Revue Lach Om Alles middenin oorlogstijd Vierhonderd leerlingen op beroepenavond Terneuzenaar mag Torentijd verlaten 28 ZEEUWS-VLAANDEREN AMBITIEUZE PLANNEN Nieuwe eigenaar Salar Azimi maakt van leegstaand gebouw een hotel met negentig kamers en restaurant. Westdorpe ook dupe van nieuwe dienstregeling Vermaak in de grensstreek HISTORIE 'DE ELDERSCHANS' In de beginjaren van de Twee de Wereldoorlog zijn er twee jonge mannen in Bres- kens die op de Hawaïgitaar spelen. Jo Hovestadt en Bram de Meester, met Riek van de Velde op ritmegitaar en als zangeres. Ook zij zijn erg geïnspireerd door de Kilima Hawaiians. Jo haalt de Kilima's zelfs voor een optreden naar Breskens. Piet Meeusen kan zich die tijd nog goed herinneren: „Ik hing wat rond bij die orkestjes en trad hier en daar op met Toon en Clementine Krijger. Toen ik me realiseerde dat we allemaal best een lekker potje muziek kon den maken, stelde ik voor om een complete show-avond in elkaar te steken. Die show zouden we dan opvoeren in het Luxor Theater in Terneuzen. Als dat dan een succes was, dan werden we bekend, mis schien wel beroemd, en wie weet wat daar weer van kon komen." Zo gezegd zo gedaan. Meeusen verzamelt wat mensen bij elkaar en neemt de ideeën met ze door. Er moet ruimte zijn voor van alles en nog wat, als het maar van een beetje vrolijke en moderne snit voorzien is en muzikaal natuur lijk! Voorzichtigheid is echter ge boden, de hele revue moest ook bij de bezetter door de beugel kunnen. Meeusen: „Ik kwam al snel overeen met de zaaleigenaar. We raapten nog wat medespelers bij elkaar en brachten op 9 decem ber 1941 onze eigen revue Lach Om Alles op het podium. Midden in de oorlog en dan zo'n titel, hoe is 't mogelijk hè? Simpel, het was onze vorm van protest tegen de nazi's, moet je maar denken. Het ging er ons om dat we de Terneu- zenaren, ondanks de onderdruk king door de Duitsers, een hart onder de riem wilden steken. Je kunt wel begrijpen dat mijn hart in mijn keel klopte toen die be wuste avond aanbrak. Vooraf ging ik dikwijls even door de gordij nen piepen om te zien of er wel volk op af was gekomen. Want als het mislukte, draaide ik financieel voor alles op. Contract is contract. Nou, onze show was gelukkig een geweldig succes. We kwamen zelfs met twee opvolgende shows, die de titel Met Mijn Gitaar mee kregen. Er was een scène De Dek- zwabbers Van De Messina met een prachtig decor, geschilderd door Johan van Duyse. Onvergete lijk. Johan trad ook op als confe rencier, dat was altijd lachen ge blazen." Later in 1942, tot midden 1943 worden er zelfs zogenaamde Oranjeavonden georganiseerd. z'n plek. Maar door het hele ge bouw komen nieuwe plafonds, een nieuw brandbeveiligingssys teem en een nieuwe cv-installa- tie. En daar komen nog de duizenden 'kleine' karweitjes bij die nu een maal moeten gebeuren aan een ge bouw dat elf jaar leegstond. Een tweede uitdaging is straks om gasten te vinden voor de vele tientallen kamers. Azimi gelooft er wel in. „We richten ons op 'low budget': eenvoudige, goede kamers voor een paar tientjes." Het hoogseizoen wordt sowieso geen enkel probleem, meent Azi mi. „De zee is vlakbij, en hier kun je slapen voor nog niet de helft van wat je direct aan de kust be taalt." In de overige perioden 'moeten we flink aan de bak', be seft hij. „We gaan onszelf presen teren op bookingsites, en scherpe aanbiedingen neerzetten." Groepen zijn een belangrijke doel groep van het hotel, onder meer in het hostelgedeelte met acht tien kamers. „Daar hanteren we het jeugdherbergconcept. Ideaal voor scholen die bijvoorbeeld Brugge willen bezoeken. Ze zit ten hier in het bos, en vlakbij de sportvelden en het zwembad." De nabijheid van die sportvelden AARDENBURC - Vanaf de buiten kant is bijna niet voor te stellen dat het voormalige Elderschansge- bouw bij Aardenburg over een aantal maanden dient als hotel met negentig kamers en restau rant. Maar eigenaar Salar Azimi ziet geen problemen: hij is vol vertrou wen over zijn nieuwe project. De plannen van Salar Azimi, met zijn broer Sasan de nieuwe eigenaar van het voormalige conferentie oord aan de rand van Aardenburg, zijn ambitieus. De Azimi's willen het gebouw omtoveren tot hotel, restaurant voor de grote en kleine hap, wijn- en tapasbar en speel tuin. Ruimte genoeg in het voormalige conferentieoord, dat door instel lingen, overheden, clubs en con fessionele bewegingen werd ge bruikt voor cursussen, conferen ties en andersoortige bijeenkom