Medicijn voor de armen, met dank aan universiteit Busreis Kroatië 66 Voor veel Noren duurt een vlucht naar Groningen minder lang dan een binnenlandse BINNENLAND 7 ii Is het verantwoord aan de lage eisen van andere landen mee te werken? ii 90 procent heeft geen volledige toegang tot noodzakelijke medicijnen Weijers en Van Dis bij genomineerden Libris Adriaan van Dis, Esther Gerrit sen, Kees 't Hart, Gustaaf Peek, Peter Terrin en Nina Weijers zijn nog in de strijd om de 22e Libris Literatuur Prijs. Jury voorzitter Wim Pijbes maakte de shortlist gisteren bekend. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 50.000 euro. Op 11 mei is bekend wie de winnaar is. Vorig jaar ging de eer naar II- ja Leonard Pfeijffer voor La Su- perba. Van Dis maakt kans met het boek Ik kom terug, Gerritsen met Roxy, 't Hart met Teatro Olimpico, Peek met Godin, held, Terrin met Monte Carlo en Weijers met De consequenties. 'Duurste kaasschaaf ter wereld gestolen' Onbekenden hebben dit weekein de uit het Amsterdam Cheese Mu seum de duurste kaasschaaf ter wereld gestolen. Dat beweert het familiebedrijf Boska Holland, de eigenaar van het keukengerei. Boska liet de kaasschaaf in 2007 maken. De schaaf - met een waarde van 25.000 euro - was uit geleend aan het museum en lag in een afgesloten pronkkast in de kelderverdieping. Het keukenge rei is bezet met diamanten en ont worpen door de Argentijnse ont werper Rodrigo Otazu. „Dit is geen 1 aprilgrap", verzekerde een woordvoerster van Boska Hol land. Asbestdaken vanaf 2024 verboden Asbestdaken zijn in 2024 defini tief verboden. Dat maakte staatssecretaris Wilma Mans veld (Infrastructuur en Milieu, PvdA) gisteren bekend. Ruim driekwart van deze daken zijn te vinden op boerenbedrijven. Omdat het verwijderen van het kankerverwekkende mate riaal een kostbare zaak is, zal het ministerie vanaf 2016 subsi die verstrekken om eigenaren van asbestdaken te ondersteu nen. Daarvoor is minimaal 75 miljoen euro beschikbaar. As bestdaken worden aangetast in de buitenlucht, waardoor as bestvezels kunnen vrijkomen. De universiteit begint met een medicijn tegen een verkoudheids- virus dat bij vroeggeboren baby's veel slachtoffers maakt. Volgens de Utrechtse hoogleraar biotech nologie Huub Schellekens zullen de medicijnen 5 procent van de prijs kosten waarvoor ze hier op de markt komen. „En dan wordt er nóg aan verdiend." Schellekens kwam eerder in het nieuws omdat hij een duur medi cijn tegen de ziekte van Pompe (400.000 tot 700.000 euro per pa tiënt per jaar) voor 4000 euro had nagemaakt. De fabrikant zei dat de complexe ontwikkeling van het medicijn, inclusief onderzoek bij patiënten, moet worden terug verdiend. Volgens Schellekens is dit flauwekul en is het geneesmid del onnodig duur. Hij zegt dat '90 procent van de we reldbevolking geen volledige toe gang tot noodzakelijke medicij nen heeft'. Hij verwijt dat de far maceutische industrie. Schellekens verwacht dat er twee honderd biologische medicijnen kunnen worden nagemaakt waar derdewereldlanden om verlegen zitten. „Het gaat vooral om medi cijnen tegen infecties, kanker en chronische aandoeningen als reu ma." Als het lukt in de derde wereld spotgoedkoop te produceren, is het volgens Schellekens logisch dat die medicijnen ook naar het Westen komen. „Daar is geen be lemmering voor zolang aan kwali teitseisen wordt voldaan. Toch zullen we niet snel goedkope kan kermedicijnen uit bijvoorbeeld Namibië krijgen. Er is daar nog niks. Alles moet vanaf de grond worden opgebouwd." De hoogle raar merkt dat gevestigde farma ceutische bedrijven nerveus wor den van het contract met de WHO. Biologische medicijnen zijn complexer en duurder dan chemische geneesmiddelen. Ze worden gemaakt in levende cel len. De Bond van de Generieke Geneesmiddelenindustrie Neder land acht het 'onmogelijk' dat de medicijnen 5 procent zullen kos ten van de