i Hoogste rechters bepalen lot alcoholslot Ga er lekker op uit! jaren '90 al vervlogen IN HET NIEUWS 5 Kamp: 't spijt me I molenaar X i\ [eJe\( c Hk ftfl' •irX'Tiji- gen naar Den Haag fietsen, rus tig. „Maar ik heb mijn actie ver vroegd toen bleek dat dinsdag het debat was over het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Groningen gaat ka pot. Er zijn inmiddels tiendui zenden huizen met schade." Zelfheeft Bos ook scheuren in zijn huis. En inmiddels is hij zelf ook gesloopt, door zijn bak- fietsavontuur. Zo erg dat hij vandaag eerst een stukje met de auto gaat. Bos is ongetraind aan zijn tocht begonnen. „Ik fiets normaal alleen naar mijn werk, een ritje van zes kilome ter. Dit is andere koek. Die bak met klei is écht heel zwaar." Minister Henk Kamp heeft gis teren erkend dat er bij de gas winning te weinig aandacht is geweest voor de veiligheid van burgers. „Het spijt mij zeer dat de veiligheidsbelangen niet de aandacht kregen die ze verdien den. Veiligheid staat nu voorop en ik zal er alles aan doen om de verbeteringen waar de Gro ningers terecht om vragen te realiseren." De gebeurtenissen in Groningen raken hem 'diep'. De hoogste rechters beslissen van daag en morgen over de rechtma tigheid van het alcoholslot. De Hoge Raad is vandaag aan de beurt. Die oordeelt of het alcohol slot een straf is. Puur formeel is het slot immers 'slechts' een maat regel die - zonder tussenkomst van de rechter - door het CBR wordt opgelegd. De impact ervan is echter zo groot, dat het feitelijk als straf moet worden gezien, oor deelde het Haagse gerechtshof eind vorig jaar. Die uitspraak liet het hele systeem wankelen. Het betekent immers dat wie het slot opgelegd krijgt, geen boete of an dere straf meer mag krijgen. Vandaag beslist de Hoge Raad of die uitspraak van het hof terecht was. De voortekenen zijn negatief voor de voorstanders van het alco holslot. Eind januari kwam advo caat-generaal Alex Harteveld im mers met een 'advies' waarin hij de uitspraak van het hof steunt. Omdat een advies van de advo caat-generaal zelden aan de kant wordt geschoven, zette het Open baar Ministerie de lopende vervol gingen van mensen met een alco holslot alvast tijdelijk stil in af wachting van de uitspraak van de Hoge Raad van vandaag. Morgen volgt een zo mogelijk nog belangrijkere uitspraak. De Raad van State oordeelt dan over de rol van het CBR. Ook hier zijn de voortekenen allesbehalve positief voor het alcoholslot. In oktober vorig jaar stelde de Raad van State kritische vragen aan het CBR en het ministerie. Wat die vragen wa ren, is onbekend. Maar de toon was zo scherp dat het CBR met- DE CIJFERS een besloot te stoppen met het op leggen van het alcoholslot, in af wachting van de uitspraak van morgen. Sindsdien betrapte de politie nog 1.600 mensen met een dusdanige hoeveelheid alcohol in het bloed dat ze eigenlijk een alcoholslot zouden moeten krijgen. Al die za ken staan momenteel in de wacht. De betrapte automobilis ten worden vooralsnog alleen strafrechtelijk aangepakt. Morgen krijgen ze duidelijkheid. Dan we ten de huidige bezitters van een alcoholslot of ze moeten blijven blazen, en dan weten de mensen in de wachtkamer of ze duizen den euro's moeten investeren in een slot. Ook de duizenden die hun rijbewijs verloren omdat ze geen slot lieten inbouwen, weten nu snel of ze het roze pasje weer terug kunnen krijgen. Als de voortekenen niet bedrie gen, verdwijnt het slot niet hele maal. Het wordt waarschijnlijk