft zich gisteren en eergisteren over het hele gebied ver- Loze beloften in politiestaat door onze correspondent Jessica Maas Ankara stuurt zo'n 500 agenten naar onrustige Koerdische gebieden in het zuidoosten van Turkije. Daar kwamen bij onlusten sinds december zes men sen om het leven. MOSKOU - De vriendin van de ver moorde Russische oppositieleider Boris Nemtsov zegt dat ze zijn moordenaar niet heeft gezien. Het Oekraïense model heeft gisteren voor het eerst in een interview ge sproken over de gebeurtenissen van vrijdagavond. ft I Anna Durits kaja foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8