prijs hier. „Tenminste niet als je voldoet aan dezelfde kwaliteitseisen die de Nederland se overheid stelt", zegt voorzitter Martin Favié. Hij ziet de genees middelen dan ook niet naar Ne derland komen. De vraag is, aldus Favié, 'wat de overheden in die landen vragen'. „En is het verantwoord aan hun lage eisen mee te werken?" Ook Nefarma, de brancheorganisa tie voor farmaceutische bedrij ven, heeft twijfels dat het zoveel goedkoper kan. „De kostprijs valt misschien mee, maar fabrikanten moeten voldoen aan allerlei wet en regelgeving", zegt woordvoer der Paul Wouters. Schellekens ver wacht dat farmaceutische bedrij ven hun markt zullen bescher men. „Ze zullen het ons op een subtiele manier zo moeilijk moge lijk maken. Maar we voelen ons beschermd door de WHO." Kras.nl/39464 of bel 0900-96977ocPg GEEN NOORS GRONDGEBIED 'de meest humane ter wereld'. Ge detineerden hebben er veel vrijhe den en naar verhouding luxe cel len. De Noren hebben een ronde langs meer gevangenissen in Ne derland gemaakt en hun keuze viel op Veenhuizen, erkent minis ter Anundsen. Norgerhaven geldt eigenlijk als een 'on-Nederlandse' gevangenis, met een groene binnenplaats vol bomen en veel mogelijkheden voor activiteiten. „De ruimte die ze hier hebben, komt overeen met hoe wij in ons land mensen opsluiten", beaamt de Noorse mi nister. „Op onze beurt kijken wij daar om uit naar de komst van de No ren", zegt afdelingshoofd André van den Hoeven van Norgerha ven. „Wij kunnen van ze leren. En er komt hier ook weer meer ruimte en geld voor activiteiten." Anundsen bestrijdt dat Noorwe gen zoveel crimineler is dan Ne derland. Meer dan duizend crimi nelen in zijn land wachten buiten de gevangenis nog op het uitzit ten van hun straf omdat er niet ge noeg cellen zijn. „We hebben er meer niet-Noorse gevangenen bij gekregen en meer zaken strafbaar gesteld. We werken wel aan uit breiding, maar de bouw van nieu we gevangenissen is aan strikte procedures gebonden. Dus dat duurt nog jaren." Over de afstand tussen Noorwe gen en Veenhuizen maakt de Noorse minister zich geen zor gen. Er wordt inmiddels gewerkt aan een 'luchtbrug' voor Noorse familieleden tussen vliegveld Eel- de en Oslo. „Voor veel Noren duurt een vlucht naar Groningen minder lang dan een binnenland se autorit of vlucht." DINSDAG 3 MAART 2015 AMSTERDAM AMSTERDAM DEN HAAG door Wilma de Cort UTRECHT - De Universiteit van Utrecht gaat arme landen helpen bij het ontwikkelen en produceren van goedkope medicijnen. Gisteren is een contract getekend met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De universiteit zal lokale bedrijven assisteren bij het maken van biologische geneesmiddelen waarvan het patent is afgelopen. Martin Favié Vier uw vakantie in Opatija, de Parel van Kroatië, en geniet volop van zon, zee, strand en leuke uitstapjes naar o.a. Poreg en Rovinj. Klantbeoordeling 8,3 Incl. busreis, hotel, ontbijt, diner met drankjes en excursies Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Interieur van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen. Noorwegen en Nederland zijn overeengekomen dat 242 Noorse gedetineerden worden vastgezet in deze gevangenis, foto's Catrinus van der Veen/ANP Veenhuizen wordt geen Noors grondgebied. De gevangenis komt wel onder leiding van een Noorse directeur te staan en er geldt een regime volgens Noorse wetge ving. Noorse gevangenen hebben altijd het recht om hun bezoek in een privéruimte te ontvangen. De ge vangenis moet op dat punt aange past worden. Het gebruik van een isoleercel is in Noorwegen niet toegestaan. Het personeel dat in de Noorse de pendance werkt, is Nederlands. De voertaal zal Engels zijn. Cipiers moeten nog een cursus Engels en Noorse gevangeniscultuur volgen. die baj esklant Anders Anundsen, minister van Justitie Noorwegen m Huub Schellekens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7