een straf die door de strafrechter opgelegd mag worden. Hij kan daarbij rekening houden met de persoonlijke omstandigheden van de verdachte. Voor het CBR is dan hooguit nog een controle rende rol weggelegd. Advocaten staan al in de startblok ken om de alcoholslotbezitters bij te staan. Als blijkt dat het slot on rechtmatig was, dreigen claims. Thuis proefrijden? Bel 0800 - 27 40 400 worven bevoegdheden terugge draaid. In plaats van de universi teitsraad werd het college van be stuur het hoogste orgaan. Studen ten konden niet meer meebestu ren. Ze mochten meepraten in medezeggenschapsraden. Knegt- mans: „Dat veranderde niet met een. Er werd lang doorgewerkt op de manier waarop men dat ge wend was. Pas de laatste jaren zie je dat colleges van bestuur hun be voegdheden gebruiken." Dat besturen gaat goed, zolang het college ook een luisterend oor heeft voor de studentenraden. Maar als het college dreigt hun studies op te heffen, zoals in Am sterdam, merken de studenten dat ze wettelijk nauwelijks een poot hebben om op te staan. Ze willen dus weer meer invloed op het bestuur, bijvoorbeeld door een democratisch gekozen college van bestuur of een student-lid in het college (maar dan wel met ge garandeerde inspraak mét rech ten). Of de massa studenten ook zit te wachten op meer democra tie, is de vraag. Nu al wordt er ge klaagd over de lage opkomst bij studentenraadsverkiezingen: Til burg doet het met een opkomst percentage van 49 het best. De Vrije Universiteit en de Erasmus Universiteit tikken niet eens de 20 procent aan. De bezetting van het Maagdenhuis gaat ondertus sen door. Volgens de UvA wordt er voorlopig niet ontruimd. Gratis thuis proberen? Bel 0800 - 27 40 400 voor een proefrit Ja, stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Naam Mevr. Dhr. Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 DINSDAG 3 MAART 2015 «H* -,r: - *cn Gos ingcitbo*fn,gos 18, Groningen ietsje.nu Arjan Bos met zijn bakfiets vol klei. foto Marco Okhuizen door Paul Bots DEN HAAG - Voor duizenden Neder landers breken twee spannende da gen aan. Mogen ze binnenkort weer in hun auto stappen zonder eerst een blaastest te doen? Of moeten ze halsoverkop een alcohol- slot in hun auto laten bouwen? Het alcoholslot werd door het CBR opgelegd bij automobilisten die zijn betrapt met 1,3 tot 1,8 promille alcohol in het bloed. Voor beginnende bestuurders is de ondergrens 1,0 promille. Sinds de invoering is de maatregel 11.842 keer opgelegd. Dat ge beurt buiten de rechter om. Momenteel rijden 5259 Nederlan ders met een alcoholslot rond. Inbouw kost dik 4000 euro, inclu sief enkele controles. Wie meer controles nodig heeft, betaalt bij. Wie niet kan betalen, of geen auto heeft om het slot in te bouwen, verliest vijfjaar z'n rijbewijs. MAAGDENHUIS, ANNO NU Onbeperkt op pad, er lekker op uit kunnen wanneer dat wil. Behoud uw zelfstandigheid en ga bijvoorbeeld zelf een boodschapje halen of even erop uit in de natuur. Nu tijdelijk 5,- korting per levensjaar bij een vaste scootmobiel. Kijk op www.molenaar.nl voor meer informatie. Vast of opvouwbaar, 3 of 4 wielen Ruime keuze Stabiel, veilig en comfortabel Tot 75 km rijden met een volle accu Van 6 tot 21 km/u Gratis pechpas bij vaste scootmobiel *Leeftijdskorting alleen geldig bij aanschaf van een vaste scootmobiel. Niet geldig i.c.m. andere acties. Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 3070 VB Nunspeet wk1 CLM2_pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5