sten. Meer ruimte betekent echter ook meer om op te knappen. En dat wordt een flinke klus. De kamers, inclusief de bijbehorende badka mertjes, zijn weliswaar nog in tact. En ook de horecakeuken en de sauna zitten nog gewoon op kan ook voor sportclubs een re den zijn in Aardenburg neer te strijken. „In 2000 sliep hier de na tionale selectie van Denemarken, toen die in Brugge moest voetbal len tijdens het Europees Kam pioenschap", vertelt Azimi. „Der gelijke trainingskampen kunnen we straks weer helpen organise ren." Alle toekomstverhalen ontkrach ten de geruchten die ook Azimi ter ore kwamen: het pand zou ge schikt gemaakt worden als asiel zoekerscentrum. Azimi verwijst die geluiden resoluut naar het rijk Voor de leerlingen van havo 4 en vwo 5 van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen is de beroepenvoorlichting verplich te kost. De avond is een voorbeeld van de steeds intensievere samen werking tussen de scholen. Zij proberen met samenwerking en nieuwe onderwijsinzichten in te spelen op de vergrijzing en ont groening in de streek. Alle leerlingen hebben drie be roepsgroepen opgegeven, waar over zij meer inlichtingen willen. Rotary Terneuzen heeft de beroe penavond opgezet, om te laten zien dat er in Zeeuws-Vlaanderen best werk is te vinden na het vol gen van een hbo- of universitaire studie. De beroepen die aan bod komen variëren van strafrechter tot dominee en van journalist tot notaris. Ook Rootzzz, een net werk van Zeeuws-Vlaamse stu denten, is aanwezig. WESTDORPE - Westdorpe is ook de dupe van de nieuwe dienstrege ling voor het openbaar vervoer. Sinds maandag doet pas om 8.42 uur de eerste (buurt)bus het dorp aan. Wie verder wil naar het bus station in Terneuzen, moet vervol gens op het Suikerplein in Sas van Gent overstappen. Michelle Snel (19), leerlinge van het Edudel- ta College in Goes, vindt het maar niks. „Ik moet om half negen op school zijn, maar kan er nu pas om tien uur zijn." Ze vertelt don derdag af te rijden voor haar rijbe wijs. „Hopelijk haal ik dat, dan kan ik met de auto naar het bus station in Terneuzen." De Terneuzenaar (47) zou 19 de cember vorig jaar op de stoep van café De Pub aan de Markt in Ter neuzen een plaatsgenoot zwaar hebben verwond. Op een tussen tijdse zitting van de rechtbank vroeg raadsman Eduard Smit gis teren het voorarrest van M. te schorsen, omdat de man, als hij langer vast blijft zitten, zijn werk en woning kwijt raakt. Bij de ruzie raakte de stadsgenoot zwaar gewond aan zijn been. Zijn enkel brak op twee plaatsen. Vol gens de raadsman is dat gebeurd door een ongelukkige samenloop van omstandigheden, omdat M. beslist niet mikte op het been van zijn plaatsgenoot. Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk gaf aan dat de kans dat M. weer geweld gaat gebruiken 'le vensgroot is'. Hij vroeg dan ook om M. nog langer in voorarrest te houden. De rechtbank besliste echter dat hij dinsdag Torentijd mag verlaten. Maar hij mag tot zijn proces op 28 mei niet meer in De Pub komen. En hij mag tot die tijd ook geen alcohol en drugs ge bruiken. door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot tot de hedendaagse pop muziek. Heeft u een mooi verhaal, mail ariel83@zeelandnet.nl. Het theatergezelschap vlak voor de revue Lach Om Alles Weer leven in door Martijn de Koning Het gebouw ligt aan de rand van het beboste landgoed Elderschans, dat grotendeels openbaar toegan kelijk is en waarin ook een kasteel tje staat. Het pand werd in 1965 gebouwd door de Doopsgezinde gemeente in Aardenburg onder de naam 'Van Eeghenhuis'. Het was in eer ste instantie een 'vormingscen trum en werd ook verhuurd voor onder meer cursussen. Het pand werd begin jaren negen tig gebruikt als volkshogeschool, daarna als conferentieoord en be gin deze eeuw als hotel. Het gebouw werd in 2005 ge kocht door investeerders, waarna het leeg kwam te staan. Anti-kraakbewoning voorkwam dat het vernield werd. De eigenaren van het pand den ken nog na over een nieuwe naam voor het hotel. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op de tweede beroe penavond van Rotary Terneuzen op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen, geven volgende week dinsdag 52 vertegenwoordi gers uit net zoveel beroepsgroepen uitleg over hun werk aan ongeveer vierhonderd scholieren. MIDDELBURG - Alfons M. mag van ochtend Torentijd verlaten, nadat hij eind vorig jaar werd opgepakt na een caféruzie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62