32 ZEELAND BLUE DAYS, SONG DAYS Hoe komen de liedjes van Racoon tot stand? Die vraag wil filmmaker Erik de Bruyn beantwoorden in zijn documentaire Blue Days, Song Days over deze Zeeuwse band. De film gaat donderdag 5 maart in première in de Melkweg in Amsterdam en is zaterdag 14 maart om 22.30 uur te zien bij de VPRO op NPO 3. De ook uit Zeeland afkomstige filmmaker Erik de Bruyn vestig de vijftien jaar geleden met Wil de Mossels direct al overtuigend zijn naam als scenarist/regisseur van deze authentieke speelfilm die inmiddels al te boek gaat als 'moderne Nederlandse film klassieker'. Maar hij regisseerde veel meer, on der meer zijn tweede en derde speelfilm 'Nadi- ne' (2007) en 'De President' (2011), de serie 'De Troon' en diverse afleveringen van 'Sme ris'. In 2013 maakte hij de documentaire 'Gi taarjongens'. Dat laatste smaakte naar meer en hij klopte met een stuk of tien muziekdocu- mentaire ideeën aan bij David Kleijwegt van de VPRO. Die zag specifiek een film over de jongens van Racoon door een filmmaker even eens uit Zeeland wel zitten. „De band bestond net vijftien jaar en dat boek Alles voor het liedje ter gelegenheid daarvan had me wel geïnspireerd", zegt De Bruyn. De jongens van Racoon zelf dachten daar an ders over. „Een documentaire? Wie zijn wij dan? Kom over vijftien jaar maar terug, mis schien dat we dan wat te vertellen hebben", kreeg hij te horen. Nou gaf De Bruyn niet met een op. Tenslotte had hij in 2008 ook al een mooie clip met Racoon gemaakt voor het nummer Clean Again. „Ik heb het een halfjaar later nog eens gepro beerd, toen ik zelf ook een duidelijker ingang had gevonden. Ik dacht 'het werkt bij hen het beste als het over de muziek gaat'. Geen bio grafisch document van vijftien jaar Racoon, maar een verhaal over dat merkwaardige, mys terieuze element van liedjes maken. Wat zijn goede liedjes? Hoe komt dat proces van het maken van een goede radiosingle of een klas sieke song tot stand? Daar was ik zelf ook erg nieuwsgierig naar." Aan die zoektocht naar het geheim en de ma gie van het ideale liedje wilden Bart van der Weide, Dennis Huige, Stefan de Kroon en Paul Bukkens wel meewerken. De titel Blue Days, Song Days is veelzeggend: soms lukt het, maar vaak ook zijn er 'Blue Days' (een eerdere song van Racoon), als het zoeken weinig of niks oplevert. Aan een documentaire ligt niet zoals bij een speelfilm een strak scenario ten grondslag. Intense blik achter de door Ali Pankow Filmmaker Erik de Bruyn foto Nadine Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34