1969 was in Winst van bezetters in 4 IN HET NIEUWS Terwijl onderzoek naar giftige verf nog loopt, trekt Defensie al duizenden euro's uit voor zieken. DEN HAAG - Met de coulancerege- ling voor (ex-)personeel creëert het ministerie van Defensie even rust rond het hoofdpijndossier gif- verf Minister Hennis moet de ver goedingen wel uit de eigen begro ting betalen. De vakbonden zijn blij met de te gemoetkoming voor medewer kers die met de giftige chroom- verf hebben gewerkt. Ze noemen het 'baanbrekend' en 'uniek' dat Defensie over de brug komt nog voor het onderzoek naar de kwes tie klaar is. Jean Debie van de VBM: „Normaal was het altijd pro cederen in zulke gevallen." Gisteren stuurde Hennis de de tails van de regeling naar de Ka mer. De eenmalige uitkeringen va riëren van 3000 tot 15.000 euro. Mensen die long- of neuskanker hebben na het werken met de an- tiroestverf krijgen 15.000 euro, voor (ex-)personeel met minder ernstige klachten, zoals huidziek tes, valt het bedrag lager uit. Al leen medewerkers die minimaal een jaar gewerkt hebben met de verf komen in aanmerking. Na onthullingen vorig jaar over slechte werkomstandigheden op materieeldepots meldden zich 1600 (ex-)medewerkers die zeg gen met de verf te hebben ge werkt. Ruim vierhonderd van hen kampen met klachten. De werkplaatsen van de depots zou den slecht geventileerd zijn ge weest en maskers voor monteurs waren er niet altijd. Hoewel het ministerie eerst stel de geen 'concrete aanwijzingen' te hebben dat personeel is blootge steld, gaf Hennis vorig najaar toch opdracht tot een onderzoek. Dat is over twee jaar klaar. Als blijkt dat er een causaal verband bestaat tussen werken met de verf en ge zondheidsproblemen wordt de hoogte van definitieve schadever goedingen pas duidelijk. Omdat er nu al mensen ernstig ziek zijn, besloot Defensie tot de coulance- regeling. Mocht blijken dat de klachten niks te maken hebben met de verf, dan mag het perso neel het geld houden. Advocaat Rob Bedaux staat hon derd gedupeerden bij en spreekt van een 'slimme zet' omdat de re geling voor veel oud-medewer kers wellicht 'voldoende erken ning is'. Defensie zou dan voorde lig uit zijn omdat deze groep niet verder procedeert. Collega Yme Drost (350 gedupeerden) kan le ven met de hoogte van de maxi male vergoeding, maar vindt de la gere uitkeringen 'veel te sober'. Met de tevreden bonden kan Hen nis even ademhalen. De rust is re latief. De coulanceregeling kan miljoenen kosten en ze moet dat bedrag binnen haar begroting vin den. Daarbij wordt er - hoewel zo min mogelijk - nog altijd gewerkt met chroomhoudende verven bij het onderhoud aan vrachtwagens en vliegtuigen. De arbodiensten houden dit in de gaten. Als er ook maar iets schort aan ventilatie of preventiemaatregelen, is Hennis als politieke baas al snel de klos. Op termijn ging die universitaire democratie ten onder. „Het werk te verlammend", zegt Peter Jan Knegtmans, universiteitshistori cus aan de Universiteit van Am sterdam. De organisatie werd zo stroperig dat er nauwelijks iets snel geregeld kon worden. „Er werden ook zaken besproken die niks met de universiteit te maken hadden, zoals de Vietnamoorlog of kernwapens." In 1997 werden veel van de ver- Je kreeg een elite die altijd vergaderde. De massa wist van niets Bestuurshervorming. Er kwam een college van bestuur voor elke universiteit. In universiteits- en fa culteitsraden mochten studenten, wetenschappelijk én niet-weten- schappelijk personeel voortaan meebesturen. „De universiteits raad fungeerde als een gemeente raad, met het college van bestuur als college van burgemeester en wethouders. De universiteitsraad was de hoogste macht", zo maakt Jan Brabers, universiteitshistori cus aan de Radboud Universiteit Nijmegen een vergelijking. Er wer den verkiezingen gehouden. De opkomst was van meet af aan een probleem. „Die was laag. Uiteinde lijk kreeg je een elite die altijd ver gaderde en de massa wist van toe ten noch blazen." In 1969 waren studenten de hië rarchische manier van werken meer dan zat. Net als nu streden de studenten toen voor meer in spraak op de universiteit. De be zettingsactie van het Maagden huis in Amsterdam had snel resul taat. Binnen een paar maanden kwam de toenmalige minister van Onderwijs Gerard Veringa met de nieuwe Wet Universitaire Maandagochtend is hij nog vast besloten om vandaag vóór het Kamerdebat over de gaswin ning aan te komen op het Bin nenhof. Maandagavond is hij moedeloos: „Het was verschrik kelijk", vertelt hij vanuit Alme- re-Haven. „Ik heb zelfs een stuk moeten lopen. Het waaide zo erg, het was gewoon niet te doen." Bos voert met zijn bakfiets vol klei rijdend actie tegen de gas winning in Groningen. „Ik heb een graf gegraven in mijn eigen tuin en de bakfiets volgeschept met de klei uit het gat. Dat graf staat symbool voor het graf van de Groningers." Zondagmorgen vertrok hij van af de Grote Markt in zijn woon plaats Groningen. De eerste dag trapte hij bijna tot Biddinghui zen in Flevoland, ruim 100 kilo meter van huis. En dat was al zwaar, vertelde Bos onderweg. „Ik had de hele dag wind tegen en dat was ook nog hele harde wind. Het hagelde en er is een trapper van mijn bakfiets afge broken. Ik heb een tijd met maar één trapper gereden." De trapper is uiteindelijk ge maakt door een wegenwacht. Maandag begon het beter, bij Al- mere was het zelfs even zonnig, maar even later begon het toch weer te regenen. En de wind, die harde wind. Eigenlijk wilde hij in de week voor de provinciale verkiezin- Het geld dat met gas verdiend wordt, moet naar de Groningers GifVerf: nu al geld ziek personeel door Niels Klaassen De eenmalige uitkeringen van het ministerie van Defensie variëren van 3000 tot 15.000 euro Bakfietser zelf ook gesloopt De Maagdenhuisbezetting in 1969. foto ANP Jan Brabers, historicus door Freke Remmers AMSTERDAM - In andere studenten steden echoot nu ook de Amster damse roep om meer inspraak op de universiteit. Morgen is uitgeroe pen tot 'Nationale Actiedag'. Heeft '1969' dan niks opgeleverd? MAAGDENHUIS, 1969 ,-.,r f frngile T Groningen ba loubook.com/gron door Nadia Berkelder ZEEWOLDE - Het leek wel te doen, maar het valt actievoerder Arjan Bos niet mee: met een bak fiets vol zware Groninger klei naar Den Haag fietsen. Arjan Bos, bakfietsactivist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4