Punkband is gimmick maar ook voorbeeld Voorjaars cruises 66 Vrouwen durven geen hulp te vragen, ze schamen zich 66 Zonder uitzondering weten vrouwen ook na jaren nog de geboortedatum IN HET NIEUWS 3 Een vondelingenregister op internet moet ouders en kind terug met elkaar in contact brengen. DEN BOSCH - Het komt niet vaak voor in Nederland; gemiddeld wordt één keer per jaar een baby te vondeling gelegd. De impact op de levens van alle betrokkenen is groot. Stichting Fiom, specialist op het gebied van ongewenste zwangerschappen en afstam- mingsvragen, heeft deze maand een vondelingenregister op inter net geopend. Ouders die hun kind te vondeling hebben gelegd en kinderen die te vondeling zijn gelegd, kunnen elkaar op deze ma nier terugvinden. „Een kind blijft zich zijn hele le ven afvragen: wie ben ik?", zegt Fiom-hulpverlener Cathelijn van Santvoort. „Het kan om prakti sche zaken gaan: van wie heb ik die blauwe ogen of hoe komt het dat ik krullen heb? Of: waarom ben ik zo eigenwijs, waar komt mijn voorliefde voor koken of le zen vandaan? Er zijn ook wezenlij ke vragen als: waarom konden mijn ouders niet voor me zorgen? Voor veel mensen maakt het een groot verschil of ze zijn verwekt uit een liefdevolle relatie, die op de een of andere manier niet werkte, of uit een verkrachting." Het vondelingetje van gisteren in Breda werd huilend in een zwarte tas aangetroffen. Afgelopen okto ber werd een meisje in een Am sterdamse vuilcontainer gevon den. En eind december werd het stoffelijk overschot gevonden van een pasgeboren jongetje. De baby was in een vuilniszak op de gale rij van de bovenste verdieping van een flat in Breda gelegd. Van Santvoort: „Mensen denken vaak: hoe kun je, een kind zo ach terlaten. Maar als je dan het ver haal erachter hoort: deze vrou wen handelen meestal in paniek. Ze weten zich geen raad, durven geen hulp te vragen uit angst, ze schamen zich." Ze vertelt van een vrouw die in haar eentje is bevallen en haar omgeving niets had gezegd. Toen het jongetje eenmaal was geboren had ze tegen haar zoon, die ze al leen opvoedde, gezegd dat ze op een baby'tje moest passen. Hij ge loofde haar. „Het is kenmerkend voor vrouwen met een ongewens te zwangerschap. Je ziet vaak aan de buitenkant helemaal niets. Het lijkt alsof ze het kind naar binnen dragen. Pas als ze hebben beslo ten dat het geen geheim meer is, ontploft die buik. Ik verbaas me daar elke keer weer over." Deze vrouw was niet op de hoog te van de mogelijkheden om het kind ter adoptie aan te bieden en anoniem te bevallen. „Ze was bang voor het oordeel van haar fa milie. Ze is met de baby gaan zwerven. Eerst wilde ze deze afge ven bij het ziekenhuis, maar ze durfde niet te zeggen dat ze het kind niet wilde. Hetzelfde gebeur de bij de politie. Uiteindelijk heeft ze het kind bij het bureau neergelegd en is weggerend." Vrouwen die hun kind te vonde ling hebben gelegd, vergeten hun kind nooit. „Zonder uitzondering weten ze nog altijd de geboorteda tum. Het gebeurt dat ze op latere leeftijd, als ze al een gezin heb ben opgebouwd, bij ons komen om erover te praten." Vaak willen ze weten hoe het met hun kind gaat, net zoals de kinde ren willen weten wie ze zijn. Het is een van de redenen dat het von delingenregister is geopend. „Daarnaast willen we betrokke nen een kans geven om, soms na jaren, alsnog ondersteuning te krijgen. Het zal niet meteen storm lopen. Een match kan veel oprakelen. De biologische moeder kan nog altijd bang zijn voor de reactie uit haar omgeving. Vaak zegt de familie achteraf: 'hadden we het maar geweten, dan had den we kunnen helpen'. We moe ten geen hoge verwachtingen scheppen. Vaak verwatert het con tact na verloop van tijd. Je hebt bloedverwantschap, maar je blijft vreemden voor elkaar. Die roze wolk is er niet altijd." De verstandelijke beperking van de punkers is mogelijk de belang rijkste reden dat de Finnen de band voor het festival hebben ge selecteerd. „Natuurlijk is het een gimmick", zegt Kees Molenwijk van het Cardo Artiestenbureau in Groesbeek, een management- en boekingskantoor voor muzikan ten met een beperking. „Hun se lectie valt in de categorie 'kijk eens wat die mensen nog kun nen'. Het gaat vooral om de aai baarheidsfactor. Bij ons hadden ze geen contract gekregen." „Het gaat ons om de kwaliteit", vult zijn collega Jolanda Aalders aan. „Ónze mensen komen van de Herman Brood Academie, heb ben conservatorium gedaan of zijn supermuzikaal. Joey van Hel den bijvoorbeeld is een accordeo nist die geen noot kan lezen. Hij speelt wel bij Rowwen Hèze." Molenwijk ziet positieve kanten aan de deelname van de punkers aan het songfestival. „De muziek vind ik afschuwelijk, maar het op treden kan wel bijdragen aan de emancipatie van verstandelijk be perkten. Ik twijfel aan de oprecht heid van de stemmers, maar zo kunnen de jongens wel een voor beeld worden." In 2013 werd over de band de do cumentaire The Punk Syndrome ge maakt, die dat jaar op het IDFA werd getoond en ook op tv was. De film gaat over de tour die de band door Europa maakte. Daar bij werd ook de Melkweg in Am sterdam aangedaan. Hel valt in de categorie 'kijk eens wat die mensen nog kunnen' Ga naar Kras.nl/rivier-cruise - y of bel 0900-96977ocPg PRINSES CHRISTINA DINSDAG 3 MAART 2015 'Dit draag je je hele leven mee' door Lilian Dominicus I foto Getty Images Cathelijn van Santvoort, Fiom-hulpverlener door Geert Willems GROESBEEK - Het ligt voor de hand de Finse punkband Pertti Kurikan Nimipaivat te zien als de zoveelste opvallende deelnemer in het raritei tenkabinet dat het Eurovisiesong festival heet. Maar de vier verstan delijk beperkte bandleden hebben ook een serieuze boodschap. Kees Molenwijk, Cardo Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds MS Prinses Christina Zorgeloos cruisen over de mooiste rivieren in Nederland en Duitsland, in de maanden april en mei, Voordeelcruise Noord-Holland Vanuit Amsterdam naar Hoorn ofVolendam. j .[(■■J Per MS Prinses Christina***"1" Voor 50 p.p. extra nacht in centrum Amsterdam en avondcruise over het IJ K Wi l*j Vertrek: 10 en 17 april Zie: Kras.nl/91136 EJ Cruise 'Rhein in Flammen' Beleef het grootste vuurwerkspektakel van Klalfül! Duitsland tijdens de cruise over de Rijn. KtjfeHH Per MS Esmeralda***"1" Van Rotterdam naar Keulen, busreis terug f *1 Vertrek: 1 mei Zie: Kras.nl/91121 Rijn Moezel Vanuit Keulen naar o.a. Andernach, Cochem, VtRflfS' de Loreley en Rüdesheim. ajj Per MS Prinses Christina***4" Inclusief busreis Nederland-Keulen v.v. Wï |>J»1 Vertrek: 9 en 14 mei Zie: Kras.nl/91132

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3